اکونومی نیوز / تکنولوژی

شناسایی قطعی رعد و برق در جو سیاره مشتری

کد خبر 57028 1399-08-12 13:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
فضاپیمای جونوی ناسا موفق به شناسایی رعد و برق در جو سیاره مشتری شده است. این اولین بار است که وقوع رعد و برق در سیاره مشتری به طور علمی و قطعی ثابت می‌شود.
شناسایی قطعی رعد و برق در جو سیاره مشتری

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسلش گیر، داده‌های جمع‌آوری شده از فضاپیمای جونو نشان می‌دهد که رعد و برق‌هایی که در مشتری رخ می‌دهد دارای رنگ غالب آبی است.
رعد و برق عامل تخلیه الکتریکی قدرتمند برق در جو زمین است و ستاره شناسان از سال‌ها پیش در تلاش بودند که دریابند آیا این پدیده به غیر از زمین در سایر سیاره‌های منظومه شمسی نیز رخ می‌دهد یا خیر.
رعد و برق در سیاره مشتری به شکل یک دیسک مدور است که زمان وقوع و مشاهده آن کمتر از یک هزارم ثانیه است. این پدیده در جو فوقانی این سیاره رخ می‌دهد و علت کشف و شناسایی آن توسط فضاپیمای جونو وجود ابزار طیف‌سنجی ماورا بنفش در این فضاپیما بوده است.
جونو در مجموع توانسته ۱۱ رعد و برق را در جو سیاره مشتری شناسایی کند، اما هنوز مشخص نیست وقوع این پدیده در سیاره مذکور چقدر متداول است و جمع بندی دقیق در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


عباس عبدی: نظارت بر فضای مجازی ارتباطی به صداوسیما ندارد
رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران در مورد تخصیص بودجه برای صداوسیما توسط مجلس با هدف نظارت بر محتوای فضای مجازی، گفت: هدف نظارت واقعی جلوگیری از رفتارهای مجرمانه فضای مجازی است و این اقدام ارتباطی به صداوسیما ندارد.

چین بودجه تحقیق و توسعه خود را افزایش می دهد
چین تصمیم دارد بودجه تحقیق و توسعه خود در بخش های مختلف فناوری از تولید نیمه رسانا و هوش مصنوعی گرفته تا اکتشافات اعماق فضا و خودروهای برقی افزایش دهد تا با آمریکا رقابت کند.

گجت جدید شنوایی انسان را خارق العاده می کند
یکی از زیرمجموعه های گوگل مشغول توسعه گجت پوشیدنی است که قدرت شنوایی خارق العاده برای کاربر خود را فراهم می کند.

بمب های هسته ای طبیعی در جهان منفجر می شوند
فرضیه‌ای جدید ارائه شده که طبق آن در جهان انفجارهایی مشابه بمب اتمی در کوتوله‌های سفید اتفاق می‌افتد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید