صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

مزایا و معایب واکسن کرونای فایزر چه هستند؟

کد خبر 67981 1399-09-11 09:03
زمان تقریبی مطالعه 7دقیقه
واکسن بالقوه کووید-۱۹ شرکت "فایزر" و "بیوان‌تک" در مقابله با بیماری همه‌گیر کووید-۱۹ مؤثر است، اما دارای مشکلاتی نیز هست و تا تزریق عمومی با چالش‌هایی روبرو است.
مزایا و معایب واکسن کرونای فایزر چه هستند؟


همزمان که هیجان ناشی از اعلام موثر بودن واکسن بالقوه کووید_۱۹ ساخته شده توسط شرکت های "فایزر"(Pfizer) و "بیوان تک"(BioNTech) کم کم می خوابد، برخی از واقعیت های آزار دهنده شروع به رخ نمایی کرده اند. این واکسن بالقوه اگرچه یک شاهکار خارق العاده در دنیای علم است، اما موانعی را بر سر راه خود که کمک به پایان دادن سخت ترین همه گیری جهانی معاصر است، می بیند.
ورای اخذ تأییدیه ها، پرسش هایی در مورد ساخت، تدارکات و حمل و نقل و کارآیی این واکسن وجود دارد. در حالی که جهانیان چشم انتظار یک واکسن موثر در پیشگیری از ابتلا به کووید_۱۹ هستند، اما ممکن است تزریق این واکسن به میلیاردها نفر به راحتی آنچه برخی تصور می کنند، نباشد. با هم چند مانع را که واکسن بالقوه "فایزر" باید از پیش رو بردارد، بررسی می کنیم.
تصویب و تایید
به نظر می رسد شرکت "فایزر" سخت ترین مانع فنی را پشت سر گذاشته است. این شرکت واکسنی تولید کرده است که به نظر می رسد ۹۵ درصد در جلوگیری از ابتلا به کووید_۱۹ موثر است. با این حال، این تنها یک تجزیه و تحلیل موقت و یک بررسی اولیه است. در حالی که بیش از ۴۰ هزار داوطلب در آزمایش بالینی فاز ۳ این واکسن شرکت داشته اند، اثربخشی گزارش شده بر اساس بررسی تنها ۱۷۰ نفر است و همه کنجکاو هستیم که ببینیم آیا میزان کارایی وقتی داده های بیشتری فاش می شود، بالا می رود یا خیر.
ما همچنین نمی دانیم که این واکسن تا چه زمانی موثر باقی خواهد ماند و تا چه مدتی می تواند از ابتلا به کووید_۱۹ جلوگیری کند. در حالی که واکسن ها به طور معمول مگر اینکه حداقل به مدت یک سال از افراد محافظت نکنند، تأیید نمی شوند، اما الان در شرایط عادی نیستیم.
"فایزر" از سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) مجوز استفاده اضطراری درخواست کرده است که باید طی چند هفته آینده صادر شود. از آنجا که این سازمان متذکر شده است که هر واکسنی با بیش از ۵۰ درصد اثربخشی را تأیید خواهد کرد، به نظر نمی رسد "فایزر" با مشکلی روبرو شود.
ساخت و تولید
استفاده از روش "آر ان ای پیام رسان"(mRNA) که توسط شرکت "فایزر" برای ساخت این واکسن استفاده شده، بسیار ناپایدار است و هنوز هیچ واکسن mRNA برای استفاده در انسان تایید نشده است. ایجاد mRNA در بیورآکتورهای فولادی ضد زنگ طراحی شده به شکل مخصوص، نیاز به شرایط استریل با دما و رطوبت دقیق دارد. این بی ثباتی یکی از دلایل لزوم سرد نگه داشتن این واکسن در دمای بسیار پایین است.
همانطور که قابل تصور است، ساخت یک گروه کوچک از mRNAها برای استفاده در یک آزمایش بالینی بسیار آسان تر از ساخت صدها میلیون دوز واکسن برای توزیع در جوامع است و شرکت "فایزر" حداقل در بخش توزیع از برخی کمک ها بهره مند شده است. در ماه مه، این شرکت با خرید ویال های ساخته شده از "شیشه والور"(Valor Glass) ساخته شده توسط شرکت "کورنینگ"(Corning) که به طور خاص برای واکسن ها طراحی و ساخته شده است، موافقت کرد. "شیشه والور" یک دسته بندی کاملاً جدید از شیشه است که از آلودگی جلوگیری می کند و به خطوط تولید با حجم بالا اجازه می دهد تا بدون دردسر عملیاتی شوند.
"فایزر" در اوایل همه گیری در تعویض تجهیزات تولید و دریافت مواد اولیه بیشتر برای ساخت واکسن با تأخیر مواجه شد. این شرکت اکنون بر این مشکلات فائق آمده و خطوط تولید خود را در ایالات متحده و اروپا به روز کرده است.
چالش بعدی، کیسه های سفارشی است که بیورآکتورهایی را که محل ساخت واکسن هستند، تراز می کند. این کیسه ها مانند خط کشی ها در آرام پزها عمل می کنند. آنها با پایان یافتن تولید هر دسته واکسن حذف می شوند و دیگر نیازی به استریل کردن بیورآکتورها بعد از تولید هر دسته نیست. کمبود این کیسه ها که چندین هفته پابرجا بود، در ماه اکتبر با تزریق ۳۱ میلیون دلار به تولید کننده این کیسه ها رفع شد. اگرچه این بودجه لازم بود، اما این محدودیت همچنان باقی است.
پخش و توزیع
"فایزر" برای توزیع واکسن بالقوه خود ترجیح داده است که به جای اعتماد و تکیه به دولت، خودش دست به کار شود و آن را توزیع کند که با توجه به شرایط و نیازهای پیچیده آن، احتمالاً بهترین گزینه است. اکنون تقریباً همه می دانند که واکسن "فایزر" باید در دمای حتی سردتر از آلاسکا یعنی منفی ۷۰ درجه سانتیگراد(منفی ۹۴ درجه فارنهایت) نگهداری شود.
"فایزر" برای حفظ دما در هنگام حمل و نقل واکسن، یک کیف فوق خنک ساخته و آن را "جعبه پیتزا" نامیده است. به گفته این شرکت، این کیف به آنها اجازه می دهد تا دما و مکان واکسن ها را در هر زمان دلخواه ردیابی کنند. این واکسن با استفاده از یخ خشک به مدت ۱۰ روز پس از مهر و موم در کیف، در دمای مناسب نگهداری می شود. کیف ها تنها دو بار در روز و هر بار کمتر از سه دقیقه می توانند باز شوند. هر کیف بین ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دوز واکسن دارد و حمل و نقل آن ممکن است چهار روز به طول انجامد. این بدان معناست که هر سایت تزریق واکسن باید قبل از بی ثبات شدن واکسن، حدود ۸۵۰ دوز از آن را در هر روز تزریق کند.
لازم به ذکر است که برای افزایش این جدول زمانی می توان یخ خشک بیشتری اضافه کرد، اما کمبود یخ خشک نیز وجود دارد.
ذخیره سازی و نگهداری
فریزرهای مورد نیاز برای نگهداری این واکسن در دمای منفی ۷۰ درجه سانتیگراد ارزان نیستند و به راحتی یافت نمی شود. هزینه تهیه این فریزرها در حدود ۲۰ هزار دلار است و زمان انتظار فعلی برای ساخت آنها حدود شش هفته است.
در حالی که اکنون به بسیاری از این فریزرها برای مدیریت توزیع و تزریق این واکسن ها احتیاج است، اما ممکن است بیمارستان ها با دانستن اینکه ممکن است هرگز دوباره از این تجهیزات استفاده نکنند، نسبت به خرید آن اقدام نکنند. عدم اطمینان در مورد اینکه دولت فدرال چه میزان از این هزینه را پرداخت می کند، به موانع موجود بر سر راه توزیع و تحویل این واکسن افزوده است.
خوشبختانه شرکت های "Walgreens" و "CVS" گفته اند که آماده و قادر به نگهداری واکسن "فایزر" در شرایط مناسب هستند.
به همین منوال ممکن است موانع دیگر موجود بر سر راه این واکسن نیز برداشته شود و خیال سرمایه گذاران را راحت کند.
تزریق
پس از ساخت، آزمایش، تولید، حمل و ذخیره سازی و نگهداری واکسن، لازم است که واکسن تزریق شود.
واکسن "فایزر" در این زمینه هم چالش برانگیز است، چرا که این واکسن باید در محل تزریق، با یک مایع استریل _معمولاً آب_ مخلوط شود و ظرف مدت شش ساعت پس از تهیه این محلول، تزریق شود. از آنجا که این واکسن در مواردی با دوزهای زیاد ارسال می شود، ممکن است جوامع روستایی از جمعیت یا زیرساخت های لازم برخوردار نباشند تا بتوانند دوزهای این واکسن را که در حالی که هنوز سرد هستند، تزریق کنند. به همین دلیل، ممکن است لازم باشد ساکنان مناطق روستایی که خواهان تزریق واکسن هستند، به شهرهای اطراف سفر کنند.
به همین دلیل، حداقل در خانه های مراقبت طولانی و خانه های سالمندان که تقریباً یک سوم از مرگ ناشی از ابتلا به کووید_۱۹ در آنها رخ داده است، برنامه وجود دارد. شرکت "CVS" اعلام کرده آماده است تا به محض تایید، تزریق این واکسن را برای افراد در معرض خطر آغاز کند.
"فایزر" در اوایل سال جاری موافقت کرد که ۱۰۰ میلیون دوز از واکسن خود را با قابلیت سفارش ۵۰۰ میلیون دوز دیگر به ایالات متحده بفروشد. کارشناسان اطمینان دارند که چالش های لجستیکی و تدارکاتی رفع خواهد شد و کمبودهای فعلی نیز برطرف خواهند شد. علم جهش بزرگی در ایجاد واکسن mRNA داشته است و مشکلات پیش آمده مشکلاتی هستند که قبلاً در مقیاس کوچکتر حل شده اند.
اگرچه بیشتر بحث های جهانی پیرامون چگونگی اطمینان از دسترسی کشورهای کمتر برخوردار و فقیر به واکسن است، اما ملاحظات دیگری نیز وجود دارد. به استرالیا فکر کنید. در حالی که این کشور دارای یک اقتصاد پیشرفته است، اما توانایی تولید واکسن mRNA در خاک خود و همچنین زنجیره ذخیره سازی و نگهداری آن در دمای سرد لازم را برای طولانی مدت ندارد و اگر این کشور بخواهد واکسن "فایزر" را به شهروندان خود عرضه کند، باید چاره ای بیاندیشد تا این واکسن را در کمتر از ۱۰ روز از آمریکا به خاک خود برساند و آن را به مردم خود تزریق کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » آمریکا | دلار | ارز |از پرونده ها بخوانید
» بخت‌آزمایی در اوهایو: واکسن کرونا بزنید، شاید برنده جایزه یک میلیون دلاری شدید
» اگر این روزها واکسن کرونا می‌زنید، بدانید این عوارض طبیعی است


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید