اکونومی نیوز / سیاسی

وضعیت کنونی محصول تنش‌های عمیق داخلی است که با نتیجه انتخابات آمریکا حل نمی‌شود

کد خبر 56906 1399-08-12 09:31
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
تحلیلگر مسائل سیاسی نوشت: در صورت پیروزی بایدن احتمال بیشتری دارد که وی بخش مهمی از فشارها را حفظ کند و هیچ‌گاه اجازه ندهد که شرایط به حالت پیش از خروج برجام برگردد.
وضعیت کنونی محصول تنش‌های عمیق داخلی است که با نتیجه انتخابات آمریکا حل نمی‌شود


عباس عبدی در یادداشتی نوشت:
۱_ انتخابات امریکا فردا برگزار می شود. باعث تاسف است که باید تا این حد ذهن جامعه ما معطوف به نتایج این انتخابات شود. البته بخشی از این توجه طبیعی است، زیرا ترامپ به عنوان رییس بزرگ ترین قدرت اقتصادی جهان، در چهار سال گذشته نظام جهانی را دستخوش تغییر کرده است و منافع و زیان های زیادی را متوجه افراد و کشورها کرده که هر کس برحسب موقعیت خود مخالف یا موافق سیاست های اوست و ایران نیز از این قاعده مستثنا نیست. ولی آن بخش تاسف بار ماجرا اهمیت این تاثیر بر وضعیت ایران است. در این باره هم می توان دو نگاه داشت؛ نگاه اول تغییرات احتمالی در کشوری است که بیشترین چالش را با ایران دارد. این امری طبیعی است، به شرطی که ایران برای هر حالتی که رخ دهد، برنامه مشخص و قابل اجرایی داشته باشد. نگاه دوم این است که در مواجهه با رویدادهای طرف مقابل انفعال حاکم است و امید به برنده شدن یک طرف می رود.
 ۲_ تاسف دیگر از حیث وجود شکافی تند میان ایرانیان درباره ترجیحی که می دهند، است. برخی گمان می کنند که آمدن بایدن بهتر است و دیگر هیچ ذهنیتی برای بعد از آن ندارند. برخی دیگر آمدن بایدن را یک فرصت می دانند که ایران بتواند از این فرصت استفاده کند و به نحو موثرتری از گذشته به ناپایداری روابط خود با جهان خارج و ایالات متحده پایان دهد و صرف آمدن بایدن بدون برنامه ای برای استفاده از این فرصت را مفید که نمی دانند، بلکه در میان و بلندمدت آن را بدتر هم ارزیابی می کنند. شخصا طرفدار این نگاه  هستم.
فاجعه بارترین بخش ماجرا، کسانی هستند که با پنهان شدن پشت عکس حاج قاسم سلیمانی، دعا می کنند که قاتل او برنده شود!  در حقیقت این افراد کاریکاتور ترامپ در یک کشور توسعه نیافته هستند که چیزی شبیه مدیریت در کره شمالی خواهد بود.
 ۳_  اگر ترامپ برنده شود، به نظرم شانس چندانی برای عبور مسالمت آمیز از وضع وجود میان دو کشور قابل تصور نیست، چون او اهل گفت وگو و مذاکره نیست، بنابراین به سرعت به سوی تقابل حرکت خواهد کرد. این تصور که دولتی از جنس مجلس فعلی در سال ۱۴۰۰ می تواند با ترامپ کنار بیاید، خیالی خام و  به  نظرم تا حدی ساده لوحانه است، چون کشور با چنان سرعتی در حال تحلیل رفتن است و کرونا نیز آن را تشدید می کند که کسی نیازی به گفت وگو با ایران نخواهد داشت. وضعیت در مورد برجام هم   چنین خواهد بود که نه می توانیم از آن خارج  و نه می توانیم از منافع آن بهره مند شویم.
اگر بایدن بیاید که ظاهرا شانس او بسیار بیشتر است، در این صورت نیز امیدی به حل مشکلات اساسی نخواهد بود، مگر اینکه ساختار داخلی قدرتمند شود و تحولی نسبی در روابط خارجی صورت گیرد که از وضعیت های متناقض فعلی خارج شود. وجود بایدن و حذف ترامپ از این نظر فرصتی است برای انجام تحولات مناسب. در غیر این صورت گشایش های مقطعی ایجاد خواهد شد ولی در میان مدت و بلندمدت فشارها دوباره احیا می شود ولی نه از طریق بیرون رفتن از برجام، بلکه از طریق سازوکار برجام.
بنده قبلا هم چند بار متذکر شدم که اگر به جای ترامپ، خانم کلینتون رییس جمهور می شد و ما همچنان می خواستیم همین شیوه ها را ادامه دهیم، او از برجام خارج نمی شد، بلکه از طریق سازوکار درونی برجام به  مقابله با ایران برمی خاست. اکنون که ترامپ این سیاست ها را علیه ایران اعمال کرده است، معتقدم که احتمال بیشتری دارد که بایدن بخش مهمی از فشارها را حفظ کند و هیچ گاه اجازه ندهد که شرایط به حالت پیش از خروج برجام  برگردد.
۴_  فارغ از این نکات که بیشتر مربوط به ارتباط این انتخابات با ایران است، باید گفت که نتیجه انتخابات امریکا هر چه باشد، بحران موجود آن حل نخواهد شد. وضعیت کنونی محصول تنش های عمیق داخلی است که با نتیجه صندوق حل نمی شود. همچنان که در سال ۱۳۸۸ نیز بحران موجود در ایران با هر نتیجه ای از صندوق حل نمی شد. صندوق رای حل کننده و داور نهایی در بازی رقابتی است و نه بازی مبتنی بر ستیز. همان طورکه در سال ۱۳۸۸ میان طرفین ستیز حاکم بود که خود را در قالب رقابت انتخاباتی جا زد، اکنون نیز میان دو طرف بایدن و ترامپ نوعی ستیز و دشمنی و کینه ورزی حاکم است که با انتخابات و نتیجه آن حتی اگر با فاصله قاطع باشد هم حل نخواهد شد. همچنان که در ایران حل نشد و حتی دو انتخابات بعدی ۹۲ و ۹۶ هم مساله را حل نکرد. از این رو ظاهرا وارد دوران جدیدی از سیاست در امریکا می شویم که پیش بینی آثار آن بر جهان سخت است. حتی ممکن است نظام دو حزبی آنجا دستخوش تغییرات اساسی شود. باید منتظر بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | آمریکا | دونالد ترامپ |از پرونده ها بخوانید
» ترامپ و همسرش پیش از ترک کاخ سفید واکسن کرونا زده بودند
» ترامپ ۱۱۰ کیلو وزن دارد؛ شانس آورد که به خاطر کرونا جانش را از دست نداد
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


آزمون‌های حضوری المپیاد علمی دانش‌آموزی سال ۱۴۰۰ برگزارمی شود
برگزاری مرحله اول آزمون‌های‌ المپیادهای علمی دانش‌آموزی سال ۱۴۰۰ بعد از مدتی انتظار از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تعیین تکلیف شد.

شناسایی معلمان فعال و تاثیرگذار در زیست‌بوم جدید
معاون برنامه ریزی و توسعه‌ی منابع وزارت آموزش و پرورش بر شناسایی معلمان فعال و تاثیرگذار در زیست‌بوم جدید و معرفی آنان به جامعه و انتقال تجربیات ناب‌شان به سایر مربیان و معلمان تاکید کرد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید