اکونومی نیوز / اجتماعی

آقا، خانم! همسر شما یک انسان معمولی است

کد خبر 57248 1399-08-12 22:03
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
داشتن انتظارات غیرواقعی و نادرست از همسر چنانچه به موقع شناسایی نشود در شور بختی و شکست ازدواج نقش مهمی ایفا خواهد کرد.
آقا، خانم! همسر شما یک انسان معمولی است


نمی توان هیچ همسری را پیدا کرد که از طرف مقابلش خواسته ای نداشته باشد. حتی زوج هایی که در فضای رمانتیک می گویند: «عزیزم، من از تو هیچ توقعی ندارم»، باز هم در پیچ و خم های زندگی انتظاراتی دارند که می خواهند به آن توجه شود. البته این انتظارات دوسویه است، چون در زندگی مشترک برای هر دو نفر، حق و حقوقی مشخص شده است که در قالب همان انتظار ها باید برآورده شود.
حداقل انتظاری که در رابطه زن و شوهری، دو طرف خواهان آن هستند، احساس خوشبختی، عشق، آرامش و امنیت است. در این بین، اگر زوج مرز بین توقعات به جا و نابه جا را ندانند به طور قطع با مشکلات زیادی در زندگی مشترک مواجه خواهند شد. در ادامه، نکاتی در همین باره مطرح خواهد شد.
نکته ای که زوج ها نباید از آن غافل شوند
مسئله مهمی که بسیاری از زوج ها بی توجه از کنارش عبور می کنند، این است که معمولا زن و شوهر ها با دو شیوه تربیتی و در شرایط متفاوت بزرگ شده اند. شبیه نبودن شرایط اقتصادی، تعداد فرزندان، سلامت رابطه پدر و مادر، مسائل فرهنگی، تحصیلی و ... باعث می شود تا آن ها انتظارات متفاوتی از همسرشان داشته باشند.
این خواسته ها گاه معقول و به جاست و می تواند این رابطه را به سوی خوشبختی سوق دهد یا گاه غیرمنطقی و نابه جاست و می تواند رابطه را به کشمکش و بحران برساند. واضح است که انتظارات غیر واقعی و نادرست چنان چه شناسایی نشود در ناکامی ازدواج نقش مهمی ایفا خواهد کرد. در ادامه به تعدادی از این انتظارات نامعقول که متاسفانه در باور های زوج ها خیلی هم قوی است، می پردازیم.
بار توقعات از همسرتان را سبک کنید
یکی از مهم ترین تکالیف هر زن و شوهر در سال های اول ازدواج این است که توقعات خود از همسر را به طور واقع بینانه ای مدیریت و نقطه تعادل این توقعات را پیدا کند. برای رسیدن به این نقطه تعادل باید گفت که آرزو ها و رویا های تان را فرموش کنید و به دنیای واقعی برگردید! سپس توقعات خود را اولویت بندی و بر اساس واقعیت طبقه بندی کنید.
بررسی کنید که کدام یک از نیاز های شما فقط به واسطه همسرتان تامین می شود؟ به عنوان مثال، شاید شما نیاز داشته باشید که اتفاقات محل کارتان و درگیری با همکار را برای یک نفر تعریف کنید تا آرام بگیرید. ممکن است با توجه به شناختی که از همسرتان دارید، متوجه شوید که او حوصله و طاقت شنیدن این حرف ها را ندارد. در چنین مواقعی صحبت کردن با دوستی که از گفتگو با شما در این حوزه لذت می برد، گزینه بهتری است. نکته مهم این است که با سبک کردن بار توقعات از دوش همسرتان می توانید زندگی مشترک موفق تری داشته باشید.

۱۲ توقع نابه جا از همسر
۱. با ازدواج، اخلاق و رفتار طرف مقابل تغییر می کند.
۲. طرف مقابل همه نیاز های همسر را باید برآورده کند.
۳. بحث و دعوا نباید در زندگی مشترک وجود داشته باشد.
۴. طرف مقابل تمام توان خود را صرف پیشرفت در ازدواج می کند.
۵. همسر حق ندارد حریم خصوصی داشته باشد.
۶. همسر باید قید خانواده اش را بعد از متأهل شدن بزند.
۷. همسر باید رابطه اش را با همه دوستانش بعد از ازدواج قطع کند.
۸. همه جا باید با هم باشید.
۹. باید همه راز های همسرتان را بدانید.
۱۰. در همه حال همسرتان باید شما را درک کند.
۱۱. عشق و علاقه در زندگی مشترک، باید همیشه روند صعودی داشته باشد.
۱۲. همسرتان باید مثل شما با خودتان رفتار کند.
توقعات همسرتان را جویا شوید

شناخت شریک زندگی به گذر زمان نیاز دارد. حتی زمانی که همسرتان شما را به درستی شناخته باشد به زمان بیشتر و کسب مهارت های جدید برای برطرف کردن همه توقع هایتان نیاز خواهد داشت. یکی از مهارت های اساسی برای یک زندگی مشترک رضایت بخش این است که افراد بتوانند خود را به جای همسرشان بگذارند و به زندگی از دریچه دید او نگاه کنند. به این ترتیب رابطه زن و شوهری شما شکل صحیح تری به خود می گیرد و هر دو طرف رابطه از آن سود می برند؛ بنابراین یکی از راه های مدیریت توقعات این است که سر از لاک انتظارات خود بیرون آورید و تلاش کنید نیاز ها و انتظارات همسرتان را بهتر شناسایی کنید. با این کار به هم نزدیک خواهید شد و درک بهتری از همسر خود پیدا خواهید کرد.
برای توانمندی خود ارزش قائل شوید
به این موضوع باور داشته باشید که هیچ فردی جز خودتان نمی تواند به درستی دریابد که شما چه نیاز هایی دارید و چگونه می توان به این نیاز ها پاسخ داد؛ بنابراین به جای این که یک گوشه بنشینید و منتظر باشید دیگران به ویژه همسرتان کاری بکند تا شاد شوید، برای توانایی ها و قابلیت های خودتان ارزش قائل شوید. البته و حتما در این باره با همسرتان هم صحبت کنید.

برخورد زوج ها با توقعات نابه جا
ملاک سنجش به جا بودن انتظار ها و توقعات از همسر، علاوه بر دین و قانون، عرف، عقل، اخلاق و وجدان انسانی هم هست و هر انتظاری که در این قالب ها نمی گنجد به توقع غیرانسانی معروف می شود. شخص مقابل حق دارد که آن را برآورده نکند، ولی نباید با مخالفت و لجبازی به آن دامن بزند بلکه با کمک یک شخص مورد اعتماد دوطرف یا متخصص، باید درباره آن انتظار صحبت کنند و بالاخره طرفی که انتظار نادرست دارد باید مجاب شود که این خواسته نابه جاست و جایگاهی در زندگی ندارد و باید حذف شود. در خور ذکر است که چنین مسئله ای با برخورد های خشن، وضعیت بدتری پیدا خواهد کرد و اصلاح نخواهد شد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » مرز | اقتصاد | بحران | حقوق |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تداوم هوای سالم در تهران
محیط زیستباشگاه خبرنگاران جوان نوشت: هوای تهران هم اکنون با شاخص ۷۰ در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

چطور بفهمیم «کودک» به «دیابت» مبتلا شده است؟
سلامت فارس نوشت: متخصص طب ایرانی اطفال گفت: پُر ادراری، ادرار شبانه، بی اختیاری در ادرار، پُرنوشی، پرخوری و کاهش وزن از علامت های ابتلای کودکان به دیابت است.

ارسال پرونده واکسن "روتا" به سازمان غذا و دارو چالش صادرات کیت‌های تشخیصی کرونا
سلامت ایسنا نوشت: دبیر ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ کیت تشخیصی کرونا به کشور وارد نمی‌شود و چالش اصلی در این حوزه صادرات است، گفت: در حوزه واکسن‌ها علاوه بر رفع تست بالینی واکسن آنفلوآنزا پرونده واکسن "روتا" تا پایان سال به سازمان غذا و دارو ارسال خواهد شد.

۱۰ حقیقت شگفت‌انگیز درباره سبزیجات
سلامت باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: سبزیجات دارای خواص بی‌شماری هستند که می‌توانند برای سلامت بدن مفید باشند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید