اکونومی نیوز / تکنولوژی

جریمه ۱۲ میلیون دلاری اتریش برای شرکت های بزرگ فناوری

کد خبر 56971 1399-08-12 11:21
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
طبق پیش نویس قانون جدیدی در اتریش، پلتفرم هایی که محتوای نفرت پراکنی را حذف نکنند با جریمه ای ۱۲ میلیون دلاری روبرو می شوند.
جریمه ۱۲ میلیون دلاری اتریش برای شرکت های بزرگ فناوری

به گزارش خبرنگار، به نظر می رسد اتریش سعی دارد فضای مجازی را قانونمندتر کند و درهمین راستا با برخی آسیب های آن از جمله نفرت پراکنی  به شدت مقابله می کند.
 سال گذشته  اخباری مبنی بر تصمیم دولت اتریش برای تصویب قانونی منتشر شد که افراد را ملزم کند هنگام ثبت کامنت در یک وب سایت نام و آدرس خود را نیز ثبت کنند تا به این ترتیب از آزار آنلاین و نفرت پراکنی جلوگیری شود.
در همین راستا،  قانونگذاران اتریشی اکنون تصمیم گرفته اند شرکت های بزرگ اینترنتی مانند فیس بوک و گوگل را موظف کنند محتوای غیرقانونی را طی چند روز حذف کنند که در صورت نقض این قانون با جریمه ای ۱۲ میلیون دلاری (معادل ۱۰ میلیون یورو) روبرو خواهند شد.
به گفته «آلما زادیاک» وزیر دادگستری اتریش، قانون نفرت پراکنی آنلاین این کشور که هم اکنون در حال تنظیم است، پلتفرم هایی را هدف گرفته که بیش از ۱۰۰ هزار کاربر دارند و درآمد سالانه آنها بیش از ۵۰۰ هزار یورو است. این امر به قربانیان نفرت پراکنی و اهانت های آنلاین کمک می کند با هزینه ای اندک با چنین اقدامات خلاف قانونی مقابله کنند. 
او در یک کنفرانس خبری در ماه سپتامبر گفت: اینترنت همیشه یک فضای بی قانون نیست. قانون اساسی ما در اینترنت نیز به کاربرده می شود. 
براساس پیش نویس قانون مذکور، پلتفرم های آنلاین موظف هستند سیستم های گزارش دهی با دسترسی ساده، تعیین کارمندی برای پاسخگویی به کاربران و گزارش شکایات دریافتی طی یک سال خواهند بود. محتوایی که به طور واضح تبهکارانه است باید ۲۴ ساعت پس از دریافت گزارش و محتوای غیرقانونی باید طرف ۷ روز حذف شود. 
سال گذشته دولت اتریش پیش نویس یک قانون را به دولت ارائه کرد که طبق آن افراد قبل از اظهارنظر و ثبت کامنت در وب سایت‌های بزرگ باید نام واقعی و آدرس خود را ارائه کنند.
البته طبق این قانون افراد می‌توانستند از نام‌های مستعار استفاده کنند، اما اگر مقامات به این نتیجه  می رسیدند که کاربری قصد آزار کاربران دیگر را دارد یا قوانین را زیر پا می‌گذارد، به راحتی می‌توانستند فرد مورد نظر را شناسایی کنند.
در این پیش نویس جریمه ای ۵۰۰ هزار یورویی برای شرکت هایی تعیین شده بود که قانون را نقض کنند. شرکت‌هایی که از این قانون پیروی نکنند احتمالاً با جریمه‌ای ۵۰۰ هزار یورویی روبرو خواهند شد، در صورت تکرار این روند نیز میزان جریمه ۲ برابر خواهد شد.
بر اساس پیش نویس این قانون، پلتفرمها مسئول تأیید اطلاعات ارائه شده از سوی کاربر خواهند بود. چگونگی این تأیید نیز بر عهده خود پلتفرم گذاشته شده است. لازم به ذکر است که در تفسیر قانون به استفاده از احراز هویت دو عاملی از طریق شماره موبایل کاربر اشاره شده است. باید یادآوری کرد که از ابتدای سال ۲۰۱۹ نیز، تمامی سیمکارتها در کشور اتریش با شناسه عکس کاربر رجیستر می شوند. علاوه بر موارد فوق، پلتفرمها موظفند تا رابطی را در کشور اتریش مستقر کنند که مسئولیت تهیه اطلاعات مورد نیاز در مورد کاربران اتریشی بر عهده وی خواهد بود. اگر اطمینان حاصل شود که قوانین و مقررات به درستی دنبال نمی شوند، می توان نماینده پلتفرم را تا سقف صدهزار دلار جریمه کرد.
اداره مخابرات اتریش که با نام KommAustria شناخته می شود، مسئول اجرای این قانون است. پلتفرمهای تجارت الکترونیک و همچنین پلتفرمهایی که درآمدی از محل تبلیغات و محتوا ندارند، از این قاعده مستثنی شده اند. 
در ابتدای امر، کشور اتریش قصد داشت تا قانونی همانند آنچه در کشور آلمان برای حذف پستهایی با محتوای خشونت و نفرت تعیین شده، وضع کند که در مرحله توسعه رها شده و به پیشنویس کنونی رسید.

کلمات کلیدی » دلار | ارز | یورو | طلا | وزیر |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


ادعای نقض حریم خصوصی، ۹۲ میلیون دلار خسارت به تیک‌تاک زد
حدود ۲۰ شکایت علیه تیک تاک در آمریکا تنظیم شده بود که شامل شکایت‌های تنظیم شده در دادگاه های فدرال در کالیفرنیا و ایلینویز بودند که همگی آنها در دادگاه شیکاگو تجمیع شدند.

محتوای برخی توییت‌ها پولی می‌شود
بلومبرگ پیش از این گزارش کرده بود که توییتر در حال بررسی قابلیت‌های اشتراک کاربران است و جک دورسی، مدیرعامل توییتر درباره ایده پرداخت پول برای دسترسی به محتوای یک کاربر توسط کاربر دیگر صحبت کرده بود.

هواوی خواهان مذاکره با دولت بایدن شد
شرکت هواوی تصمیم دارد جدا از دولت چین با مقامات آمریکایی درباره تحریم تجاری خود مذاکره کند.

دوازدهمین دوره جشنواره لینوکس دانشگاه امیرکبیر برگزار شد
دوازدهمین دوره جشنواره لینوکس و نرم افزارهای آزاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر به صورت مجازی  از ۶ تا ۸ اسفندماه در دانشکده مهندسی کامپیوتر این دانشگاه برگزار شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید