اکونومی نیوز / سیاسی

ما با قاطعیت در برابر تمدید قرارداد شرکت «سرکو» که بر حریم هوایی عراق سیطره دارد، می‌ایستیم

کد خبر 56741 1399-08-11 16:53
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
معاون دبیرکل جنبش النُجَباء  با انتشار توییتی با تلاش برای تمدید قرارداد شرکت خدمات ناوبری انگلیسی «سرکو» در عراق مخالفت کرد.
ما با قاطعیت در برابر تمدید قرارداد شرکت «سرکو» که بر حریم هوایی عراق سیطره دارد، می‌ایستیم

به گزارش خبرگزاری مهر، «نصر الشمری» معاون دبیرکل جنبش مقاومت اسلامی النُجَباء  عراق با انتشار توییتی با تلاش برای تمدید قرارداد شرکت خدمات ناوبری انگلیسی «سرکو» در عراق مخالفت کرد.


وی بیان کرد: ما با قاطعیت در برابر تلاش برای تمدید قرارداد شرکت سرکو که بر حریم هوایی عراق سیطره دارد، می ایستیم. در عراق پرسنل ملی آموزش دیده، کاردان و آماده به کار وجود دارند و نیازی به بیگانه برای کنترل حریم هوایی کشور نداریم. مسئله تمدید بیانگر مشروعیت بخشیدن به اشغال طولانی مدت انگلیس است و ما هرگز اجازه این کار را نخواهیم داد.
تعدادی از کارشناسان کنترل ترافیک هوایی عراق دو ماه پیش در نامه سرگشاده‌ای به وزیر حمل و نقل و مدیریت شرکت عمومی خدمات ناوبری هوایی این کشور خواستار پایان دادن به سیطره این شرکت خارجی بر حریم هوایی کشورشان شده و تاکید کرده بودند که ادامه کار این شرکت هزینه ماهیانه حدود ۲ میلیارد دیناری برای عراق به همراه دارد، در حالیکه عراق نیروی توانمند برای ارایه خدمات ناوبری در اختیار دارد.
حریم هوایی عراق از سال ۲۰۱۱ میلادی تحت سیطره و کنترل شرکت سرکو است که در آن زمان قراردادی ۱۵ ساله با عراق به امضا رسانده بود.
شرکت سرکو همچنین به واگذاری حریم هوایی عراق به ائتلاف بین‌المللی تحت سرکردگی آمریکا موسوم به ائتلاف ضد «داعش» متهم شده است.
ناظران عراقی معتقدند که در نتیجه مدیریت این شرکت بر حریم هوایی عراق، مسئولان این کشور کنترلی بر حریم هوایی و نیز اطلاعاتی از آنچه در حریم هوایی عراق می‌گذرد، ندارند.

کلمات کلیدی » آمریکا | عراق | طلا | ترافیک |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


خطیب‌زاده: سیاست تنش‌آفرینی دیگر قابل تداوم نیست
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات «عادل الجبیر» علیه ایران با بیان اینکه سعودی‌ها باید این رویه را تغییر دهند،نوشت: سیاست تنش‌آفرینی دیگر قابل تداوم نیست.

توضیح سفارت آمریکا درباره خروج برخی نیروهایش از عراق
سفارت آمریکا در بغداد در اولین واکنش به برخی خبرها در خصوص کاهش دیپلمات‌های خود در عراق، صرفا گفت که امنیت کارمندان و تأسیسات سفارت در اولویت قرار دارد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید