صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

۲ عارضه جانبی ویروس کرونا که ممکن است هرگز از بین نرود

کد خبر 56755 1399-08-11 17:32
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
ممکن است میلیون‌ها نفر با عوارض جانبی طولانی‌مدت ویروس کرونا سروکار داشته باشند و معلوم شود که برخی از این مشکلات هرگز برطرف نمی‌شوند.
۲ عارضه جانبی ویروس کرونا که ممکن است هرگز از بین نرود


آمار مبتلایان به کرونا هرروز بالاتر می رود، تعداد بی شماری به بیماری مبتلا می شوند و بسیاری نیز جان خود را از دست می دهند؛ اما حداقل دو جزئیات فوق العاده گمراه کننده در این ارقام وجود دارد. اول ازهمه، تعداد عفونت های کووید_۱۹ بیشتر از ارقام است چون بسیاری از افراد مبتلابه کووید_۱۹ تحت آزمایش قرار نمی گیرند. همچنین این آمار بیماران را به دودسته فوتی ها و بازماندگان تقسیم می کند. واقعیت این است که یک منطقه خاکستری نیز وجود دارد که اعداد به آن نمی پردازند.
برخی از افرادی که بهبود می یابند در نهایت علائم مزمن دارند که از بین رفتن آن ها ماه ها به طول می انجامد. این وضعیت که " کووید_ طولانی"  نام دارد به طور گسترده ای در گزارش ها شرح داده شده است. ممکن است میلیون ها نفر با عوارض جانبی طولانی مدت ویروس کرونا سروکار داشته باشند و معلوم شود که برخی از این مشکلات ممکن است هرگز برطرف نشوند.
گزارشی در یاهو نیوز کانادا منتشرشده که به سه عارضه دائمی ویروس کرونا اشاره کرده است که بسیار وحشتناک است؛ اما مشخص شده که تنها دو مورد از آن ها دائمی هستند و مورد سوم فقط آزاردهنده است.
ضایعات پوستی
برخی از بهبودیافتگان کووید_۱۹ پس از برطرف شدن عفونت همچنان علائم پوستی دارند. ضایعات پوستی ازجمله علائم غیرمعمول کووید_۱۹ است که ماه ها مشاهده شده است؛ اما محققان می گویند این علائم قبل از فروکش کردن می توانند چندین هفته باقی بمانند. به گزارش مدیکال نیوز، یک مطالعه گسترده تقریبا ۱۰۰۰ مورد از بیماران با مشکلات پوستی در سراسر جهان را بررسی کرده است. دانشمندان تاثیر طولانی مدت علائم پوستی عوارض کووید_۱۹ را حداقل ۶۰ روز مشاهده کردند. خوشبختانه همه  علائم پوستی پس از مدتی برطرف خواهند شد.
کم شنوایی ناگهانی
موارد پوستی می توانند از بین بروند اما برخی از بیماران مبتلابه کووید_۱۹ به دو نوع عارضه جانبی دیگر نیز مبتلا می شوند که ممکن است دائمی باشند.
یکی از آن ها علامتی است که قبلا بیان شده و در گوش ها (وزوز گوش) رخ داده و ممکن است پس از درمان از بین برود؛ اما ویروس همچنین می تواند به کاهش شنوایی دائمی منجر شود که قابل بهبود نیست.
گزارش منتشر شده در نشریه BMJ جزئیات بیمار ۴۵ ساله در انگلیس را نشان می دهد که پس بروز  علائم کووید_۱۹ که به مدت ۱۰ روز ادامه داشت در بیمارستان بستری شد. وی ۳۰ روز به دستگاه ونتیلاتور متصل بود و درنتیجه به عوارض دیگری نیز دچار شد. او  تحت درمان قرار گرفت و سپس بهتر شد. یک هفته بعد از خروج از ای سی یو متوجه صدای زنگ در گوش شد و ناشنوایی ناگهانی به دنبال آن رخ داد.

ناهنجاری های لوب پیشانی مغز
شاید نگران کننده ترین عوارض کووید_۱۹ مربوط به مغز باشد. دانشمندان کالج پزشکی بیلور امریکا داده های ۸۰ مطالعه را بررسی کردند و دریافتند که بیش از ۶۰۰ بیمار در مغز دچار برخی ناهنجاری ها شدند. این موارد با بررسی آزمایش های الکتروانسفالوگرام (EEG) نمایان شدند. معمولا آزمایش های الکتروانسفالوگرام داده می شود چون بیمار ممکن است در برابر محرک ها واکنش کندی داشته باشد و به دنبال آن مواردی مانند تشنج، مشکلات گفتاری، گیجی یا عدم توانایی در بیدار شدن بعد از بهبودی ایجاد شود.
محققان توضیح دادند که "رایج ترین یافته های آزمایش های الکتروانسفالوگرام تخلیه الکتریکی کند یا غیرطبیعی است که در لوب فرونتال بیشتر است. برخی از آزمایش ها الکتروانسفالوگرام آسیب هایی را نشان داده است که ممکن است قابل ترمیم نباشد."
دکتر زلفی حنیف، استاد مغز و اعصاب گفت: "همان طور که می دانیم، مغز عضوی است که نمی تواند دوباره تولید شود، بنابراین اگر صدمه ای به آن وارد شود احتمالا دائمی خواهد بود یا به طور کامل بهبود نخواهد یافت. " دانشمندان حدس می زنند که نقطه احتمالی ورود ویروس ممکن است بینی باشد که می تواند محل فعالیت غیرطبیعی مغز را توضیح دهد.
وی گفت: "مشاهده جالب دیگر این بود که میانگین سنی افراد مبتلا ۶۱ سال بود، یک سوم آنان زن و دوسوم مرد بودند و نشان می دهد که درگیری مغزی کووید_۱۹ می تواند در مردان مسن بیشتر باشد. تحقیقات بیشتری لازم است، اما این یافته ها به ما نشان می دهد که این ها مناطقی هستند که باید به آن ها توجه کنیم. "
وی ادامه داد: بسیاری از مردم فکر می کنند که به این بیماری مبتلا شده و سپس خوب می شوند و همه چیز به حالت عادی برمی گردد اما این یافته ها به ما می گوید که ممکن است شاهد مواردی طولانی مدت باشیم، همان چیزی که ما به آن شک کرده ایم و اکنون در حال یافتن شواهد بیشتری برای تایید این موضوع هستیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | آمریکا | ویروس | آمار | جهان | درمان | کووید19 |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید