اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

آغاز عملیات ریل گذاری مکانیزه راه آهن همدان-سنندج

کد خبر 57014 1399-08-12 12:37
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
معاون وزیر راه و شهرسازی از آغاز عملیات ریل گذاری راه آهن همدان-سنندج با حضور وزیر راه و شهرسازی خبر داد و گفت: امروز ریل گذاری مکانیزه این خط ریلی از ایستگاه همدان و با ریل ملی آغاز شد.
آغاز عملیات ریل گذاری مکانیزه راه آهن همدان-سنندج

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور، در جریان بازدید امروز وزیر راه و شهرسازی از پروژه‌های زیرساختی استان‌های همدان و کردستان، عملیات ریل گذاری راه آهن همدان_سنندج آغاز شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه این مراسم راه آهن همدان_سنندج را در راستای توسعه کریدورهای بین المللی در ایران و ایجاد کریدور ریلی غرب کشور عنوان کرد و افزود: این خط ریلی به طول ۱۵۰ کیلومتر به عنوان بخشی از پروژه ریلی تهران_همدان_سنندج در دستور کار قرار گرفته که مرکز دو استان همدان و کردستان را به یکدیگر متصل می‌کند.
خیرالله خادمی با بیان اینکه این پروژه به عنوان حلقه مفقوده کریدور ترانزیتی ریلی ایران در زمره پروژه‌های جهش تولید قرار دارد اظهار داشت: در سال‌های قبل راه آهن تهران_همدان افتتاح و به بهره برداری رسید و ادامه این مسیر برای اتصال کردستان به شبکه ریلی آغاز شد که ۴۸ کیلومتر از آن در استان همدان و ۱۰۲ کیلومتر از آن در استان کردستان واقع شده است.
خادمی پیشرفت فیزیکی زیرسازی این پروژه را ۸۲ درصد اعلام کرد و گفت: این مسیر ریلی در سه قطعه تعریف شده که قطعه یک به طول ۶۴.۵۰ کیلومتر، قطعه دوم به طول ۵۶.۳۲ کیلومتر و قطعه سوم به طول ۲۹.۵۳ کیلومتر در دست اجرا است.
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه با اشاره به استفاده از ریل ملی در این پروژه، این موضوع را سبب تسریع در عملیات اجرایی عنوان و اضافه کرد: در حال حاضر ۶۵ کیلومتر از این مسیر آماده ریل گذاری است و در مجموع نیز به ۲۱ هزار تن ریل برای این پروژه نیازمندیم.
خادمی در تشریح مسیر راه آهن همدان_سنندج گفت: این خط ریلی از ایستگاه همدان منشعب و با عبور از حوالی شهرهای بهار، لالجین، صالح آباد، قروه و دهگلان به ایستگاه سنندج منتهی می‌شود.
وی ترافیک پیش بینی شده برای سال اول بهره برداری در این خط ریلی را ۰.۵ میلیون تن بار و ۰.۳ میلیون نفر مسافر و برای سال بیستم ۱ میلیون تن بار و ۰.۶ میلیون نفر مسافر عنوان کرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی در تشریح مزایای بهره برداری راه آهن همدان_سنندج گفت: اتصال سنندج به شبکه راه آهن سراسری، امکان توسعه آتی پروژه و اتصال آن به استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و کرمانشاه، امکان جابجایی محصولات کشاورزی و تولیدات صنایع و کارخانه‌های موجود در استان‌های همدان و کردستان و ظرفیت جابجایی ۴/۶ میلیون تنی کالا از مرز باشماق کردستان عراق را از جمله مزایای بهره برداری از این خط ریلی است.

کلمات کلیدی » ایران | عراق | مرز | جهش تولید | تهران |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


وام ۱.۲ میلیارد یورویی روسیه برای ساخت نیروگاه سیریک
وزیر نیرو از تحویل گرفتن ضمانت نامه بانکی وام ۱.۲ میلیارد یورویی روسیه، برای ساخت نیروگاه سیریک هرمزگان خبرداد.

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی روغن تبعات دارد/ ذخایر روغن مکفی است
معاون وزیر صمت گفت: با تبدیل ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز نیمایی برای واردات روغن، باید منتظر افزایش قیمت خیلی چیزها باشیم، زیرا روغن در تولید بسیاری اقلام کاربرد دارد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید