اکونومی نیوز / اجتماعی

حق بیمه سال اول هنرمندان صنایع دستی از سوی دولت پرداخت می شود

کد خبر 57138 1399-08-12 16:23
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
تفاهم‌نامه معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر امضا شد بر این اساس حق بیمه در سال اول به‌طور کامل از سوی دولت پرداخت خواهد شد.
حق بیمه سال اول هنرمندان صنایع دستی از سوی دولت پرداخت می شود

به‌گزارش خبرگزاری مهر، این تفاهم‌نامه به امضای پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر رسید و طرفین در خصوص تقویت همکاری‌ها در حوزه بیمه هنرمندان صنایع‌دستی روستایی و عشایری با یکدیگر به توافق رسیدند.
این تفاهم‌نامه در راستای اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و تحقق اهداف و برنامه‌های دولت تدبیر و امید در خصوص تعمیم و گسترش پوشش نظام تأمین اجتماعی و افزایش ضریب بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به امضا رسید و توسعه، تعمیم و گسترش بیمه اجتماعی برای قشر پرتلاش صنعتگران دارای محور تولید و کارت شناسایی فعال از مراکز ملی فرش در سراسر کشور مهمترین هدف این تفاهم‌نامه است.
پویا محمودیان معاون صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در این مراسم گفت: صنایع‌دستی یکی از مهمترین منابع ایجاد اشتغال است و این حوزه زمانی اهمیت بیشتری می‌یابد که در روستاهای ملی و جهانی صنایع‌دستی به عنوان تنها منبع قابل اتکا برای ایجاد اشتغال و درآمدزایی معرفی می‌شود.
محمودیان گفت: درصد بالایی از هنرمندان صنایع‌دستی را هنرمندان روستایی و عشایری تشکیل می‌دهند و در این میان از مجموع هنرمندان صنایع‌دستی ۷۵ درصد آن‌ها هنرمندان خانم هستند که عمدتاً بانوان سرپرست خانوار به شمار می‌روند و از این این طریق ارتزاق می‌کنند.
او گفت: سال ۹۷، با صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر تفاهم‌نامه همکاری امضا کردیم که نتایج خوبی را به دنبال داشت و امسال نیز تفاهم‌نامه جدیدی با این صندوق امضا می‌شود که موضوعات جدیدتری نیز به آن اضافه شده است.
محمودیان ادامه داد: بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که امروز امضا می‌شود، حق بیمه در سال اول به‌طور کامل از سوی دولت پرداخت می‌شود ضمن اینکه هنرمندان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر نیز مشمول این تفاهم‌نامه می‌شوند. سهمیه بیمه هنرمندان صنایع‌دستی بر اساس این تفاهم‌نامه ۱۵۰ هزار نفر است و امید داریم تا با بیمه این هنرمندان بخشی از مشکلات آن‌ها برطرف شود.
علی شیرکانی مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نیز در این مراسم در سخنانی گفت: صنایع‌دستی نقش مهمی در ایجاد اشتغال و درآمدزایی در نقاط مختلف کشور از جمله روستاها و مناطق عشایری دارد.
او افزود: خوشبختانه صنایع‌دستی ایران دارای قدمتی بسیار بالا است و ایرانیان نیز ذاتاً به هنر علاقه‌مند هستند. این ظرفیت‌ها باعث شده تا شاهد باشیم که تعداد قابل توجهی از افراد در حوزه هنرهای سنتی و صنایع‌دستی مشغول فعالیت هستند که بخشی از آن‌ها نیز هنرمندان صنایع‌دستی در روستاها و مناطق عشایری هستند.
شیرکانی افزود: به دنبال این هستم که حمایت‌هایی را از هنرمندان صنایع‌دستی داشته باشیم و به‌همین منظور امروز این تفاهم‌نامه با وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی امضا می‌شود تا در این شرایط که شاهد شیوع بیماری کرونا و آسیب‌هایی در حوزه مشاغل مرتبط با صنایع‌دستی هستیم حمایت‌های لازم از هنرمندان این حوزه انجام شود.
اطلاع‌رسانی درباره شرایط، مزایا، خدمات و حمایت‌های بلندمدت صندوق، معرفی هنرمندان به صندوق، صدور معرفی‌نامه برای صنعتگران دارای مجوز تولید و کارت شناسایی فعال در رشته‌های مرتبط با صنایع‌دستی، ارسال اطلاعات کامل هویتی اعضای متقاضی عضویت در صندوق و معرفی نماینده تام‌الاختیار از تعهدهای معاونت صنایع‌دستی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از مفاد این تفاهم‌نامه است.
همچنین بر اساس این تفاهم‌نامه صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نیز متعهد است که شرایط لازم برای عضویت تمام صنعتگران شاغل دارای مجوز را فراهم کند و موظف است گزارش مشترک از نتایج را تهیه و به مقامات ذی‌ربط ارائه کند.

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | طلا | نماینده |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


تیراندازی پلیس گناوه به راننده خودرو شوتی صحت ندارد
فرمانده انتظامی گناوه گفت: تصویر منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تیراندازی مأمور پلیس این شهرستان به راننده خودروی شوتی صحت ندارد و مأموران این فرماندهی هیچ تیراندازی در این ارتباط نداشته‌اند.

لایحه فعلی حفظ صیانت از زنان، مشابه لایحه تامین امنیت زنان است
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: بخش اعظمی از لایحه «تامین امنیت زنان در برابر خشونت» در لایحه ارسالی به مجلس آمده و بیشتر این لایحه شامل همان لایحه پیشین است.

خواب عصرگاهی سطح هوشیاری و حافظه فرد را افزایش می‌دهد
خوابیدن به وقت بعدازظهر، چرت کوتاه و چرت بلند، فوایدی مثل بهبود حافظه و یادگیری و بالا رفتن سطح هوشیاری و تمرکز فرد دارد. چرت عصرگاهی به افرادی که شب‌ها نمی‌توانند خوب بخوابند توصیه نمی‌شود.

کشورهای غربی سهمی در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت نکرده‌اند
وزیر امور خارجه گفت: متاسفانه کشورهای غربی هنوز هیچ سهمی در حوزه مبارزه با مواد مخدر پرداخت نکرده اند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید