اکونومی نیوز / اجتماعی

گور ایرانی، گونه‌ای در معرض خطر انقراض

کد خبر 57113 1399-08-12 15:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
گور یا گورخر ایرانی در معرض خطر انقراض قرار دارد و اکنون کمتر از ۱۰۰۰ راس گور ایرانی در ایران باقی‌ مانده است.
گور ایرانی، گونه‌ای در معرض خطر انقراض


گور یا گورخر ایرانی با نام علمی (Equus hemionus onager) از راسته فردسمان و زیرگونه ای از گورخر آسیایی و دارای ارزش های بوم شناختی، زیبایی شناختی، مطالعاتی – تحقیقاتی، ارزش های ژنتیکی، اکوتوریستی و اقتصادی است اما در معرض خطر انقراض قرار دارد و اکنون کمتر از ۱۰۰۰ راس گور ایرانی در ایران باقی مانده است.
گور آسیایی در گذشته جمعیت فراوانی در خاورمیانه، آسیای میانه و چین داشت اما اکنون نسل آن در اغلب مناطق منقرض شده و از زیرگونه ایرانی تنها سه جمعیت کوچک در منطقه حفاظت شده خارتوران شاهرود و بهرام گور شهرستان نی ریز استان فارس و پنج انگشت ابرکوه باقی مانده است و قرار دارد.
بر اساس اعلام سازمان حفاظت محیط زیست، گور ایرانی اغلب روزها فعالیت دارند اما در برخی از مناطق به دلیل ناامنی شب ها فعالیت می کنند. گورها به صورت اجتماعی زندگی می کنند و ماده ها به همراه بچه ها گروه هایی مجزا از نرها را تشکیل می دهند. نرها اغلب تنها و یا به صورت گروهی کوچک متشکل از چند ماده و بچه هستند. این گونه تندروتر از اسب و الاغ و قادر است با سرعت متوسط ۵۰ کیلومتر در ساعت مسافت های طولانی را بدود.
گور ایرانی دارای حس بینایی، بویایی و شنوایی بسیار قوی و ارتفاع بدن ۱۲۰ تا ۱۴۲ سانتیمتر است. این گونه شباهت زیادی به الاغ دارد و دارای گوش هایی بلند، باریک و نوک تیز است. رنگ عمومی بدن نخودی مایل به نارنجی است اما در بخش هایی چون کفل ها و پهلوها، رنگ به سفیدی متمایل است. این گونه دارای یالی سیاه در گردن و نواری قهوه ای رنگ در پشت است که تا دم ادامه دارد و نرها کمی تیره تر از ماده ها هستند. زیستگاه اصلی این گونه در ایران در مناطق استپی و نیمه بیابانی همراه با تپه ماهورها  و دشت های فراخ است و در گذشته این گونه دارای پراکندگی زیادی در ایران بود و تقریبا در اکثر مناطق نیمه بیابانی ایران وجود داشت اما امروزه تنها جمعیت اندکی از آن در ذخیره گاه زیست کره توران و تعدادی نیز در بهرام گور استان فارس و کالمند استان یزد وجود دارد.
این گونه معمولا از گیاهان مناطق استپی و نیمه بیابانی ایران نظیر درمنه تغذیه می کند و وابستگی بسیار زیادی به آب دارد. در اواخر خرداد جفت گیری می کند و بعد از یک سال یک کره به دنیا می آورد که تا مدت کوتاهی مادر را تعقیب می کند. کره ها هنگام به دنیا آمدن حدود ۲۵ کیلوگرم وزن دارند، تا ۸ ماهگی شیر می خورند و بعد از سه سال قادر به جفت گیری هستند. ماده ها معمولا هر دو سال یک بار و در برخی موارد هر ساله زایمان می کنند و هنگام زایمان برای مدت کوتاهی از گله جدا می شوند. طعمه خواران طبیعی گورها پلنگ و در برخی موارد گرگ است. گور ایرانی بر اساس قوانین سازمان حفاظت محیط زیست در زمره گونه های در معرض خطر انقراض قلمداد می شود و براساس فهرست قرمز گونه های در معرض خطر «اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت» (IUCN ) جزو گونه های در آستانه انقراض (CR) طبقه بندی شده است. امروزه به دلیل تخریب زیستگاه این گونه، اشغال آبشخورها توسط دام اهلی و شکار غیر قانونی به دلیل باورهای غلط مردم، نسل این گونه در معرض خطر جدی نابودی است.
به گزارش ایسنا، در سال ۹۷ سازمان حفاظت محیط زیست برای ساماندهی سایت های تکثیر گونه های شاخص حیات وحش با هدف معرفی مجدد به زیستگاه ها از ابتدا سال برای زنده گیری و انتفال ۱۰ راس گورخر در سایت توران به پارک ملی کویر مرکزی با هماهنگی محیط زیست سمنان اقدام کرد اما یک راس گورخر در ابتدای عملیات تلف شد، پس از عملیات زنده گیری نیز دو راس دیگر تلف و دو راس دیگر حین انتقال به پارک ملی کویر تلف شدند. با این حال هنوز سه ماه از این ماجرا نگذشته بود که سازمان حفاظت محیط زیست از خبر داد و چهار رأس گورخر با ترکیب .
گور ایرانی نیز مانند و به دلایل عمده مانند تخریب زیستگاه و شکاربی رویه جزو گونه های در معرض خطر انقراض کشور هستند بنابراین توجه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حفاظت از گونه های حیات وحش به آن ها امری ضروری است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | مردم | خرداد |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


چطور بفهمیم کودک‌مان به «دیابت» مبتلا شده است؟
یک متخصص طب ایرانی اطفال گفت: پُر ادراری، ادرار شبانه، بی اختیاری در ادرار، پُرنوشی، پرخوری و کاهش وزن از علامت‌های ابتلای کودکان به دیابت است.

ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی هفته آینده پیش‌بینی روند افزایشی دمای ایران از شنبه
محیط زیستایسنا نوشت: مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی هفته پیش رو، گفت: روز سه شنبه ( ۱۲ اسفند) سامانه بارشی جدیدی از مرزهای غربی وارد کشور می‌شود و فعالیت این سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، سواحل دریای خزر، دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی، مرکز و شمال شرق کشور خواهد بود.

تداوم هوای سالم در تهران
محیط زیستباشگاه خبرنگاران جوان نوشت: هوای تهران هم اکنون با شاخص ۷۰ در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

چطور بفهمیم «کودک» به «دیابت» مبتلا شده است؟
سلامت فارس نوشت: متخصص طب ایرانی اطفال گفت: پُر ادراری، ادرار شبانه، بی اختیاری در ادرار، پُرنوشی، پرخوری و کاهش وزن از علامت های ابتلای کودکان به دیابت است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید