اکونومی نیوز / اجتماعی

برای منشأ بوی مرموز در تهران احتمالات جدی وجود دارد

کد خبر 67978 1399-09-11 09:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: لازم است تمام دستگاه ها مشارکت کنند و همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند. ما هم این آمادگی را داریم که نهایت همکاری را در این خصوص انجام دهیم.
برای منشأ بوی مرموز در تهران احتمالات جدی وجود دارد


بوی مرموز برای اولین بار در اوایل دی ماه سال ۱۳۹۷ به مشام تهرانی ها رسید، بویی که به مدد شبکه های اجتماعی و هشتگی به نام #بوی_مرموز خیلی زود ترند شد و کاربران بسیاری در نقاط مختلف شهر از استشمام آن در محدوده حضور خود در شهر تهران خبر دادند. پس از آن بود که مصاحبه ها و اظهارنظرهای بسیاری در مورد منشاء این بو از سوی مسئولان مختلف مطرح شد که حتی برخی از آنها در میان شهروندان واکنش برانگیز هم شد، اما در نهایت منشاء قطعی برای این بو اعلام نشد یا حداقل به اطلاع افکار عمومی نرسید.
حدود یک سال بعد یعنی در اواخر آذرماه سال گذشته بود که رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از خریداری دو دستگاه سنجش بو خبر داد و گفت: این دستگاه، ترکیبات بو را مشخص می کند و از این طریق می توان به منشاء رسید. او در عین حال تاکید کرد که برای صحت سنجی مناسب تر باید حداقل ۱۵ دستگاه در سطح شهر نصب شود.
حالا با گذشت نزدیک به دو سال از ماجرای بوی مرموز و یکسال از خرید دستگاه سنجش بو، دوباره بویی مرموز به تهران برگشته و خبرساز شده است. در این شرایط این سوال وجود دارد که آیا دستگاه های سنجش بو که ازسوی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران خریداری شده بود، مورد استفاده قرار گرفته است. رضا کرمی محمدی در گفت وگو با ایسنا به این پرسش پاسخ داده است. رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره استفاده از این دستگاه ها گفت: نکته مهمی که باید مدنظر قرار بگیرد این است که باید یک سازمان به عنوان متولی رسیدگی به این موضوع و منشایابی آن مشخص شود و دیگر بخش ها و دستگاه ها هم در یافتن آن با این سازمان همکاری و همراهی داشته باشند. کرمی محمدی با بیان اینکه نمی شود فقط در کوچه و خیابان دنبال منشا بو باشیم، گفت: لازم است تمام دستگاه ها مشارکت کنند و همکاری لازم را در این خصوص داشته باشند. سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران هم این آمادگی را دارد که نهایت همکاری را در این خصوص انجام دهد. وی ادامه داد: در شرایط فعلی نیز ما با استفاده از دو دستگاه اقداماتی را بر سنجش منشا بود انجام دادیم، اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیدیم و البته احتمالات جدی وجود دارد که در حال بررسی آن هستیم. رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره سازوکار فعالیت  دستگاه های خریداری شده نیز گفت: دستگاه های سنجش بو، ترکیبات گازهای موجود در هوا را بررسی کرده و با آنالیز آن، مشخص مِی شود که چه ترکیباتی سبب بروز و ایجاد بو شده اند. در موارد فعلی و پیشین هم این دستگاهها وجود عنصر گوگرد را تشخیص داده اند. اما منشأ تولید این گوگرد کجاست نیاز به همکاری متولیان مراکز مستعد تولید بو دارد. تا اینجا با بررسی های مختلف تقریبا محرز شده است که آرادکوه نمی تواند منشأ این بو در ماه های آذر و دی باشد که در سالهای اخیر موجب آزار شهروندان شده است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » طلا | مهران محمدی | تهران |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


نان یا هوا ؟! قانونی که اقتصاد را به تعطیلی می‌کشد!
«هوای پاک» یا «برق و صنعت و حمل و نقل و اشتغال»! این تنها حق انتخابی است که برای مردم کلان‌شهرها وجود دارد و آن‌طور که رئیس سازمان محیط‌زیست گفته، گویا حالاحالا نمی‌توان گزینه دیگری برای انتخاب به آن‌ها پیشنهاد کرد.

هوای تهران در شرایط سالم قرار دارد/ برابری تعداد روزهای پاک و ناسالم
کیفیت هوای تهران برای چهارمین روز متوالی در شرایط قابل قبول قرار دارد.

اطلاع از سلامت جنین، حق مادر است از ابتدا هم "اجبار" در کار نبود
سلامت ایسنا نوشت: عضو انجمن پریناتولوژی ایران ضمن تاکید بر اهمیت غربالگریهای دوران بارداری، در واکنش به اظهاراتی مبنی بر "حذف اجبار در انجام این غربالگریها" گفت: این حق مسلم مادر باردار است که از سلامت جنین خود در اوایل بارداری اطمینان حاصل کند تا با خاطری آرام و روحیه ای سالم حاملگی را ادامه دهد. کسانی که با مغالطه می‌خواهند، عنوان کنند که فقط اجبار غربالگری حذف شده در حال بازی با کلمات برای انحراف ذهن مردم می باشند؛ چرا که قبل از این هم هیچ اجباری در کار نبوده است.

کتاب تحقیق و مدیریت برای حفاظت از پلنگ ایرانی منتشر شد
مدیر عامل موسسه تخصصی مطالعات پلنگ آسیایی، از انتشار کتاب تحقیق و مدیریت برای حفاظت از پلنگ ایرانی خبرداد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید