اکونومی نیوز / سیاسی

سناریوی کابوس‌وار در انتخابات آمریکا اگر ترامپ پس از شمارای آراء اعلام پیروزی کند، چه خواهد شد؟

کد خبر 56774 1399-08-11 18:31
زمان تقریبی مطالعه 5دقیقه
اگر نتایج اولیه گزارش شده در شب انتخابات نشانگر پیروزی قاطع دموکرات‌ها نباشد، ترامپ قطعاً قبل از شمارش همه برگه‌های رای گیری پستی، پیروزی خود را در ایالت‌های حساس اعلام خواهد کرد.
سناریوی کابوس‌وار در انتخابات آمریکا اگر ترامپ پس از شمارای آراء اعلام پیروزی کند، چه خواهد شد؟


نوریل روبینی در پراجکت سیندیکیت نوشت: مدتها است که نظرسنجی ها خبر از پیروزی دموکرات ها در انتخابات ۳ نوامبر می دهد، با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری و برتری دموکرات ها در سنای آمریکا کار جمهوری خواهان عملا تمام خواهد شد.
 در ادامه این مطلب آمده است: با وجود برتری دموکرات ها در نظرسنجی ها، اما ممکن است آن ها تنها در انتخابات ریاست جمهوری به قدرت برسند در حالی که کنگره و سنا همچنان در اختیار جمهوری خواهان باشد. با پیروزی جمهوری خواهان در سنا و کنگره روزنه ها برای بازگشت ترامپ همچنان باز خواهد ماند.
چشم انداز وحشتناک تر این است که رقابت به درگیری و چالش بیانجامد چرا که هر دو طرف در حال حاضر در خیابان و رسانه و شبکه های اجتماعی رقابت سخت و در عین حال زشتی را در پیش گرفته اند، این احتمال که هر یک از طرفین در صورت شکست در انتخابات از قبول نتیجه خودداری کنند دور از ذهن نیست. در انتخابات مورد مناقشه سال ۲۰۰۰، تصمیم گیری در این زمینه تا ۱۲ دسامبر طول کشید و در نهایت این دادگاه عالی بود که به نفع جورج دبلیو بوش رأی داد و در نهایت هم رقیب دموکرات وی، ال گور مجبور به پذیرش نتیجه شد. در آن مقطع با توجه به شرایط موجود و عدم اطمینان از نتیجه انتخابات، بازار سهام بیش از ۷ درصد سقوط کرد. این بار، اما عدم اطمینان می تواند مدت زمان طولانی تری ادامه یابد و برای ماه ها بازار های مالی را تحت تاثیر قرار دهد.
این سناریوی کابوس وار را حتی اگر در حال حاضر بعید به نظر برسد، باز باید جدی گرفت. در سال ۲۰۱۶ نیز کلینتون در تمامی نظرسنجی ها پیش بود، اما در نهایت رقابت را با شکست به پایان رساند. باید صبر کرد و دید که آن دسته از حامیان ترامپ که تمایلی به شرکت در نظرسنجی ها ندارند چه خواهند کرد.
علاوه بر این، همانند سال ۲۰۱۶، مبارزات گسترده اطلاعاتی در داخل و خارج کشور در حال انجام است. مقامات آمریکایی هشدار داده اند که روسیه، چین، ایران و سایر قدرت های متخاصم خارجی به طور فعال در تلاشند تا بر انتخابات تأثیر گذاشته و مشروعیت روند رأی گیری را مورد تردید قرار دهند. ترول ها و ربات ها با تئوری های توطئه، اخبار جعلی و اطلاعات غلط شبکه های اجتماعی را در بر گرفته اند. ترامپ و برخی دیگر از جمهوری خواهان از تئوری های توطئه دیوانه وار استقبال کرده و حمایت ضمنی خود را از گروه های برتری طلب سفید نشان داده اند. در بسیاری از ایالت های تحت کنترل جمهوری خواهان، فرمانداران و سایر مقامات رسمی آشکاراً ترفند های کثیفی را برای سرکوب آرا گروه های متمایل به دموکرات به کار گرفته اند.
علاوه بر همه اینها، ترامپ بار ها و بار ها ادعا کرده که به رای گیری از طریق نامه های پستی نمی توان اعتماد کرد، چرا که پیش بینی می کند دموکرات ها سهم نامتناسبی از افرادی را که حضورا رأی نمی دهند، تشکیل دهند. وی همچنین از گفتن اینکه در صورت از دست دادن قدرت آن را خواهد پذیرفت یا نه، امتناع ورزید و در عوض به شبه نظامیان راست گرا که در خیابان ها خشونت ایجاد می کردند اشاره کرد. اگر ترامپ به ادعای تقلب در انتخابات متوسل شود، احتمال خشونت و درگیری داخلی بسیار زیاد است.
در واقع، اگر نتایج اولیه گزارش شده در شب انتخابات نشانگر پیروزی قاطع دموکرات ها نباشد، ترامپ قطعاً قبل از شمارش همه برگه های رای گیری پستی، پیروزی خود را در ایالت های حساس اعلام خواهد کرد. فعالان جمهوریخواه از قبل قصد دارند با به چالش کشیدن اعتبار چنین آرایی، شمارش را در ایالات مهم متوقف کنند. این نبرد های حقوقی در پایتخت های ایالتی تحت کنترل جمهوری خواهان، دادگاه های محلی و فدرال متشکل از قضات منصوب ترامپ به اضافه دادگاه عالی با اکثریت محافظه کار ۶_۳ کار را برای بایدن به غایت دشوار خواهد ساخت.
در همان زمان، همه شبه نظامیان مسلح سفیدپوست که در حال حاضر کنار ایستاده اند، می توانند برای دامن زدن به خشونت و هرج و مرج به خیابان ها بیایند. ترامپ همانطور که قبلاً تهدید کرده با وقوع هرج و مرج بهانه لازم برای استناد به قانون شورش و استقرار نیروی انتظامی فدرال یا ارتش جهت برقراری نظم و قانون را به دست می آورد. به عبارت دیگر، ترامپ و نزدیکانش روشن کرده اند که از هر وسیله ای برای سرقت نتایج انتخابات استفاده خواهند کرد و با توجه به طیف وسیعی از ابزار هایی که قوه مجریه در اختیار دارد، در صورت نزدیک بودن نتایج انتخابات زود هنگام، آن ها می توانند به موفقیت برسند.
این درجه از بی ثباتی سیاسی می تواند یک اپیزود بزرگ خطرپذیری را در بازار های مالی ایجاد کند، آن هم در زمانی که اقتصاد در رکود است و چشم انداز های کوتاه مدت برای محرک های اضافی سیاسی ناخوشایند به نظر می رسد. اگر اختلافات انتخاباتی ادامه یابد، شاید اوایل سال آینده ارزش بازار سهام تا ۱۰ درصد هم کاهش یابد. معمولاً در این نوع سناریو، دلار آمریکا تقویت می شود، اما، از آنجا که این اپیزود خاص در اثر هرج و مرج سیاسی مستقر در کشور ایجاد شده، ممکن است در واقع سرمایه از دلار خارج و آن را ضعیف تر کند.
یک چیز مسلم است و آن اینکه یک انتخابات کاملاً مناقشه برانگیز به وجهه جهانی آمریکا به عنوان نمونه ای از دموکراسی و حاکمیت قانون و فرسایش قدرت نرم آن منجر خواهد شد. در حالی که امیدواریم اتفاقات ناگواری که در بالا ذکر شد، رخ ندهد با این حال نظرسنجی ها هنوز حکایت از پیروزی بایدن دارند، پس سرمایه گذاران بایستی خود را برای هر اتفاقی آماده کنند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » سهام | ایران | آمریکا | روسیه | دلار | ارز | طلا | بازار | دونالد ترامپ |از پرونده ها بخوانید
» ترامپ: واکسن کرونا باید «ترامپسن» نامگذاری شود!
» سوپر یکشنبه انتخاباتی آمریکای لاتین
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


حمله وحشیانه نیروهای آل خلیفه به زندان «جو» بحرین/ جاری شدن خون از سر و صورت زندانیان
پس از حمله نیروهای امنیتی رژیم آل خلیفه به زندانیان در زندان جو و ضرب و جرح زندانیان، دهها زندانی مجروح شدند و از سر و صورت آنها خون می چکید.

آمریکا سامانه‌های پدافندی جدید در فرودگاه اربیل و سفارتش در بغداد فعال کرد
یک منبع امنیتی امروز شنبه فاش کرد آمریکا سامانه پدافندی جدیدی در فرودگاه اربیل مستقر کرد. این تحول بعد از حمله چهارشنبه است که فرودگاه شاهد بود.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید