اکونومی نیوز / سیاسی

تلاش فرانسه برای بازگرداندن سفیر خود به ترکیه

کد خبر 56841 1399-08-12 01:04
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر امور خارجه فرانسه از تصمیم این کشور برای بازگرداندن سفیر خود به آنکارا خبر داد.
تلاش فرانسه برای بازگرداندن سفیر خود به ترکیه

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، وزیر امور خارجه فرانسه گفت که پاریس سفیر خود را به ترکیه بازخواهد گرداند تا در خصوص اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه توضیح بخواهد.
«ژان ایو لودریان» گفت: از سفیر خود خواستیم که به آنکارا بازگردد و درخواست توضیح پیرامون اظهارات توهین آمیز اخیر را پیگیری کند.
فرانسه در واکنش به سخنان «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه علیه «امانوئل ماکرون» همتای فرانسوی وی سفیر خود را از آنکارا فرا خوانده بود.
گفتنی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه با انتقاد از رئیس‌جمهور فرانسه به دلیل انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) در این کشور خطاب به امانوئل ماکرون اعلام کرده بود: درباره رئیس‌جمهوری که با میلیون‌ها عضو از گروه‌های اعتقادی مختلف به این شکل برخورد می‌کند، چه می‌توان گفت: اول از همه، آزمایش سلامت روان انجام بده.
رئیس جمهور ترکیه همچنین در واکنش به موضع اسلام‌ستیزانه «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه و انتشار کاریکاتورهای اهانت‌آمیز به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) از مردم کشورش خواست تا کالاهای فرانسوی را تحریم کنند.
اردوغان ماکرون را فردی «گمراه‌» خطاب کرد و گفت: «ماکرون به خاطر طرز برخوردش با میلیون‌ها انسان معتقد از مذهبی دیگر باید معاینه روانی شود».
رئیس‌جمهور ترکیه در انتقاد از ماکرون گفته است: «کسانی که دنیا را غیرقابل سکونت کرده‌اند، ما را مورد هدف قرار می‌دهند، چون بازی آنها را به هم زدیم و چهره واقعی آن‌ها را آشکار کردیم».
روابط فرانسه و ترکیه طی ماه‌های گذشته به خاطر مناقشه لیبی، حفاری‌های ترکیه در مدیترانه و حمایت آنکارا از باکو در جنگ قره‌باغ به شدت تیره شده است.
علاوه بر این موارد اخیراً یک معلم فرانسوی با نشان دادن تصاویر موهن مجله شارلی ابدو در سر کلاس، خشم مسلمانان را برانگیخت تا جایی که یک جوان این معلم تاریخ را با سلاح سرد به قتل رساند.
قتل این معلم فرصت مظلوم نمایی برای فرانسه و حمله گسترده به مسلمانان را فراهم کرد و ماکرون نیز با فرصت طلبی خاص خود و با حمایت از اقدامات این مقتول بار دیگر بر لزوم اجرای لایحه جنجالی خود تاکید کرد که همین امر با انتقادهای جهانی مواجه شد.کلمات کلیدی » اردوغان | ترکیه | مردم | وزیر | جهان |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید