اکونومی نیوز / اجتماعی

طرح تعالی جمعیت به دنبال برداشتن موانع فرزندآوری است

کد خبر 56992 1399-08-12 12:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این‌که در طرح تعالی جمعیت و حمایت از خانواده تلاش شده موانع برای فرزندآوری جوانان برداشته شود، اظهار کرد که در این طرح می‌خواهیم جلوی سقط جنین را بگیریم که آمار آن در ایران بالاست.
طرح تعالی جمعیت به دنبال برداشتن موانع فرزندآوری است


 حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی در جلسه علنی صبح امروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی تقاضای رسیدگی به طرح تعالی جمعیت و حمایت از خانواده مطابق اصل ۸۵ گفت: فکر نمی کنم کسی در مجلس شورای اسلامی با تعالی جمعیت و حمایت از خانواده مشکل داشته باشد، ما اکنون به دنبال بررسی این طرح طبق اصل ۸۵ هستیم به این دلیل که با این رویه می توان بحث را به صورت کارشناسی تر پیگیری کرد.
وی توضیح داد: با بررسی این طرح به صورت اصل ۸۵ کمیسیون مشترک با حضور ۸ کمیسیون تخصصی تشکیل می شود و در آن کار کارشناسی صورت می گیرد. ما در این کمیسیون مشکلات مدنظر طرح را مورد بررسی دقیق قرار می دهیم که باید با رای دو سوم کمیسیون مواد آن به تصویب برسد. این یعنی کار به صورت جدی پیگیری می شود.
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما با کمیسیون بهداشت صحبت کردیم و نظرات آنها را گرفته و در ادامه هم خواهیم گرفت ابهاماتی درباره ی تامین بودجه این طرح مطرح می شود که برای آن فکرهایی شده است. البته که دولت باید این مشکل را جدی بگیرد. ما در بررسی این طرح ۱۵۰۰ نفر ساعت وقت گذاشته و بنابر توصیه مرکز پژوهش ها تعداد مواد آن به ۵۰ ماده را کم کردیم. بررسی ۵۰ ماده به معنای گرفتن حداقل چهار ماه وقت مجلس شورای اسلامی است آن هم در شرایطی که ما در چند ماه اخیر بررسی بودجه، اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری و برنامه هفتم را در پیش داریم.
وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در مورد بحث جمعیت اظهار کرد: در این طرح تلاش شده موانع فرزندآوری از جلوی پای جوانان برداشته شود. اگر این طرح به صورت اصل ۸۵ بررسی شود یعنی از چهار یا پنج سال آینده به صورت آزمایشی بوده و مادام العمر نیست و می توان مشکلات آن را برطرف کرد. این را هم فراموش نکنیم که جمعیت کنونی میانسالی است و دیر بجنبیم جمعیت کهنسال می شود یعنی دو سه سال فرصت نداریم و باید طی این مدت کارهایمان را انجام دهیم. از مجلس شورای اسلامی می خواهم رای بالایی به بررسی آن بر اساس ۸۵ دهد که نشان دهد که مجلس انقلابی است.
آقاتهرانی گفت: در حال حاضر اولویت اول مجلس شورای اسلامی مباحث اقتصادی است نباید وقت مجلس را با بحث جمعیت معطل کنیم پس اگر این طرح را به صورت اصل ۸۵ بررسی شود ما هم کار کارشناسی انجام می دهیم.
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی همچنین اظهار کرد: سقط جنین در ایران ۲۰ تا ۳۰ برابر کشتگان کرونا تلفات دارد ما در این طرح می خواهیم مشکلات جدی را حل کنیم. انقلابی عمل خواهیم کرد و شبانه روز پای آن می ایستیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | تهران | مجلس | دولت | بهداشت | انقلاب |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید