اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

واردات و صادرات تهاتری کالا کلید خورد/ امکان ترخیص کالا با ارز متقاضی

کد خبر 56939 1399-08-12 10:27
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر صمت گفت: بر اساس مصوبه جدید دولت، صادرکنندگان می‌توانند برای رفع تعهدات خود با یک واردکننده یا یک تأمین‌کننده کالا تهاتر از امروز برای واردات کالا اقدام کنند.
واردات و صادرات تهاتری کالا کلید خورد/ امکان ترخیص کالا با ارز متقاضی

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صدا و سیما، علیرضا رزم‌حسینی پس از نشست هماهنگی با مسئولان بانک مرکزی و گمرک برای سرعت‌بخشی به روند ترخیص کالاهای انباشت‌شده در گمرک ابراز کرد: امکان واردات کالا از محل ارز متقاضی نیز مهیا شد. همه گمرکات کشور موظف شدند از فردا صبح (دوشنبه) به ترخیص کالاهای وارداتی از محل ارز متقاضی یا ارزهای صادراتی اقدام کنند.
وی گفت: به‌جز متقاضیان دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی، امکان ترخیص کالا از همه گمرک‌های کشور برای واردکنندگانی که خودشان می‌توانند ارز مورد نیازشان را تأمین کنند، مهیا شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره پیگیری کالاهای ترخیص‌شده و رسیدن آن‌ها به دست مصرف‌کننده نهایی نیز گفت: سامانه‌هایی همچون بازارگاه با این هدف راه‌اندازی شده‌اند و چنانچه مشکلی در این باره است باید مسئولان وزارت کشاوزی پاسخگو باشند و ما فقط تأمین‌کننده کالا هستیم.
وی تأکید کرد: اجرای این مصوبه بسیاری از مشکلات فعلی، همچون انباشت کالاهای اساسی مانند روغن و برنج در گمرکات کشور را رفع می‌کند و سرعت صادرات را افزایش می‌دهد.
۴ میلیون تن کالای اساسی آماده ترخیص از گمرک‌های کشور است
در ادامه مهدی میراشرفی از انباشت ۴ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات کشور خبر داد و گفت: حدود ۸۰۰ هزار تن نیز در لنگرگاه منتظر تخلیه هستند.
وی ابراز کرد: با مصوبه اخیر دولت، کالاهای انباشت‌شده در گمرک‌های کشور می‌تواند به سرعت ترخیص و روانه بازار شود.
رئیس‌کل گمرک کشور با تأکید بر اینکه گمرکات کشور موظف شدند از دوشنبه همه کالاها، به‌خصوص کالاهای اساسی و موارد اولیه تولید را از محل ارز متقاضی و واردات در مقابل صادرات بدون دریافت کد رهگیری ترخیص کنند گفت: فرق اصلی این مصوبه با مصوبه‌های قبلی در حذف الزام گمرک به دریافت کد رهگیری برای ترخیص کالاهاست.
وی افزود: این موضوع می‌تواند به شدت رسوب کالا در گمرک را کاهش و سرعت مبادلات تجاری کشور را افزایش دهد و اگر این مصوبه همچون برخی مصوبات قبلی در اجرا دچار تغییرات نشود، حجم بالایی از کالاهای رسوب‌شده در گمرک، سریع ترخیص خواهند شد.
میراشرفی با اعلام اینکه مدت زمان ترخیص کالا از زمانی که مجوزهای لازم به گمرک تحویل می‌شود کمتر از ۳ روز است، درباره فاسد شدن برخی کالاهای خوراکی به‌علت ماندگاری در گمرکات کشور هم گفت: هیچ کالایی بدون اخذ مجوزهای بهداشتی و استاندارد از گمرک ترخیص نخواهد شد.
رئیس‌کل گمرک کشور همچنین گفت: مصوبه جدید دولت درباره آزاد شدن واردات از محل صادرات کمک می‌کند کالاهای خوراکی و فاسدشدنی بتوانند قبل از انقضای مجوزهای اخذشده از نهادهای مسئول همچون وزارت بهداشت و سازمان استاندارد، ترخیص شوند.

کلمات کلیدی » بازار | بانک | بانک مرکزی | واردات | صادرات | وزیر | وزارت | بهداشت |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


قدردانی از سرعت عمل گارد امنیت پرواز ‌سپاه در خنثی‌سازی هواپیماربایی پرواز ۳۳۴
سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: مراتب قدردانی از زحمات ارزشمند گارد امنیت پرواز سپاه در حفاظت از جان مسافران، خدمه پرواز و خنثی‌سازی توطئه هواپیماربایی پرواز ۳۳۴ اعلام می‌کنیم.

واریز دو یارانه تا پایان سال آخرین مرحله یارانه کرونا کی واریز می‌شود؟
در دو هفته باقیمانده از اسفند ماه، دو یارانه به حساب مردم واریز می‌شود. یکی یارانه نقدی که هفته سوم اسفند به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و دیگری یارانه معیشتی کرونا که موعد واریز آن هفته چهارم اسفند ماه است.

با موافقت بایدن، منابع پولی ایران در عراق آزاد شد
دبیرکل پیشین اتاق بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد: دولت آمریکا با آزادسازی منابع ایران در بانک تجارت عراق موافقت کرده است.

تصویب متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران در کمیسیون تلفیق
رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از تصویب پیشنهاد خود در کمیسیون تلفیق مبنی بر متنتاسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید