اکونومی نیوز / تکنولوژی

آمار مشترکان و ضریب نفوذ اینترنت ثابت/ نفوذ اینترنت موبایل به ۹۱ درصد رسید

کد خبر 56687 1399-08-11 15:26
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، آخرین وضعیت میزان استفاده از اینترنت، تلفن همراه و تلفن ثابت در کشور را منتشر کرد.
آمار مشترکان و ضریب نفوذ اینترنت ثابت/ نفوذ اینترنت موبایل به ۹۱ درصد رسید

به گزارش خبرنگار مهر، گزارش آماری بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور مربوط به ۳ ماهه دوم سال ۹۹ توسط معاونت راهبردی و توسعه بازار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده است.
این گزارش مربوط به وضعیت خدمات ارتباطی، خدمات پهن باند و خدمات پستی در کشور می شود که در حوزه خدمات ارتباطی، آخرین وضعیت تلفن ثابت و همراه در کشور و در حوزه خدمات پهن باند وضعیت استفاده از پهن باند ثابت و سیار به تفکیک استان و ارائه دهندگان این خدمات، مورد رصد و ارزیابی قرار گرفته است.
در این گزارش وضعیت توسعه تلفن ثابت از حیث ضریب نفوذ، خطوط دایرشده و منصوب شده و نیز تعداد تلفن همگانی دایر شده در هر استان توسط شرکت مخابرات ایران به تفکیک استان ها تا پایان ۳ ماهه دوم سال ۹۹ مشخص است.
از سوی دیگر وضعیت توسعه تلفن ثابت توسط شرکت های FCP و servco نیز در هر استان به ترتیب دیده می شود.
این گزارش نشان می دهد که در مجموع بیش از ۵۲ هزار روستا در کشور دارای ارتباط هستند و ۴۷ هزار و ۹۳۴ روستا نیز به تلفن خانگی دسترسی دارند.
این آمار نشان می دهد که ۲۸ میلیون و ۷۵۶ هزار خط تلفن ثابت در کشور توسط شرکت مخابرات ایران دایر است و ضریب نفوذ تلفن ثابت هم اکنون ۳۴.۲ درصد ارزیابی می شود.

گزارش رگولاتوری در خصوص فعالیت شرکت های FCP و servco  نیز نشان می دهد که شرکت های FCP در مجموع یک میلیون و ۵۱۰ هزار خط تلفن ثابت در کشور نصب کرده اند که حدود ۳۲۶ هزار و ۸۲۸ خط هم اکنون دایر است. همچنین شرکت های SERVCO نیز ۱۱ هزار و ۸۴ خط منصوبه در کشور دارند.
در حوزه تلفن همراه نیز رگولاتوری وضعیت خطوط فعال ۳ اپراتور و تعداد سایت های نصب شده در کشور را منتشر کرده است. این آمار نشان می دهد که در مجموع ۱۲۵ میلیون خط تلفن همراه هم اکنون در کشور فعال است و ضریب نفوذ موبایل در آستانه ۱۵۰ درصد قرار دارد.


در این گزارش به خلاصه عملکرد هر یک از اپراتورهای موبایل از نظر تعداد خطوط واگذار شده و فعال، ضریب نفوذ به تفکیک هر استان، وضعیت شاخص های کیفی درون اپراتوری و برون اپراتوری و نیز ترافیک ورودی و خروجی اپراتورها و تعداد پیامک های صادره و وارده اشاره شده است.
در حوزه خدمات پهن باند، گزارش رگولاتوری مربوط به توسعه ارتباطات پهن باند ثابت و سیار در کشور تا پایان ۳ ماهه دوم سال ۹۹ است.
این ارزیابی برمبنای فناوری هایی مانند XDSL ، FTTX ، وای فای و TDLTE در حوزه پهن باند ثابت و نیز فناوری ۳G و ۴G در حوزه پهن باند سیار انجام شده است.

برآوردهای رگولاتوری نشان می دهد که ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت در کشور ۱۱.۲۸ درصد است و ۹ میلیون و ۴۷۹ هزار نفر در کشور از فناوری های اینترنت ثابت استفاده می کنند. این درحالی است که ضریب نفوذ اینترنت سیار به ۹۱ درصد رسیده و ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر در کشور مشترک اینترنت موبایل هستند.
در این گزارش تعداد مشترکان پهن باند ثابت و سیار به تفکیک استان ها و به تفکیک نوع کاربری و فناوری که از آن برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند، دیده می شود.
در همین حال تعداد مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت تا پایان ۳ ماهه دوم سال ۹۹ به شرح زیر است.

در حوزه پهن باند سیار نیز تعداد مشترکان به تفکیک استان، اپراتور و تعداد سایت های فعال شبکه تلفن همراه آمده است.
در حوزه خدمات پستی نیز رگولاتوری، گزارش ترافیک مرسولات و تعداد واحدهای پستی را به تفکیک استان ها منتشر کرده است.
جزئیات کامل از این گزارش فصلی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این آدرس است.

کلمات کلیدی » ایران | طلا | بازار | ترافیک | شاخص |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / تکنولوژی


آیا استفاده از تبلت‌های هوآوی برای کار مناسب است؟
سخت‌افزارهوآوی تبلت‌های جدید خود را به ابزار و برنامه‌هایی مجهز کرده که استفاده از آنها را برای امور کاری بسیار آسان کرده است. از سخت‌افزارهای کمکی تا قابلیت‌های نرم‌افزاری خاص، هوآوی سعی کرده این رده از محصولات را برای انجام امور کاری بهینه کند.

هوآوی به دنبال شکست انحصار اندروید؛ نصب هارمونی روی 100 میلیون دستگاه هوشمند
سخت‌افزارشرکت هوآوی قصد دارد با انتشار HarmonyOS 2.0 به انحصار اندروید پایان دهد. با برنامه‌ریزی و مذاکرات انجام شدهسیستم عامل هارمونی در آینده‌ای نزدیک روی 100 میلیون دستگاه هوشمند نصب خواهد شد.

آمادگی همراه اول برای هوشمند کردن فرآیندها در حوزه انرژی
ارتباطاتهمراه اول برای هوشمندسازی فرآیندهای صدور مصرف حامل‌های انرژی مشترکان آمادگی دارد.

کاهش بهای مسکن و خودرو پس از بازگشت قیمت‌ها به سایت دیوار
اینترنتبالاخره پس از هشت ماه قیمت‌ها به دیوار برگشتند اما نکته جالب در این بازگشت شکوهمندانه این بود که در این یک هفته گذشته نه قیمت خودرو بالا رفته و نه مسکن. این در حالی است که بهانه اصلی برای حذف قیمت‌ها این بود که سایت‌های خرید و فروش آنلاین باعث افزایش قیمت خودرو و مسکن می‌شوند. حالا با برگشتن قیمت‌ها روی دیوار نه‌تنها روز شنبه ۲۷ دی ماه، قیمت خودرو دوباره ریزش داشته بلکه مسکن هم هنوز روی نمودار نزولی مانده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید