اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

گزارش سازمان برنامه و بودجه كشور از هزينه درآمدهاي متفرقه بودجه عمومي

کد خبر 56733 1399-08-11 16:40
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
سراسر قانون بودجه ۱۳۹۹ و رديف‎هاي آن را كه بگرديد رديفي به عنوان «حساب خاص» نخواهيد يافت چرا كه اساسا چنين رديفي وجود ندارد و اين عبارت صرفا يك عبارت مصطلح در ميان دستندركاران امر بودجه است. 
گزارش سازمان برنامه و بودجه كشور از هزينه درآمدهاي متفرقه بودجه عمومي


دولت در آخرين نشست خبري خود عنوان كرده است اين اصطلاح، فقط يك بيان لفظي و مبتني بر اولويت بندي است. هدف از بيان آن هم يعني اجراي طرح ها و پروژه هاي نيمه تمام كه از منظر دولت داراي اولويت هستند و تا پايان سال ۹۹ به اتمام خواهند رسيد. به عبارت ديگر، اين لفظ مربوط به برخي مصارف خاص حائز اولويت است و نه يك حساب خاص يا پولِ در اختيار نهاد رياست جمهوري.
از سوي ديگر لازم به يادآوري است كه تمامي درآمدهاي دولت از محل فروش نفت و ... همواره به حساب خزانه ريخته شده و مي شود. از اين رو طرح عناويني همچون ايجاد خزانه دوم و سوم براي دولت؛ ادعايي بي اساس بوده و هست.
علي حيدر نوري رئيس امور هماهنگي و تلفيق بودجه سازمان برنامه و بودجه كشور با بيان اينكه منشاء درآمد پرداخت هاي صورت گرفته از محل حساب خزانه، درآمد حاصل از فروش (صادرات) فرآورده هاي نفتي سال ۱۳۹۸ است؛ عنوان كرد: اين درآمدها در سال ۹۹ تا كنون طي دو مرحله جمعا به مبلغ ۴۰۰۰ ميليارد تومان به حساب خزانه داري كل كشور واريز شده است.
به گفته وي، از مجموع ۴۰۰۰ ميليارد تومان واريزي، مبلغ ۳۷۵۶ ميليارد تومان براي تامين نقدينگي تخصيص طرح ها و رديف هاي مصوب قانون بودجه سال ۱۳۹۹ كل كشور به شرح جدول ذيل اختصاص يافته است.
اگرچه مبلغ ۱۲۰ ميليارد تومان براي احداث دانشكده فناوري هاي نوين از ميان مبلغ ۳۷۵۶ ميليارد تومان مبلغ مذكور طي روزهاي گذشته خبرساز شده است اما اين جدول نشان مي دهد كه عمده اين بودجه صرف مهار آبهاي مرزي در مناطق گرمسيري و كمك به دانشگاه هاي علوم پزشكي جهت ارائه خدمات بيشتر به بيماران در دوره شيوع ويروس كرونا شده است. علاوه بر اين ۶۰۰ ميليارد تومان براي كارانه معوق پرستاران و ۵۰۰ ميليارد تومان اعتبارات مقابله با كرونا نيز از همين منبع تامين شده است.
براي دريافت جدول جزئيات پرداخت بودجه ۳۷۵۶ ميليارد توماني مذكور روي فايل pdf ذيل كليك كنيد.
جدول پيوست حساب
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » طلا | نفت | صادرات | تومان | دانشگاه |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


آخرین مهلت نامزدی اشخاص حقوقی برای حضور در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی
سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه‌ای آخرین مهلت اعلام تقاضای اشخاص حقوقی برای نامزدی هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد.

بهره‌مندی ۹۶ درصدی ایران از گاز طبیعی آمار بی‌نظیری در دنیاست
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر لزوم توجه به پایداری شبکه و ایجاد و استفاده از فرآیندها گفت: بهره‌مندی ۹۶ درصدی ایران از گاز طبیعی آمار بی‌نظیری در دنیاست.

جزئیات نامه‌نگاری دهقان دهنوی با همتی/برای جلوگیری از تضییع منافع سهامداران نرخ تسعیر را یکسان کنید
رئیس سازمان بورس در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی، وجود نرخ‌های متعدد برای یک ارز در تسعیر را منجر به تضییع حقوق سهامداران حقیقی و حقوقی دانست و اصلاح صورتهای مالی از این بابت را خواستار شد.

هر مشکلی پیش می‌آید گردن قاچاق نیندازید
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: متاسفانه بین مسئولان باب شده که مشکلات حوزه خود را گردن قاچاق می‌اندازند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید