اکونومی نیوز / راه و مسکن

با تسهیلات خرید مسکن می‌توان صاحب‌خانه شد؟

کد خبر 57097 1399-08-12 15:05
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
در دو ماه ابتدایی سال ۹۹ قیمت هر سهم اوراق در حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان قرار داشت اما در حال حاضر قیمت هر سهم اوراق تسه به بیش از ۹۰ هزار تومان رسیده است.
با تسهیلات خرید مسکن می‌توان صاحب‌خانه شد؟


تسه یا همان اوراق گواهی حق تقدم خرید وام مسکن بانک مسکن که به نام اوراق مسکن یا اوراق تسه یا اوراق تسهیلات مسکن شناخته می شود، یک ابزار مفید برای افرادی است که قصد دسترسی سریع به تسهیلات وام مسکن بانک مسکن دارند. با خرید اوراق مسکن، افراد می توانند بدون سپرده گذاری به وام خرید مسکن برسند و این برای کسانی که قصد خرید فوری دارند مفید است.
اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن اوراقی هستند که مالک آنها می تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند.
درحال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می توان برای گرفتن دو وام به صورت هم زمان استفاده کرد. وام خرید مسکن و وام جعاله که برای تعمیرات است.
تسهیلات خرید مسکن یکی از راهکارهایی است که برای افزایش قدرت خرید مسکن مردم انجام می شود که بانک مسکن نیز عمدتا در قالب دو نوع وام مسکن اولی زوجین و همچنین وام اوراق خرید مسکن و جعاله تعمیرات مسکن از خرید حمایت می کند.
اما هر ساله با جهش قیمتی به وجود آمده در بازار اثر این تسهیلات کاهش می یابد و بانک مسکن در ابتدای سال با اخذ مجوزهایی مقدار هر یک تسهیلات را افزایش می دهد.
تسهیلات مسکن اولی که در حال حاضر به زوج ها پرداخت می شود و مقدار آن به ازای هر زوجین ۱۶۰ میلیون تومان در شهر تهران و ۱۲۰ میلیون در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و در سایر مناطق ۸۰ میلیون تومان است.
این در حالی است که هر زوج لازم است تا نیمی از آن را یک ساله سپرده گذاری کند. این نوع خرید مسکن با توجه به تورم فعلی متاسفانه اثرگذاری خاصی نداشته و در شهرهای مانند تهران با قیمت های فعلی کمتر از مبلغ یک سوم خرید آپارتمانی ۴۰ متری با قیمت هر متر ۱۵ میلیون تومان را تامین می کند. در حالی که با توجه به تداوم افزایش قیمت در سال آینده، سهم این وام از خرید یک واحد ۴۰ متری کاهش خواهد یافت.
وام اوراق مسکن روش دیگر خرید مسکن با کمک تسهیلات بوده که مقدار آن برای زوجین ۲۴۰ میلیون تومان است. این تسهیلات با نرخ ۱۷/۵ درصد پرداخت می شود که ۲۰۰ میلیون آن ۱۲ ساله تحت عنوان اوراق خرید مسکن و ۴۰ میلیون تومان آن ۵ ساله باعنوان تعمیرات مسکن است.
با تسهیلات خرید مسکن می توان صاحب خانه شد؟
هر متقاضی دریافت این تسهیلات لازم است تا ابتدا ۲۸۰ سهم از اوراق «تسه» را در بازار اوراق خریداری کند. در دو ماه ابتدایی سال ۹۹ قیمت هر سهم اوراق در حدود ۵۰ تا ۵۵ هزار تومان قرار داشت که هر متقاضای تسهیلات لازم بود تا حدود ۲۵ میلیون تومان را صرف خرید این اوراق کند.
اما روند قیمتی فعلی این اوراق نشان می دهد که قیمت هر سهم اوراق تسه به بیش از ۹۰ هزار تومان رسیده است. این اتفاق به این معنا است که هر متقاضی برای دریافت ۲۴۰ میلیون تومان تسهیلات لازم است تا بیش از ۴۰ میلیون تومان را صرف خرید اوراق مسکن نماید. در حالی که این مقدار در ماه های ابتدایی سال جاری تقریبا ۲۵ میلیون تومان بود.
چگونه وام خرید مسکن تورم را زیادتر می کند؟
روند تسهیلات اوراق مسکن نشان می دهد که این تسهیلات با وجود مزیت سرعت در پرداخت و سهولت استفاده از آن با افزایش هزینه خرید اوراق و افزایش ۴۰ درصد قیمت مسکن، سهم آن در هزینه خرید مسکن نسبت به  قبل کاهش یافته و عملا اثری بر افزایش قدرت خرید مسکن نداشته است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » بازار | بانک | مسکن | تهران | مردم | تسهیلات |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید