اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

رییس انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی:راه قاچاق معکوس کالا باید سد شود

کد خبر 56747 1399-08-11 17:16
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
اقتصاد کلانرییس انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی کشور می‌گوید: زمانی که قیمت گذاری درست و شفافی وجود نداشته باشد و شاهد رانت در این بخش باشیم، به طور طبیعی شرایط قاچاق را فراهم کرده‌ایم.
رییس انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی:راه قاچاق معکوس کالا باید سد شود

، رییس انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی کشور می گوید: متاسفانه در حال حاضر شرایطی ایجاد شده که در برخی محصولات با قاچاق معکوس روبرو هستیم و این پدیده، هم به بازار داخل آسیب می زند و هم منابع ارزی را از کشور خارج می کند. اسعد عزیزی تصریح کرد: قیمت بسیار ارزان کالا در بازار داخلی و رشد هزینه های سنگین نهاده های تولید باعث می شود محصول نهایی از مرزهای کشور خارج و با قیمت بالاتر به کشورهای دیگر قاچاق شود. این یک پدیده عمومی برای هر کالایی است که شامل صنف روانکارها هم می شود. وی ادامه داد: زمانی که قیمت‌گذاری درست و شفافی وجود نداشته باشد و شاهد رانت در این بخش باشیم به طور طبیعی شرایط قاچاق را فراهم کرده‌ایم. در واقع کالاهایی که مواد اولیه یارانه‌ای دارند یا با روش دستوری قیمت‌گذاری می‌شوند بیشتر در معرض قاچاق معکوس قرار دارند. قاچاق معکوسی که منجر می شود کالا در بستر درستی به دست مصرف کننده نهایی نرسد و ارز آن نیز به کشور بازنگردد. عزیزی با تاکید براینکه برهمین اساس وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سیگنال درست قیمتی به بازار بدهد، تصریح کرد: تورم بخش نهاده‌ها و ستاده‌های تولید باید متوازن باشد تا محصول با قیمت واقعی در بازار عرضه شود. در این شرایط مداخله در قیمت گذاری را درست می‌دانیم، اما مداخله‌ای که هم بازار داخلی و هم ارتباط بین بازار داخل و خارج را در تعادل نگه دارد. رییس انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی کشور افزود: از سوی دیگر بازرس های سازمان صمت هر استان با همکاری دیگر نهادها باید به موضوع ورود کنند و در مرزها کنترل های لازم را داشته باشند. به هرحال وقتی عاملان شرکت های بزرگ حجم خریدشان را در مرزها بالا می برند که فراتر از ظرفیت مصرف آن منطقه است مشخص خواهد شد که با هدف قاچاق صورت گرفته است. در واقع باید از ارسال کالاها به نقاط مرزی و عاملان شرکت های بزرگ اطلاعات کافی داشت. وی ادامه داد: وزارت صمت و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز باید به طور جدی بررسی دقیق و نظارت حرفه ای بر موضوع داشته باشند که اشراف اطلاعاتی بر این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است که برخورد فیزیکی را نیز راحت تر خواهد کرد. از سوی دیگر احکامی که برای افراد متخلف صادر می شود نیز باید بازدارنده باشد تا دیگر شاهد این اتفاقات نباشیم. رییس انجمن پالایشگاه‌های روغن‌سازی کشور با بیان اینکه باید برنامه استراتژیک برای صنایع داشت، اظهار کرد: صنایعی که توان صادراتی دارند باید اجازه داشته باشند از ارز حاصل از صادراتشان را برای تامین مواد اولیه خود استفاده کنند تا فشار کمتری هم به منابع ارزی وارد شود. همچنین صنایعی که نهاده های تولید را از داخل تامین می کنند و ارزبری پایینی هم دارند، صادراتشان باید مدیریت شود تا ارزهای حاصل از صادرات را به سامانه نیما عرضه کنند و جزو منابع ارزی کشور محسوب شود. عزیزی با تاکید براینکه در شرایط حساس کنونی باید مدیریت ارزی قوی داشته باشیم، گفت: براساس اطلاعاتی که می توان از صنایع مختلف داشت باید این بخش را مدیریت کرد. به عنوان نمونه اگر ارز ارزان و خارج از سامانه نیما در اختیار افراد قرار نگیرد، در حال حاضر واردات بیشتر کالاها مانند محصولات صنعت روانکارها صرفه اقتصادی ندارد مگر اینکه برخی با نگاه سوداگرانه و سودجویانه به بازار اقدام به واردات کنند. اما اگر تولیدکننده داخلی حمایت شود و کالا به موقع به دست مصرف کننده نهایی برسد، با بحران جدی مواجه نخواهیم شد. 223227
بازنشر از خبرآنلایـن

کلمات کلیدی » وزارت صنعت ، معدن و تجارت | صمت | طلا | بازار | واردات | صادرات | مرز | قاچاق | بحران |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


گوشی های همراه مسافران در فرودگاه امام، ثبت گمرک می شود
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از تغییر رویه واردات گوشی تلفن همراه مسافری خبر داد.

۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم ۱۴ استان کشور هر روز فقیرتر می شوند
نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در کشور فرار مالیاتی داریم که دولت به جای اینکه دنبال دعوا باشد دنبال بستن راه فرار مالیاتی باشد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق میزان افزایش حقوق کارکنان دولت را اعلام کرد
اقتصاد کلانسخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ١۴٠٠ از مصوبه این کمیسیون برای افزایش ۲۵ درصدی حقوق و مزایای کارکنان دولت در سال ١۴٠٠ خبر داد.

روسیه به روند دلار زدایی خود ادامه داد
طبق آمار وزارت خزانه‌داری آمریکا، بانک مرکزی روسیه در ماه نوامبر همچنان به بیرون کشیدن سرمایه خود از اوراق قرضه آمریکا ادامه داده و میزان ذخایر خود از این اوراق را ۱۹.۲ درصد کاهش داده است. 


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید