اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

برنامه‌ریزی برای راه اندازی ۲هزار واحد صنعتی غیرفعال تا پایان سال

کد خبر 56732 1399-08-11 16:39
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از برنامه‌ریزی جدید برای راه اندازی ۲ هزار واحد صنعتی راکد تا پایان سال خبر داد.
برنامه‌ریزی برای راه اندازی ۲هزار واحد صنعتی غیرفعال تا پایان سال

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صمت، اصغر مصاحب سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از برنامه‌ریزی جدید برای راه اندازی مجدد ۲ هزار واحد صنعتی راکد تا پایان سال جاری در کشور خبر داد و گفت: پیش از این مقرر بود که تا پایان سال ۱۳۹۹ تعداد ۱۵۰۰ واحد صنعتی غیرفعال به چرخه تولید بازگردند که در راستای اهداف جهش تولید و استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود در بخش صنعت، این تعداد افزایش یافت.
وی با بیان اینکه جلوگیری از غیرفعال شدن واحدهای صنعتی فعال از دیگر برنامه‌های اصلی این سازمان است، افزود: رصد واحدهای صنعتی غیرفعال مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در سطح کلان و ساختاری نشان می‌دهد که می‌توان علت عمده غیرفعال شدن آن‌ها را در چهار گروه تأمین نقدینگی، تأمین مواد اولیه، تأمین ماشین آلات و فقدان بازار دسته بندی کرد.
وی اضافه کرد: در راستای تحقق این اهداف، اقدامات بسیار گسترده‌ای در قالب توانمند سازی واحدهای صنعتی صورت گرفته است که از آن جمله می‌توان به خدمات ارائه شده در کلینیک‌های کسب و کار ، تقویت شبکه سازی در کسب و کار های کوچک و متوسط و پیوند آن‌ها با صنایع بزرگ در قالب برنامه‌ های توسعه خوشه‌های کسب و کار و نظام مبادلات پیمانکاری فرعی، ارتقا دانش و مهارت شاغلان واحدهای صنعتی، حمایت از حضور و پذیرش SMEها در فرابورس، حمایت از تولید محتوا برای بازاریابی در سامانه فروش محصولات و توسعه بازار در قالب حضور در نمایشگاه‌های مختلف اشاره کرد.
بنا به گفته سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، نتایج اجرای طرح‌های حمایتی از صنایع کوچک و متوسط را می‌توان در کاهش ۵.۲ درصدی روند غیرفعال شدن واحدهای تولیدی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی طی یک سال گذشته، کاهش ۱.۷ درصدی طی شش ماه و افزایش ۵۴ درصدی نرخ رشد واحدهای مجدد راه اندازی شده طی ۷ ماهه سال جاری در مقایسه با ۷ ماهه سال گذشته به وضوح مشاهده کرد.
مصاحب تعداد واحدهای راه اندازی مجدد تا پایان مهر سال جاری را ۸۱۹ واحد صنعتی اعلام کرد که در نتیجه آن، برای ۱۴ هزار و ۴۵۸ نفر با میزان سرمایه گذاری ۲۶ هزار و ۷۴۳ میلیارد ریال، معادل میزان سرانه اشتغال ۱۸ نفر و سرمایه گذاری ۳۳ میلیارد ریال شغل ایجاد شده است.
وی استفاده از خدمات ارائه شده در کلینیک‌های کسب و کار در جهت عارضه یابی دقیق و کارشناسانه واحدهای صنعتی را بهترین گزینه پیشنهادی برای صاحبان صنایع به منظور افزایش بهره وری، ارتقا ظرفیت تولید و یا راه اندازی مجدد کسب و کار های راکد عنوان کرد.
عضو هیأت مدیره و سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به عوامل تأثیرگذار در جلوگیری از غیرفعال شدن واحدهای صنعتی فعال نیز اشاره و بیان کرد: افزایش تجربه و مهارت آموزی کارکنان، کسب منابع مالی بیشتر، سرشکن شدن هزینه‌های بازاریابی در بازارهای وسیع‌تر و بهبود فنآوری می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های ثابت واحدهای تولیدی، افزایش صرفه ناشی از مقیاس و رشد بسیاری از صنایع شود.
مصاحب ادامه داد: اصل اساسی در شاخص صرفه ناشی از مقیاس، بهره وری، فناوری و تخصص است که در کلینیک ‌های کسب و کار با جزئیات کامل بررسی خواهد شد. بنابراین در کنار هدایت به سمت مسیر صحیح تولید، واحدهای صنعتی می‌توانند از حمایت‌های مالی انجام این پروژه‌ها تا ۸۰ درصد بهره مند شوند.
وی یادآور شد: در حال حاضر ۲۸ کلینیک کسب و کار راه اندازی شده در کشور در ده گروه عارضه یابی، فناوری اطلاعات، زیرساخت، ‌تأمین ورودی و مواد اولیه، ‌بازاریابی و بازرگانی، توسعه محصول و فناوری، ‌ توسعه نظام مدیریت حقوقی و سیاستگذاری، امور مالی، بیمه‌ای و مالیاتی به ارائه خدمات به منظور عارضه یابی، ارتقا و افزایش بهره وری، کاهش هزینه‌های تمام شده و همچنین آماده سازی بنگاه‌ها در جهت حرکت به سمت انقلاب صنعتی چهارم می‌پردازند.
سرپرست سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در پایان ابراز امیدواری کرد با نهادینه شدن فرایند انجام عارضه یابی کلینیکی که منتج به ایجاد تغییر و تحول به موقع و بهبود کسب و کار در راستای ارتقا بهره وری و رقابت پذیری خواهد شد، بتوان به ‌صورت چشمگیری از غیرفعال شدن واحدهای صنعتی در کشور جلوگیری کرد.

کلمات کلیدی » بورس | صمت | ایران | طلا | بازار | جهش تولید | حقوق | انقلاب | ریال |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


بهره‌مندی ۹۶ درصدی ایران از گاز طبیعی آمار بی‌نظیری در دنیاست
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر لزوم توجه به پایداری شبکه و ایجاد و استفاده از فرآیندها گفت: بهره‌مندی ۹۶ درصدی ایران از گاز طبیعی آمار بی‌نظیری در دنیاست.

جزئیات نامه‌نگاری دهقان دهنوی با همتی/برای جلوگیری از تضییع منافع سهامداران نرخ تسعیر را یکسان کنید
رئیس سازمان بورس در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی، وجود نرخ‌های متعدد برای یک ارز در تسعیر را منجر به تضییع حقوق سهامداران حقیقی و حقوقی دانست و اصلاح صورتهای مالی از این بابت را خواستار شد.

هر مشکلی پیش می‌آید گردن قاچاق نیندازید
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: متاسفانه بین مسئولان باب شده که مشکلات حوزه خود را گردن قاچاق می‌اندازند.

وزارت جهاد با تشکل‌ها درباره قیمت گندم به توافق رسید/ خاوازای بدنبال جلب نظر رئیس جمهور
شنیده‌ها حاکی از آن است که تشکل‌های بخش کشاورزی با وزارت جهادکشاورزی درباره نرخ جدید خرید تضمینی گندم به توافق رسیده اند و قرار است وزیر جهاد رضایت رئیس جمهور را روی این نرخ جلب کند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید