اکونومی نیوز / اجتماعی

چرا پاییز امسال هوای تهران آلوده‌تر از گذشته شده است؟

کد خبر 56896 1399-08-12 09:18
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران دلیل آلوده‌تر شدن هوای تهران در پاییز امسال با وجود تعطیلی مراکز آموزشی را استفاده بیش از اندازه از خودروی شخصی دانست.
چرا پاییز امسال هوای تهران آلوده‌تر از گذشته شده است؟

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین شهیدزاده سفرهای آموزشی در مجموع تنها حدود ۲۵ درصد از مجموع سفرهای شهری را تشکیل می‌دهند و به همین نسبت بر روی رفت و آمدهای درون‌شهری تأثیرگذار هستند اما فراموش نکنیم بسیاری از شهروندانی که قبلاً از حمل و نقل عمومی استفاده می‌کردند، در حال حاضر به خاطر شرایط کرونا از خودروی شخصی‌شان استفاده می‌کنند.
وی با اعلام اینکه شرایط جوی در کیفیت هوا تأثیر انکارناپذیری دارد، افزود: به عنوان نمونه، در مهرماه امسال، تهران ۸ روز متوالی را پشت سرگذاشت که در این روزها هیچ باد مناسبی که قدرت خروج آلاینده‌ها از هوای شهر را داشته باشد، نوزید.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به اینکه سرعت باد مناسب برای اینکه بتواند آلودگی را از هوای شهر خارج کند، ۴ تا ۵ متر بر ثانیه است در صورتی که در آن ۸ روز، سرعت باد تنها یکی دو متر بر ثانیه بود، اظهار کرد: وقتی آلودگی تولید می‌شود، باید راهی برای خروج این آلودگی وجود داشته باشد که مثال ساده آن، یک زودپز پُر از آب و بخاری است که سوپاپ خروج بخار نداشته باشد.  
شهیدزاده با بیان اینکه در فصل‌های سرد سال همه اتفاقاتی که منجر به افزایش آلودگی می‌شوند، دست به دست هم می‌دهند، تصریح کرد: در پاییز، هوا به سمت سرد شدن می‌رود و سوخت بیشتری مصرف می‌شود، ضمن اینکه افرادی که در فصول گرم با استفاده از دوچرخه یا از طریق پیاده‌روی در سطح شهر تردد می‌کنند، در فصول سرد ترجیح می‌دهند از خودروی شخصی‌شان استفاده کنند.
وی با اشاره به افزایش مصرف گاز شهری در نیمه دوم سال، اظهار کرد: در نتیجه، کمبود گاز برخی از صنایع، نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها را ناچار به استفاده از سوخت‌های جایگزین بسیار آلاینده‌ای همچون گازوئیل و مازوت می‌کند که از دیگر عوامل تشدید آلودگی هوای تهران محسوب می‌شود.  
شهیدزاده با بیان اینکه پدیده این ورژن یا وارونگی دما از عمده‌ترین دلایل آلودگی هوای تهران در فصول پاییز و زمستان است، تصریح کرد: وقتی هوای آلوده با تهویه طبیعی از شهر خارج نشود و طبیعت در حالتی قرار بگیرد که هوا ساکن شده و وارونگی دما اتفاق بیفتد، شاخص آلودگی هوا از حد مجاز عبور کرده و ناسالم می‌شود که از اوایل پاییز امسال شاهد آن هستیم.
مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با تأکید بر تأثیر تغییر روش محاسبه شاخص کیفیت هوا در سال جاری و سخت‌گیرانه‌تر شدن آن نسبت به سال‌های گذشته، خاطرنشان کرد: اگر محاسبه کیفیت هوا از اول فروردین تا یازدهم آبان امسال مطابق با محاسبه سال‌های قبل صورت می‌گرفت، هوای تهران، ۲۶ روز پاک، ۱۶۷ روز قابل قبول و ۳۳ روز ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت می‌شد در حالی‌که طبق محاسبه سختگیرانه جدید، ۱۵ روز پاک، ۱۵۹ روز قابل قبول، ۵۰ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و دو روز ناسالم برای همه در تهران ثبت شده است.

کلمات کلیدی » کرونا | تهران | خودرو |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


آزمون‌های حضوری المپیاد علمی دانش‌آموزی سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود
برگزاری مرحله اول آزمون‌های‌ المپیادهای علمی دانش‌آموزی سال ۱۴۰۰ بعد از مدتی انتظار از سوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تعیین تکلیف شد.

پرداخت وام بلاعوض۳۰ میلیونی به ایثارگران زلزله‌ زده سی سخت/۱۹ هزار زمین برای ساخت مسکن
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران گفت: هفته گذشته سفری به مناطق زلزله زده سی سخت داشتیم و در این سفر ارائه وام ۳۰ میلیون تومانی بلاعوض به ایثارگران زلزله زده منطقه سی سخت مصوب شد.

استخدام ۲ هزار خانواده ایثارگر در شهرداری‌های کشور
رئیس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور از تخصیص استخدام ۲ هزار فرزند شهید و فرزند جانباز بالای ۷۰ درصد در شهرداری‌های سراسر کشور خبر داد.

بارش‌های ‌پراکنده در استان‌های کشور ورود سامانه بارشی جدید از ‌پنجشنبه
مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به بارش‌های ‌پراکنده در استان‌های مختلف کشور، از ورود سامانه بارشی جدید به کشور طی روز پنجشنبه (۱۴ اسفند) خبر داد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید