اکونومی نیوز / اجتماعی

حناچی: پشت تریبون داد نمی‌زنیم

کد خبر 57142 1399-08-12 16:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
شهردار تهران اعلام کرد که شهرداری پایتخت در دوران کرونا حتی یک ریال نیز از دولت دریافت نکرده است.
حناچی: پشت تریبون داد نمی‌زنیم


پیروز حناچی صبح امروز در مراسم آیین بهره برداری از ۱۰۰ دستگاه اتوبوس و مینی بوس جدید با بیان این که در شرایط کرونایی هستیم، گفت: در اردیبهشت ماه تعداد فوت شدگان بر اثر کرونا به ۹ نفر رسیده بود که عدد تهران از این مساله شش نفر بود، اما حالا متاسفانه شرایط به گونه ای است که کمتر از ۵۰ درصد آمار اعلام شده مربوط به تهران است و این نشان می دهد علی رغم این که ابتلا در دنیا افزایش یافته و مرگ و میر کاهش یافته، در کشور ما اما با افزایش ابتلا آمار تلفات چندان رو به کاهش نیست که این مساله دلایل مختلف دارد و نمی توان همه را به گردن مردم انداخت.
وی با بیان این که یکی از محورهای کنترل کرونا رعایت فاصله گذاری اجتماعی است اما در شرایط اقتصادی فعلی نمی توان تعطیلی کامل اعلام کرد و این مساله امکان پذیر نیست، اظهار کرد: در همان فروردین ماه نیز تعطیل کامل نکردیم، اما می توان شرایطی را فراهم کنیم که قدری از مشکلات کاسته شود.
شهردار تهران با بیان این که معتقدم محل اصلی رعایت عدالت اجتماعی حمل و نقل عمومی است چرا که همه مردم به صورت یکسان از آن استفاده می کنند، گفت: رعایت فاصله گذاری اجتماعی در ناوگان حمل و نقل عمومی مستلزم سه برابر شدن ناوگان است که این امکان پذیر نیست. هرچند که ما تمام تلاش خود را به کار می گیریم تا تجهیزات را افزایش دهیم به گونه ای که ۶۳۰ واگن مترو در چین ثبت شد و دو قرارداد تولید بیش از ۱۰۰ واگن را نیز در دستور کار داریم و از همه ظرفیت های داخلی برای افزایش توان استفاده می کنیم.
حناچی با بیان این که از ایران خودرو نیز تشکر می کنم که در شرایط حاد افزایش دلار این قرارداد را منعقد کردند، گفت: هرچند به ما می گفتند ایران خودرو بدقول است و قرارداد را می بندد و اجرایی نمی کند اما چون هدف مشترک مان کاهش آلام مردم بود، این مهم محقق شد.
شهردار تهران با تاکید بر این که خوشحالیم که در سال جهش تولید کارخانه ایران خودرو دیزل با این قرارداد فعال شد، اظهار کرد: همه تلاشمان را برای حل مشکلات به کار می بندیم اما پشت تریبون داد نمی زنیم، اما مشکلات جدی است، چرا که این مصوبات عنوان شده برای هیات وزیران است، اما در مواردی که قانون هم داریم با مشکلاتی مواجهیم به گونه ای که ما در اوراق مشارکت باید ۵۰ درصد اوراق را تضمین کنیم و براساس قانون تضمین ۵۰ درصد دیگر برعهده دولت است، اما بانک ها تضمین ۱۰۰ درصدی از ما می خواهند.
حناچی با بیان این که توسعه حمل و نقل عمومی یک مساله ی اجتماعی است چرا که همه مردم در آن دخیل هستند، تصریح کرد: ما در شرایط کرونایی ریالی از دولت دریافت نکردیم اما با این حال تلاش کردیم که باری از دوش مردم برداریم هرچند که معتقدیم باید تهدید تحریم ها را به فرصت عظیم تبدیل کنیم و تلاش برای کاهش وابستگی در تولید اتوبوس و مترو نیز از جنس این فرصت است و امیدواریم بتوانیم تا بهمن ماه واگن ملی مترو را به بهره برداری برسانیم و با خریدهای جدید محور BRT را افزایش دهیم.
وی با بیان این که گزارشات جدید سازمان جهانی بهداشت نشان می دهد که آلایندگی بر کرونا تاثیر دارد، تصریح کرد: شاید یکی از دلایل افزایش تلفات به علت آلاینده PM۲ باشد هرچند که بسیاری از کشورها محدودیت های ترافیکی خود را افزایش دادند به گونه ای که در لندن محدودیت های ترافیک در حوزه LEZ چندین برابر شده اما در کشور ما اینگونه تصمیمات تازه است.
شهردار تهران در خصوص برنامه های آتی شهرداری برای اتوبوسرانی گفت: قرارداد خرید ۸۰۰ اتوبوس و مینی بوس جدید (۵۰۰ اتوبوس و ۳۰۰ مینی بوس) در دستور کار قرار دارد و مناقصه ۸۰ اتوبوس دو کابین برای یک خط تندرو و مناقصه ۲۰۰ اتوبوس تک کابین گازسوز در دستور کار قرار دارد.
حناچی با بیان این که نهایت فشار را به دولت وارد می کنیم اما امید زیادی برای کمک نداریم، اظهار کرد: سال گذشته از محل صرفه جویی در مصرف سوخت توانستیم سهم شهرداری را از وزارت نفت بگیریم، اما دقت داشته باشید که حمل و نقل عمومی یک مساله ی حاکمیتی است و شهرداری نباید در این زمینه تنها بماند و باید تمام اجزای حاکمیت که در این خصوص وظیفه دارند، فعال شده و با وجود سختی هایی که در کشور وجود دارد این مهم را محقق کنیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | دلار | ارز | نفت | بانک | چین | جهش تولید | تهران |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تداوم هوای سالم در تهران
محیط زیستباشگاه خبرنگاران جوان نوشت: هوای تهران هم اکنون با شاخص ۷۰ در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

چطور بفهمیم «کودک» به «دیابت» مبتلا شده است؟
سلامت فارس نوشت: متخصص طب ایرانی اطفال گفت: پُر ادراری، ادرار شبانه، بی اختیاری در ادرار، پُرنوشی، پرخوری و کاهش وزن از علامت های ابتلای کودکان به دیابت است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید