اکونومی نیوز / اجتماعی

ارتباط معنادار مصرف داروهای ضدافسردگی با کاهش انتقال به آی‌سی‌یو بیماران کرونایی

کد خبر 56960 1399-08-12 11:03
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
متخصص روانپزشکی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری بر نقش موثر مراقبت از سلامت روان و پیشگیری از افسردگی و اختلالات روان در تقویت سیستم ایمنی بدن بیماران مبتلا به کرونا تاکید کرد.
ارتباط معنادار مصرف داروهای ضدافسردگی با کاهش انتقال به آی‌سی‌یو بیماران کرونایی


دکتر میترا صفا اظهار کرد: بر اساس تحقیقات، درصد لوله گذاری و مرگ و میر در بیماران مبتلا به کووید ۱۹ با مصرف داروهای ضد افسردگی به صورت معناداری کاهش پیدا کرده است.
این متخصص با بیان اینکه در بحران کرونا اختلالات روانپزشکی در خانم ها در مقایسه به آقایان بیشتر دیده می شود، گفت: اختلالات افسردگی که بالاترین تنوع بیماری های روان را به خود اختصاص داده در زنان بستری مبتلا به کرونا بیشتر از آقایان دیده می شود.
این متخصص روانپزشکی دانشگاه با بیان اینکه ابتلا به اختلال افسردگی در زنان بستری در بخش کرونا بیمارستان مسیح دانشوری دو برابر مردان است،  ادامه داد: اختلالات اضطرابی نیز که شامل اختلالات پانیک، وسواس، اضطراب انتشاری و سایر اختلالات اضطرابی است، در زنان بیش از مردان گزارش شده است.
صفا با بیان که در پاندمی کرونا تمامی مجموعه های درمانی و بهداشتی کشور در تلاشند تا با دانش و تجربه خود به درمان و قطع زنجیره این بیماری کمک کنند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه با کمک تیم روانپزشکی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری و استفاده از داروهای ضد افسردگی و ضد اضطراب به نتایج مثبتی دست یافته ایم.
وی با بیان این که پیشگیری از افسردگی و اختلالات روان به تقویت سیستم ایمنی بدن بیماران کمک قابل توجهی می کند توضیح داد: به طورکلی نتایج تحقیقات گواه این موضوع است که بیمارانی که تحت درمان تیم های روانپزشکی بودند و درمان های اختصاصی دریافت کرده اند کمتر به آی سی یو ها منتقل شدند.
عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: هرچند که استفاده از درمان های روانپزشکی در طول مدت بستری بیماران تفاوت چندانی ایجاد نکرده ولی ارتباط معنا داری بین مصرف کنندگان این داروها با  کاهش انتقال به آی سی یوها مشاهده شده است.
صفا گفت: در مورد بیمارانی هم که داروهای ضد افسردگی دریافت کرده اند نیز شاهد این موضوع بوده ایم که درمان هایی همانند لوله گذاری از ۲۲ درصد به ۱۴ درصد رسیده و مهمتر این که آمار مرگ و میر نیز از ۲۸ درصد به ۱۲ درصد کاهش پیدا کرد.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | بهداشت |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید