اکونومی نیوز / اجتماعی

برگزاری جشنواره فیلم ایثار با هدف حمایت از فیلم سازان حوزه مقاومت

کد خبر 56692 1399-08-11 15:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید گفت: تشویق و حمایت از فیلم‌ سازان به تولید آثار با موضوع ایثار و شهادت، یکی از اهداف چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار است.
برگزاری جشنواره فیلم ایثار با هدف حمایت از فیلم سازان حوزه مقاومت

به گزارش خبرگزاری مهر، سردار یعقوب سلیمانی امروز در نشست خبری چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار ضمن تبریک ولادت حضرت رسول گرامی اسلام (ص)، گفت: از سوم خردادماه تا پایان اسفندماه سال جاری اربعین دفاع مقدس است و همچنان در چهلمین سالگرد دفاع مقدس به‌سر می‌بریم و تجلیل از جامعه ایثارگری و برنامه‌های مختلف بنیاد در گرامیداشت یاد و خاطره این عزیزان ادامه دارد.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید ضمن اشاره به مناسبت‌های پیش‌رو به‌ویژه سالروز تسخیر لانه جاسوسی و روز دانش‌آموز و گرامیداشت یاد و خاطره ۳۶۰۰۰ شهید دانش‌آموز هشت سال دفاع مقدس، از اصحاب قلم و رسانه هم برای انعکاس فعالیت‌های فرهنگی تقدیر کرد و گفت: تمرکز فعالیت‌های اصحاب رسانه، قلم و اندیشه برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت قابل تقدیر و مصداق فعالیت‌های ایثارگرانه است زیرا در مسیر توسعه و گسترش فرهنگ ایثار و شهادت است. از طرفی اگر فعالیت و تلاشی بدون پیوست رسانه‌ای باشد، در جامعه بی‌اثر و بدون بهره خواهد بود.
سردار سلیمانی در ادامه به جشنواره ملی فیلم ایثار اشاره کرد و گفت: چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار با شعار «ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، همدلی اجتماعی و مقاومت اسلامی» و با رویکرد جدید آغاز به کار کرده است. با توجه به رسالتی که بنیاد شهید دارد و در کنار سایر دستگاه‌ها متولی ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است، لازم است به تناسب شرایط امروز هم بتواند مرزها و مباحث فرهنگی را به اثرگذاری بیشتر و پیامدهایی که مورد توجه است، سوق بدهد که چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار هم با همین نگاه و با نوآوری و رویکرد جدید برگزار می‌شود.
معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد توسعه، تعمیق، تکثیر و تداوم فرهنگ ایثار و تبیین نقش محور مقاومت در پیشبرد اهداف نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را از محورهای این جشنواره اعلام کرد و افزود: امروز بیشتر از هر روز و شرایط دیگری نیاز به همدلی و وحدت داریم که مشی و تأکید شهدا است و باید پیام خود را با گفتمان رسانه و هنرمندانه منتقل و منعکس کنیم لذا از دیگر اهداف این دوره جشنواره فیلم ایثار تحکیم ارتباطات و مبادلات فرهنگی با موضوع ایثار و شهادت و همدلی اجتماعی در سطح کشور است.
وی تشویق، ترغیب و حمایت فیلم‌سازان به تولید آثار با موضوع ایثار و شهادت، ایثار و همدلی اجتماعی و ایثار محور مقاومت با بهره‌گیری از ابزارهای هنری و کشف و حمایت از استعدادهای جوان را از دیگر اهداف چهارمین جشنواره ملی فیلم ایثار خواند و تصریح کرد: با توجه به جامعه ایثارگر و توانمندی که در تشکل‌های مردمی و بخش‌های مختلف این جامعه وجود دارد، باید بستری فراهم کنیم تا استعدادها و نوآوری آنان به زبان و گفتمان هنر عرضه شود.
سلیمانی همچنین سبک زندگی اسلامی (ایثارگرانه، همدلی مومنانه)، ایثار و اقتصاد مقاومتی، جهش تولید را با توجه به شرایط حال حاضر جامعه از موضوعات مهم جشنواره در بخش مسابقه خواند و گفت: یکی از مباحثی که می‌تواند در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در سطح گسترده‌ای اثرگذار باشد، بحث فضای مجازی است که با عنوان «ایثار و جنگ نرم در فضای مجازی» از موضوعات این دوره از جشنواره فیلم ایثار پیش‌بینی شده است.
وی ایثار و امید به زندگی، ایثار، امنیت و آرامش اجتماعی و ایثار اجتماعی_ نقش ایثارگران و بسیج مردمی در مقابله با کرونا و ایثارگران حوزه سلامت را از دیگر موضوعات بخش مسابقه جشنواره خواند و اضافه کرد: امروز دشمنان ما تمام توانشان را معطوف به ناامید کردن مردم کرده‌اند و ما اگر بتوانیم هنرمندانه و با برنامه‌های جذاب، فیلم‌های کوتاه و… پیشرفت‌های کشور را نشان دهیم؛ فشار دشمن بی‌اثر خواهد شد به همین دلیل یکی از اهداف مهم چهارمین جشنواره فیلم ایثار بحث ایثار و امیدآفرینی است. معاون فرهنگی و آموزشی بنیاد ضمن اشاره به ایثار، محور مقاومت_ ایثارگران، شهدای مقاومت، مدافعین حرم و خانواده‌های ایشان_ و شهید حاج قاسم سلیمانی و محور مقاومت به‌عنوان یکی از موضوعات مهم بخش مسابقه جشنواره، گفت: در بخش جنبی این جشنواره هم موضوع نقش نماز، حجاب و عفاف در ایجاد تفکر ایثارگری پیش‌بینی شده است و هنرمندان علاقه‌مند می‌توانند آثار خود را در شش بخش فیلم مستند، فیلم کوتاه داستانی، فیلم کوتاه پویانمایی، فیلم کوتاه داستانی با موضوع ایثار اجتماعی، نماهنگ و ایده، طرح و فیلم‌نامه‌های کوتاه ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع ایثار اجتماعی به جشنواره ارسال کنند.
سلیمانی در بخش پایانی سخنان خود به اختصار به سیاست‌های کلان معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید اشاره کرد و مردمی کردن فعالیت‌های فرهنگی بنیاد شهید و استفاده از مؤسسه‌های مردم‌نهاد؛ تشکل‌های ایثارگری در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت را از اهم این سیاست‌ها اعلام کرد.  

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | مرز | جهش تولید | مردم | خرداد | مجازی |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


رئیس بهزیستی کشور به کرونا مبتلا شد
مدیر کل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور، از ابتلای رییس این سازمان به بیماری کرونا خبر داد.

نقش‌جهان و نوشداروی تکراری تعدیل
زنگ هشدار فجایعی که در حریم میدان نقش‌ جهان رخ داده، مردادماه سال گذشته به صدا درآمد؛ وقتی دوستداران میراث فرهنگی اصفهان همراه دادستان این شهر، به محل ساخت مجتمع تجاری‌ای رفتند که با استناد به رأی قضایی، در محدوده‌ای که طبق متن ضوابط طرح تفصیلی اصفهان نباید بیش از پنج متر ارتفاع داشته باشد، مجوز ارتفاع ۹ متری گرفته بود.

هشدار پلیس فتا در مورد کلاهبرداری تحت عنوان «بسته معیشتی رمضان»
پلیس فتا نسبت به کلاهبرداری از شهروندان در پوشش ارسال پیامک‌هایی تحت عنوان بسته معیشتی ماه مبارک رمضان هشدار داد.

آینه‌های دوهزارساله‌ای که سالم‌اند
باستان‌شناسان در چین ده‌ها آینه تاریخی را از یک مقبره کشف کرده‌اند که با گذشت سال‌ها هنوز سالم باقی مانده‌اند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید