اکونومی نیوز / اجتماعی

اول مرمت می‌کنند، بعد طرح تهیه می‌شود؟!

کد خبر 56785 1399-08-11 19:03
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دست کم یک ماه از نصبِ داربست‌ها بر جداره‌ پل تاریخی «کن» می گذرد، پلی که بخش زیادی از آن ۱۹ ماه قبل با سیلی ویرانگر تخریب شد و متولیان شهری از همان زمان تا امروز برای مرمتش فقط حرف زده‌اند.
اول مرمت می‌کنند، بعد طرح تهیه می‌شود؟!


 سیلِ ۱۲ فروردینِ سال گذشته که بناهای تاریخی زیادی را در سراسر کشور با آسیب های جبران ناپذیری مواجه کرد، پل تاریخی کن را هم بی نصیب نگذاشت و نه تنها یک دهانه را به طور کامل که یکی از مهمترین راه های مواصلاتی روستاهای این منطقه از تهران را هم از بین برد. هر چند در طول این مدت زمان، متولیان شهری و میراثی بارها برای مرمت آن قول داده اند، اما تا امروز که زمان بارندگی های پاییزی و زمستانی نزدیک است، هنوز قدمی دقیق و درست برای ساماندهی این پل تاریخی برداشته نشده است.
هر چند اکنون میراث فرهنگی می گوید هنوز هیچ طرحی برای مرمت پل کن به کمیته فنی ارسال نشده، اما مردم محلی کن گفته اند که «در طول چند ماه قبل برخی اقدامات مرمتی برای پل انجام شده است» و از سوی دیگر از حضور چندماهه کارگران و پیمانکار مرمتِ پل خبر می دهند که منتظر یک امضا برای آغاز مرمت هستند! به نظر می رسد در این شرایط قرار است اول پل کن مرمت شود، بعد طرح آن را به میراث فرهنگی ارائه کنند.
تاکید کرده ایم قبل از بارش ها پل مرمت شود
مرتضی ادیب زاده _ معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران _ از معرفی ناظر این اداره کل به سازمان زیباسازی شهر تهران در روز گذشته (یکشنبه، ۱۰ آبان) برای مرمت پل کن خبر می دهد و می گوید: هنوز از سوی سازمان زیباسازی پلان و جدول زمان بندی شده برای آغاز و پایان مرمت پل به میراث فرهنگی ارائه نشده است اما به آن ها تاکید کرده ایم که قبل از آغاز بارش ها این کار به سرانجام برسد.
او با اشاره به ارائه نشدن هیچ طرحِ مرمتی از سوی سازمان زیباسازی برای این پل تاریخی به میراث فرهنگی تهران، ادامه می دهد: در مکاتبه  میراث فرهنگی با زیباسازی، تا کنون ناظر را معرفی کرده و به آن ها اعلام کرده ایم که با طرح مرمتی تاییدشده از سوی میراث فرهنگی و با حضور ناظر، مرمت پل بدون مانع است.
او درباره  احتمال بازسازی دهانه  کوچک تر پل تاریخی کن در این پروژه مرمتی می گوید: این باید در طرح دیده شود و در نقشه و توضیحات مرمتی و فنی نسبت به آن توجه شود. در طرح اقدامات  کارشناسی مورد لزوم، جزییات مرمتی، مواد و مصالح مورد استفاده و فرم نهایی کار، حالت اولیه  اثر و نحوه عملکرد برای بازگرداندن آن به حالت اولیه نوشته می شود که با ارائه  طرح به میراث فرهنگی و بعد از بررسی و تایید و اعلام به ناظر، کار آغاز می شود.
ادیب زاده تاکید می کند: با توجه به این که سازمان زیباسازی از میراث فرهنگی درخواست کرد تا ناظر خود را معرفی کند، آن ها اکنون باید با ناظر در ارتباط باشند و با هماهنگ کردن کارهای خود، طرح را به اداره کل میراث فرهنگی استان تهران بفرستند تا در کمیته فنی بررسی و تایید شود.
 
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » تهران | مردم | کارگر |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


دستگیری ۳۰ متهم فراری/ تذکر به ۳۴۰۰ واحد صنفی
فرمانده انتظامی پایتخت گفت: در این مرحله از طرح رعد به ٨٣۴ پرونده رسیدگی شد و ۳۰ نفر از متهمان فراری دستگیر و ارزش اموال مکشوفه از این تعداد پرونده، ۹ میلیارد و ۶۳۵ میلیون تومان است.

بایگانی های راکد و اسناد قوه قضائیه ساماندهی می شود
پیش‌نویس آئین‌نامه ساماندهی بایگانی‌های راکد، اسناد و مدارک قوه قضائیه، پس از تدوین نهایی در معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضائیه به حوزه ریاست دستگاه قضائی ارسال شد.

یکی دیگری از اعضای شورای شهر تهران استعفا داد
حسن خلیل آبادی نامه استعفای خود را به رئیس شورای شهر تهران ارسال کرده و خواستار کناره گیری از شورا شده است.

پرونده باغات پایتخت مورد بررسی قرار گرفت/نظرات موافقان و مخالفان
پرونده باغات امروز در شورای شهر تهران مورد بررسی قرار گرفت و ۱۰ پرونده باغ مورد تائید قرار گرفت اما اعضا با باغ بودن ۳ پرونده مخالفت کردند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید