اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

رشد ۵۹ درصدی فروش شرکت های تابعه تاصیکو در ۶ ماه سال ۹۹

کد خبر 57115 1399-08-12 15:36
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تامین از ثبت پوشش ۵۲ درصدی برنامه تولید سال ۱۳۹۹ و رشد ۵۹ درصدی فروش شرکت های تابعه این هلدینگ در ۶ ماه سال ۹۹ نسبت به ۶ ماه سال ۹۸ خبر داد.
رشد ۵۹ درصدی فروش شرکت های تابعه تاصیکو در ۶ ماه سال ۹۹

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ذوب آهن، غلام رضا سلیمانی، به عملکرد ۶ ماه این هلدینگ اشاره کرد و گفت: وضعیت فروش ریالی شرکت‌های تابعه صدرتامین در پایان شهریور ماه ۱۳۹۹، ۵۹ درصد نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۸ افزایش داشته است به طوری که از میزان ۱.۶۴۴ میلیارد تومان به ۲.۶۰۹ میلیارد تومان رسیده است.
مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صدر تأمین افزود: همچنین میزان رشد فروش شرکتهای تابعه شامل؛ مس شهید باهنر، ۸۶ درصد، زغال سنگ پروده طبس، ۲۶ درصد، فراورده‌های نسوز ایران ۵۰ درصد، صنایع خاک چینی ایران ۷۶ درصد، کاشی و سرامیک الوند ۸۴ درصد، پشم شیشه ایران ۷۱ درصد، معدنی املاح ایران ۱۵ درصد، کاشی سعدی ۷۵ درصد و صنایع سرام آرا ۱۴ درصد بوده است.
وی همچنین به وضعیت تولید تاصیکو در سال جهش تولید اشاره کرد و بیان داشت: با وجود ویروس کرونا در روزها و ماه‌های ابتدایی سال ۹۹ و تداوم آن، همکاران ما در پایان ۶ ماه نخست سال رشد ۱۸ درصدی تولید محصولات شرکت کاشی سعدی، رشد ۳ درصدی تولید محصول استراتژیک سولفات سدیم شرکت معدنی املاح ایران، رشد ۲۹ درصدی تولید محصولات استراتژیک فرآورده‌های نسوز ایران، رشد تولید ۷ درصدی پشم شیشه و ۳۲ درصدی ایزوگام شرکت پشم شیشه ایران، رشد ۱۲ درصدی کائولن فراوری شده شرکت خاک چینی ایران و رشد ۲۴ درصدی تولید انواع محصولات مسی در شرکت مس شهید باهنر را به ثبت رسانده اند. همچنین حفظ سطح تولید شرکت زغال سنگ پروده طبس و تولید محصولات با ارزش افزوده بالا در شرکت کاشی الوند از جمله اقدامات قابل توجه در بخش تولید تاصیکو محسوب می‌شود.
به گفته وی در مجموع هلدینگ صدر تأمین وابسته به شستا ۵۲ درصد از برنامه تولید سال ۱۳۹۹ را در پایان ۶ ماه نخست سال را پوشش داده است.
سلیمانی به صادرات برخی از شرکت‌های تابعه نیز اشاره داشت و گفت: صادرات همواره در دستور کار شرکت‌های تابعه بوده است و با توجه به محدودیت‌ها شرکت‌های ما اقداماتی در این زمینه به ثبت رسانده اند که می‌توان به افزایش صادرات ۳۸۰ درصدی و ۱۸۹ درصدی از نظر مبلغ و مقدار شرکت مس شهید باهنر، رشد ۱۱ برابری مبلغ صادرات کاشی سعدی و راه اندازی مسیر صادراتی محصولات شرکت پشم شیشه ایران پس از ۲ سال وقفه اشاره کرد.
مدیرعامل تاصیکو به سود خالص و ناخالص صدر تأمین و شرکت‌های تابعه نیز اشاره کرد و گفت: این هلدینگ توانسته است در راستای تحقق شعار سال که هوشمندانه از سوی مقام معظم رهبری سال جهش تولید نام گذاری شد رشد قابل توجهی در سود خالص و سود ناخالص داشته باشد به طوری که سود ناخالص ۶ ماه سال ۱۳۹۸ از ۶۷۴ میلیاد تومان به ۱,۰۳۲ میلیارد تومان در ۶ ماه نخست سال ۱۳۹۹ رسیده است که رشد ۵۳ درصدی را نشان می‌دهد. همچنین سود خالص هلدینگ در ۶ ماه سال ۱۳۹۸ از ۵۸۵ میلیارد تومان به ۱,۰۰۳ میلیارد تومان رسیده که رشد ۷۱ درصدی را نشان می‌دهد.
سلیمانی به راه اندازی شتابدهنده صدرفردا نیز در مرداد ماه اشاره کرد و گفت: تاصیکو نگاه ویژه ای به هوشمندسازی معادن، معدنکاری نوین و توجه به عناصر استراتژیک ملی دارد. چون استراتژی ما رقابت در عرصه جهانی است، بعضی محصولات، قطعات و مواد اولیه ما وارداتی است براین اساس ما بومی سازی محصولات وارداتی را در کشور آغاز کرده ایم و براساس آخرین اعلام صدر فردا ۱۰ قطعه پرکاربرد و مواد معدنی تا پایان سال بومی سازی می‌شود.
وی ادامه داد: هلدینگ صدرتامین و شرکت‌های تابعه تمام تلاش خود را در سال جهش تولید به کار گرفته اند که اکثر پروژه‌های سرمایه گذاری هلدینگ و شرکت‌های تابعه را تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری برساند تا به توان ضمن ایجاد یک هزار شغل برای جوانان، به تولید ثروت برای سهامداران و ذینفعان پرداخت.
سلیمانی بیان داشت: به منظور برخورداری از تولید و فروش پایدار در شرکت‌های تابعه استقرار سیستم‌های فرآیندی مناسب از جمله در بخش‌های HSE، توجه به زنجیره ارزش و تأمین، بهبود شاخص‌های بهروری، بهبود فرایندهای بازرگانی و بهبود سیستم تعمیر نگهداری، مورد ارزیابی مستمر هلدینگ قرار گرفته است تا این شرکت سرمایه گذاری معدنی شستا عملکرد قابل توجهی در تمامی حوزه‌ها از جمله بهبود فرایندها داشته باشد.
بنا به گفته وی توسعه فعالیت‌های معدنی در حوزه اکتشافات یکی دیگر از اقدامات چشم گیر این هلدینگ محسوب می‌شود به طوری که تنها در شرکت پارس تأمین افزایش ۶.۵ برابری ابعاد پروژه از ۱۴ هزار به ۹۰ هزار متر حفاری، حفر ۱۲۱۶۰ متر ترانشه موازی با عملیات حفاری مغزگیری، افزایش ۱۰ برابری ذخیره قطعی و احتمالی محدوده و کاهش زمان و هزینه‌های اکتشافی و مدیریت سرمایه گذاری به میزان ۵۰ درصد را به ثبت رساند.

کلمات کلیدی » کرونا | سهام | ایران | واردات | صادرات | شستا | جهش تولید | دولت | ویروس |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید