اکونومی نیوز / اجتماعی

چرا آنتی بادی کرونا زود از بین می‌رود؟

کد خبر 57094 1399-08-12 15:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
تحقیقات اخیر دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد افرادی که علائم ابتلا به کرونا در آن‌ها ظاهر نمی‌شود، سریع‌تر از افراد دارای علامت، آنتی بادی خود را از دست می‌دهند. 
چرا آنتی بادی کرونا زود از بین می‌رود؟


نتایج این مطالعه نشان می دهد آنتی بادی های بهبودیافتگان کرونا در تابستان به سرعت کاهش می یابد؛ یعنی دوره مصونیت پس از ابتلا به کرونا ممکن است طولانی نباشد که این امر احتمال کاهش ایمنی در جامعه را افزایش می دهد.
دانشمندان کالج امپریال لندن میزان آنتی بادی ها را در مردم انگلیس پس از موج نخست شیوع ویروس کرونا در ماه های مارس و آوریل بررسی کردند که در این مطالعه مشخص شد آنتی بادی بدن افراد به میزان یک چهارم کاهش یافته و از ۶ درصد در ماه ژوئن به ۴.۴ درصد در ماه سپتامبر رسیده است. این موضوع احتمال کاهش ایمنی مردم پیش از موج دوم شیوع ویروس کرونا در هفته های اخیر را افزایش می دهد.
اگرچه ایمنی در برابر ویروس کرونا مسئله پیچیده و مبهمی است. سلول های T و B می توانند تولید سریع آنتی بادی ها را پس از قرار گرفتن مجدد در معرض ویروس تحریک کرده و به ایمنی بدن کمک کنند، اما محققان بر اساس تجربه به دست آمده از شناخت سایر ویروس های کرونا دریافته اند که این ایمنی ممکن است دوام نداشته باشد.
وندی بارکلی، رئیس بخش بیماری های عفونی کالج امپریال لندن گفت: احتمالا شاهد کاهش آنتی بادی های کرونا در بدن هستیم و این اتفاق می افتد، حال آنکه می دانیم آنتی بادی ها به تنهایی محافظ کامل هستند.
او افزود: با توجه به آنچه در مورد ویروس های دیگر کرونا می دانیم، به نظر می رسد که ایمنی به همان میزان کاهش آنتی بادی ها کاهش می یابد و این نشان دهنده ضعف ایمنی در سطح مردم است.
این مطالعه نشان داد در افرادی که ابتلای قطعی آنان به کوید ۱۹ از طریق آزمایش استاندارد واکنش زنجیره ای پلی مراز (پی سی آر) مشخص شده است، کاهش آنتی بادی در مقایسه با افراد بدون علامت و یا افرادی که هرگز متوجه ابتلای خود نشدند، کمتر بوده است.
قرار گرفتن مکرر در معرض ویروس کرونا
طی این تحقیق مشخص شد هیچ تغییری در سطح آنتی بادی کارکنان مراقبت های بهداشتی رخ نداده است که دلیل آن می تواند قرار گرفتن مکرر در معرض ویروس کرونا باشد.
این مطالعه، یافته های نظرسنجی های مشابه در آلمان مبنی بر اینکه، اکثریت قریب به اتفاق افراد حتی در کانون شیوع بیماری کرونا آنتی بادی برای کوید ۱۹ ندارند و ممکن است آنتی بادی ها بدن کسانی که آن ها را تشکیل داده اند، کاهش یابد را تایید می کند.
کالج امپریال مطالعه خود را که بر اساس نظرسنجی از ۳۶۵ هزار بزرگسال که به طور تصادفی انتخاب شده بودند، به عنوان مقاله اولیه منتشر کرد و طبق روش بررسی همسالان تأیید نشد.
بارکلی نتیجه گرفت که کاهش سریع آنتی بادی ها لزوماً تأثیر منفی بر اثربخشی واکسن هایی که اکنون تحت آزمایش های بالینی قرار دارند، ندارد.
او افزود: یک واکسن خوب ممکن است بسیار بهتر از ایمنی طبیعی باشد.
دانشگاه امپریال کالج لندن و شرکت «ایپسوس مری» بریتانیا که در بیانیه های مطبوعاتی خود خواستار ادامه اجرای دستورالمعل های بهداشتی از دولت انگلیس شدند، تأکید کردند که هنوز مشخص نیست آنتی بادی ها سطح ایمنی موثری را ایجاد می کنند یا خیر و در صورت وجود مصونیت چه مدت دوام می آورد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | دولت | ویروس | مردم | بهداشت | واکسن | دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


ورود یک سامانه‌ بارشی از جنوب غرب کشور
بر اساس پیش بینی سازمان هواشناسی با ورود سامانه‌ای از جنوب غرب کشور از بعد از ظهر امروز در استان‌های غربی و جنوب غربی وقوع رگبار پراکنده گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید پیش بینی می شود.

آغاز ثبت‌نام جاماندگان کنکور ۱۴۰۰ از امروز
سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت از امروز دهم اسفند ماه تا چهارشنبه دوازدهم اسفند ماه فرصت ثبت نام و داوطلبینی که ثبت نام کرده اند، می‌توانند اطلاعات خود را ویرایش کنند.

آغاز تست انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا تزریق کووپارس بر ۲ نفر؛ امروز
رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از آغاز تست انسانی واکسن تزریقی - استنشاقی "کووپارس" از امروز خبر داد و جزییات آن را تشریح کرد.

رژیمهای غذایی ضد التهابی برای جلوگیری از آرتریت روماتوئید
پیش از معرفی رژیم های غذایی ضد التهابی لازم است در مورد التهاب، چگونگی تاثیر آن بر بدن، امکان مقابله با آن از طریق رژیم غذایی بیشتر بدانیم.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید