صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اجتماعی

کرونا وحشی‌تر شده است به‌زودی برگ برنده‌ای امیدبخش ارایه می‌کنیم

کد خبر 56712 1399-08-11 16:03
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
وزیر بهداشت با اشاره به ارایه طرح مدیریت کرونا با همکاری سازمان بسیج مستضعفین، گفت: امیدوارم بتوانیم در یک ماه آینده یک برگ برنده‌ای را برای امیدبخشی به مردم ایران و برای دلخوشی مقام معظم رهبری ارائه کنیم.
کرونا وحشی‌تر شده است به‌زودی برگ برنده‌ای امیدبخش ارایه می‌کنیم


دکتر سعید نمکی در مراسم طرح تکمیلی مدیریت کرونا در کشور توسط سازمان بسیج مستضعفین_ طرح شهید سلیمانی، گفت: من همواره خودم را یک سرباز کوچک دفاع مقدس می دانم. دوستان در بسیج مجموعه ای را آماده کردند و در سازمان بسیج طرحی را آماده کردند که همکاران وزارت بهداشت و سازمان بسیج مستضعفین درباره این طرح صحبت هایی را نجام دادند. فکر می کنم آمیزه ای از این دو طرح را به عنوان یک مجری واحد با تقسیم میدان کار که گاهی میدان جغرافیایی است و گاهی میدان فعالیتی است، پیش برند تا بتوانیم این هم افزایی را در یک زمان کوتاه روی میز بگذاریم. مانند اقداماتی که در دوره قبل بیماری انجام دادیم.
وی افزود: دوره قبلی بیماری کرونا، که در یک زمان دو ماهه با لطف خداوند و با همدلی و هم افزایی و با حمایت مقام معظم رهبری توانستیم میزان مرگ هایمان را به نزدیک 30 برسانیم و دنیا حیرت کرد. توانستیم 78 میلیون نفر را در مرحله اول و در زمان بسیار کوتاه غربالگری کنیم که سازمان بهداشت جهانی حیرت کرد که در این پهنه وسیع جغرافیایی توانستیم این اقدام را انجام دهیم.
نمکی ادامه داد: در حال حاضر هم فکر می کنم که این بضاعت و دانش و اندوخته قبلی دوره مدیریت بیماری را داریم و می توانیم مجددا این هم افزایی ها را انجام دهیم. در حال حاضر بیمارستان های ما بسیار هوشمندتر از دوره قبل کار می کنند. ما وقتی در قم و گیلان گرفتار شدیم، خیلی از مسائل مربوط به بیماری و درمان بیماران را نمی دانستیم، اما در حال حاضر بر تجربیات مان افزوده شده است. آن روز نمی دانستیم که اگر روزهای اول علامت دار شدن بیمار، از این پروتکل استفاده کنیم، موثرتر از سایر اقدامات است.
وی تاکید کرد: البته هرکس بگوید که من طی این مدت کاملا ویروس کرونا را خوب می شناسم، درست نیست و هرکس چنین ادعایی کند، مصداق جهالتش است. هیچکس در هیچ جای دنیا نمی تواند چنین ادعایی کند. می توان گفت که این ویروس را از شش ماه قبل بیشتر و بهتر می شناسیم، اما نمی توان گفت که طی شش ماه ویروس را به خوبی می شناسم و می توانم آینده ویروس را پیش بینی کنم، اشتباه کرده است.
تغییر در ژنوم ویروس کرونا و خطر گرفتاری های بیشتر
نمکی ادامه داد: بارها به همکارانم اعلام می کردم که خدا نکند پدیده ای به نام جهش در برخی از ژن های ویروس اتفاق افتد که این اتفاق تمام معادلات را برهم خواهد زد که این اتفاق دارد رخ می دهد. دیشب تا دیروقت داشتم تغییرات ژنوم ویروس را مطالعه می کردم. متاسفانه در ژنوم ویروس دارد اتفاقاتی می افتد که هم در بیماری زایی و هم در قدرت سرایت موثر خواهد بود. این تغییرات ما را در ابتلا و مرگ و میر گرفتار می کند. کمااینکه در اروپا مرگ های 550 تایی فرانسه ناشی از تغییرات ژنتیکی ویروس هم هست. ویروس وحشی تر و چموش تر شده است.
کرونا دارد قدرتمندتر می شود
وزیر بهداشت گفت: خیلی ها می گفتند این ویروس هم مانند سایر کروناویروس ها، بعد از مدتی به سمت خاموشی می رود. درحالی که نه تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه ویروس دارد قدرتمندتر می شود. درحالی که سارس و مرس که از اجداد این ویروس بودند، بعد از چند ماه به سمت خاموشی رفتند. درحالی که ویروس عامل بیماری کووید_19 دارد به سمت چموشی می رود.
نمکی افزود: من روز اول به همکارانم اعلام کردم که این ویروس دو مسیر را طی می کند؛ یا به سمت یک آرامش می رود و یا اینکه به سمت یک سرکشی و چموشی می رود که بسیار خطرناک است. پیش بینی خودم این بود که این ویروس به دلیل ساختاری که دارد به سمت خاموشی نخواهد رفت.
باید سرعت را بالا بریم و تقسیم کار کنیم
وی تاکید کرد: حال در ورود به این عرصه باید سرعتمان را بالا برده، وفاق و همدلی مان را بیشتر کنیم و تقسیم کار را به صورتی انجام دهیم که زودتر به نتیجه مثبت برسیم. امیدوارم بتوانیم در یک ماه آینده یک برگ برنده ای را برای امیدبخشی به مردم ایران و برای دلخوشی مقام معظم رهبری ارائه کنیم. از حمایت بسیج ممنونم و دست یکایک بچه های بسیجی کشور را می بوسم.
نمکی گفت: روزهای اول گرفتاری بود که تنها نشسته بودم و داشتم به کوهی از مشکلات فکر می کردم که سردار سلامی تماس گرفت و گفت فکر نکنید که تنهایید، ما با تمام قوا در کنارتان هستیم.  استنباطم این است که ما هیچ حد و مرز جدا از سازمان بسیج مستضعفین نداریم. معتقدم اگر ما در کنار هم توفیقی را کسب کنیم، آبروی نظام است. ما در کلیات باهم بحثی نداریم و یکدیگر را قبول داریم حال در جزییات هم همکاران باید به همفکری برسند. ما دلمان می خواهد این طرح با قوت اجرا شود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی »

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید