اکونومی نیوز / انرژی

بحران کرونا باعث سقوط مجدد بهای نفت خام در جهان شد

کد خبر 57099 1399-08-12 15:10
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
کاهش بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال به زیر ۴۰ دلار زنگ خطری برای تولید کنندگان نفت و به‌ویژه برای سازمان اوپک است. پیش‌بینی محدودیت‌های جدید برخاسته از موج دوم کرونا، در کاهش تقاضای برای نفت خام موثر واقع شده است.
بحران کرونا باعث سقوط مجدد بهای نفت خام در جهان شد


سیر نزولی بهای نفت خام از نیمه دوم ماه اکتبر سال جاری آغاز شد. سیری که اکنون در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و همچنین در واکنش به کاهش تقاضا برای نفت خام شتاب بیشتری گرفته است.
خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی از سنگاپور از کاهش شدید بهای نفت خام در بازارهای جهانی خبر داده است. بهای هر بشکه نفت برنت دریای شمال روز دوشنبه دوم نوامبر به ۳۶ دلار و ۶۵ سنت رسید. به  این ترتیب، بهای هر بشکه نفت برنت در قیاس با روز جمعه کاهشی حدود یک دلار و ۳۰ سنت داشته است.
بهای نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز با کاهشی معادل یک دلار و ۳۶ سنت در هر بشکه به کمتر از ۳۵ دلار و نیم رسیده است.
باید یادآور شد که بهای هر بشکه نفت برنت در نیمه نخست ماه اکتبر بیش از ۴۰ دلار بود. کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی بهای نفت خام در بازارهای جهانی از جمله ناشی از محدودیت های جدیدی است که در کشورهای اروپایی برای مقابله با شیوع کرونا در نظر گرفته شده است.
سقوط بهای نفت خام به زیر ۴۰ دلار برای هر بشکه، تصمیم و اقدام فوری کشورهای صادرکننده نفت عضو اوپک را الزام آور می سازد. این در حالی است که در شرایط کنونی به نظر نمی رسد، کشورهای عضو اوپک در موقعیتی باشند که بتوانند به تصمیمی مشترک و جامع در این رابطه برسند.
نشست بعدی و طبق برنامه وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در روزهای پایانی ماه نوامبر برگزار خواهد شد. روشن نیست که آیا وزیران نفت اوپک برای مقابله با سیر نزولی بهای نفت خام تا پیش از برگزاری اجلاس خود، اقدامی انجام خواهند داد یا خیر. کارشناسان بازارهای جهانی نفت کاهش بیشتر بهای نفت خام به رغم سرد شدن هوا در نیمکره شمالی زمین را منتفی نمی دانند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | آمریکا | دلار | ارز | نفت | بازار | وزیر | انتخابات | اوپک |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / انرژی


قیمت نفت خام ۲ درصد جهش کرد
قیمت نفت خام در معاملات دیشب و امروز (پنجشنبه) تحت تاثیر کاهش ذخایر بنزین آمریکا، بیش از ۲ درصد جهش کرد.

کاهش ۲۸ درصدی بارش‌ها نسبت به متوسط بلند مدت
قائم مقام شرکت مدیریت منابع آب ایران، از کاهش ۲۸ درصدی بارش‌های کشور در سال آبی جاری (از ابتدای مهرماه تاکنون) نسبت به متوسط بلند مدت و ۴۱ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید