اکونومی نیوز / سیاسی

ترامپ رسما تقلب در انتخابات را آغاز کرد ابطال آرای پستی و شمارش آرای حضوری در آمریکا!

کد خبر 56942 1399-08-12 10:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رئیس جمهور آمریکا قصد دارد با جلوگیری از شمارش آرای پستی در برخی ایالات حساس و خاکستری (تعیین کننده) در این کشور، زمینه را برای پیروزی خود در این ایالات و در نهایت، راهیابی دوباره به کاخ سفید فراهم سازد.
ترامپ رسما تقلب در انتخابات را آغاز کرد ابطال آرای پستی و شمارش آرای حضوری در آمریکا!


ترامپ در ایالاتی مانند تگزاس که تعداد آرای پستی آن نسبت به دوره و ادوار گذشته بی سابقه است، خواستار ابطال نزدیک به صد هزار رای شده است. رئیس جمهور آمریکا مدعی شده است آرایی که پس از مشخص شدن نتایج آرای حضوری انتخابات( آرایی که تا روز سوم نوامبر به صورت حضوری اخذ می شود) ،دیگر نباید آرای پستی در فرآیند مشخص شدن نتیجه انتخابات مورد استناد قرار گیرند! این استدلال اگرچه مضحکانه به نظر می رسد، اما جالب است بدانیم که قضات دیوان عالی آمریکا موافقت ضمنی خود را با این مسئله اعلام کرده اند! همان گونه که مسجل است، اصرار ترامپ مبنی بر حضور قاضی "ایمی برت" در دیوان عالی آمریکا( به عنوان نهمین قاضی دیوان عالی ) بی دلیل نبوده است!
اگر کار به دیوان عالی آمریکا بکشد....واقعیت امر این است که کنگره آمریکا، در صورت بروز اختلاف میان بایدن و ترامپ بر سر شمارش آرا یا تقلب در انتخابات، اختیار اظهار نظر در این خصوص ندارد! قانون اساسی آمریکا می گوید اگر دو نامزد انتخاباتی آمریکا هیچ کدام نتوانند برنده نبرد الکترال کالج ها شوند، رئیس جمهور را مجلس نمایندگان (برمبنای هر ایالت یک رای) و معاون رئیس جمهور را سنا (بر مبنای هر سناتور یک رای) تعیین خواهد کرد. اما اگر کار به اختلاف بین کاندیداها بکشد، نظیر آنچه در سال ۲۰۰۰ رخ داد، آن گاه دیوان عالی آمریکا وارد میدان خواهد شد.در آن زمان نیز 5 قاضی دیوان عالی آمریکا( از 9 قاضی) طرفدار حزب جمهوریخواه بودند. در نتیجه ، آنها در اقدامی کاملا منفعت طلبانه و علی رغم وجود شواهد متعددی دال بر تقلب بوش و برادرش ( جب بوش فرماندار وقت فلوریدا) ،آرای خود را به سود پیروزی نامزد حزب جمهوریخواه به گردش در آوردند. پس از این اقدام، "ال گور" نامزد حزب دموکرات در انتخابات سال 2000 دیگر نتوانست اقدامی در مواجه با عالی ترین مرجع قضایی آمریکا صورت دهد! در حال حاضر نیز دیوان عالی آمریکا به اصلی ترین تکیه گاه ترامپ در خصوص ابطال نتایج انتخابات در ایالات حساس و خاکستری( در صورت شکست جمهوریخواهان) تبدیل شده است.
ترکیبی که به سود ترامپ استاکنون با انتخاب ایمی برت، ۶ قاضی محافظه کار در مقابل تنها ۳ قاضی دموکرات در بالاترین نهاد قضایی حضور دارند که اتفاقی کم سابقه در تاریخ آمریکاست.به عبارت بهتر، هرگونه شکایتی از سوی ترامپ در خصوص انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 و تقلب در آن مطرح شود، با حمایت قضات دیوان عالی ایالات متحده همراه خواهد بود. در این صورت، بایدن و دموکراتها نیز نمی توانند به لحاظ حقوقی اقدامی را در برابر بالاترین نهاد قضایی آمریکا صورت دهند! با این حال پیش بینی می شود با توجه به نارضایتی عمیق شهروندان آمریکایی نسبت به اقدامات ترامپ و حضور دوباره وی در راس معادلات سیاسی و اجرایی واشنگتن، هرگونه مداخله دیوان عالی آمریکا در انتخابات به ضرر امنیت عمومی ایالات متحده تمام شود.
اکنون اوضاع با سال 2000 تفاوت داردنکته دیگری که باید در این خصوص مدنظر قرار گیرد، به تفاوت شرایط حاکم بر سال 2000 و 2020 باز می گردد. در سال 2000 و در زمان رقابت بوش پسر و ال گور، رقابت دو نامزد حزب دموکرات و جمهوریخواه جنبه حیثیتی پیدا نکرده بود. همین مسئله سبب شد تا در نهایت، زمانی که دیوان عالی به ضرر ال گور رخ ئداد، صرفا برخی رای دهندگان آمریکایی نارضایتی کلی خود را نسبت به این اقدام اعلام کردند و اتفاق دیگری در سطح عمومی و امنیتی در ایالات متحده رخ نداد. با این حال به نظر می رسد در سال 2020 میلادی، ماجرا کاملا با مورد قبلی تفاوت دارد! از سوی دیگر، در سال 2000 میلادی، مناقشه اصلی بر سر شمارش آرای الکترال، تنها بر سر ایالت "فلوریدا" صورت گرفت. به عبارت بهتر، هر یک از نامزدهای دموکرات یا جمهوریخواه که می توانست رای الکترال فلوریدا( 29 رای الکترال) را تصاحب کند برنده انتخابات بود. اما این بار ترامپ در ایالات متعددی با چالش رو به روست: اوهایو، پنسیلوانیا، میشیگان، ویسکانسین، کارولینای شمالی، فلوریدا ، جورجیا و تگزاس! به عبارت بهتر، رئیس جمهور آمریکا این بار باید تخلفات و تقلبهای انتخاباتی زیادی را جهت پیروزی نهایی در انتخابات صورت دهد! ضمن آنکه تلاش ترامپ در ابطال آرای پستی از اکنون مورد انتقاد و خشم شدید طرفداران حزب دموکرات قرار گرفته است. بنابراین، هزینه تقلب در انتخابات این بار برای جمهوریخواهان و حامیان پشت پرده ترامپ چندان آسان نخواهد بود! آیا رئیس جمهور آمریکا چنین حقیقتی را درک می کند؟!
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » آمریکا | دونالد ترامپ | حقوق | انتخابات |از پرونده ها بخوانید
» ترامپ و همسرش پیش از ترک کاخ سفید واکسن کرونا زده بودند
» ترامپ ۱۱۰ کیلو وزن دارد؛ شانس آورد که به خاطر کرونا جانش را از دست نداد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


بهره برداری از سامانه ارزیابی اثرات زیست محیطی پروژه‌های پایتخت
مدیرکل محیط زیست گفت: با توجه به ضرورت بررسی پروژه‌های شهرداری از حیث انجام مطالعات محیط زیستی سامانه ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه‌های شهری تهران به بهره برداری می‌رسد.

توزیع ۲۰ هزار ماسک میان رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران
مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، از توزیع ۲۰ هزار عدد ماسک میان رانندگان اتوبوسرانی در آستانه موج چهارم کرونا خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید