اکونومی نیوز / تکنولوژی

آمار مشترکان و ضریب نفوذ اینترنت ثابت/ نفوذ اینترنت موبایل به ۹۱ درصد رسید

کد خبر 56687 1399-08-11 15:26
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات، آخرین وضعیت میزان استفاده از اینترنت، تلفن همراه و تلفن ثابت در کشور را منتشر کرد.
آمار مشترکان و ضریب نفوذ اینترنت ثابت/ نفوذ اینترنت موبایل به ۹۱ درصد رسید

به گزارش خبرنگار مهر، گزارش آماری بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور مربوط به ۳ ماهه دوم سال ۹۹ توسط معاونت راهبردی و توسعه بازار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده است.
این گزارش مربوط به وضعیت خدمات ارتباطی، خدمات پهن باند و خدمات پستی در کشور می شود که در حوزه خدمات ارتباطی، آخرین وضعیت تلفن ثابت و همراه در کشور و در حوزه خدمات پهن باند وضعیت استفاده از پهن باند ثابت و سیار به تفکیک استان و ارائه دهندگان این خدمات، مورد رصد و ارزیابی قرار گرفته است.
در این گزارش وضعیت توسعه تلفن ثابت از حیث ضریب نفوذ، خطوط دایرشده و منصوب شده و نیز تعداد تلفن همگانی دایر شده در هر استان توسط شرکت مخابرات ایران به تفکیک استان ها تا پایان ۳ ماهه دوم سال ۹۹ مشخص است.
از سوی دیگر وضعیت توسعه تلفن ثابت توسط شرکت های FCP و servco نیز در هر استان به ترتیب دیده می شود.
این گزارش نشان می دهد که در مجموع بیش از ۵۲ هزار روستا در کشور دارای ارتباط هستند و ۴۷ هزار و ۹۳۴ روستا نیز به تلفن خانگی دسترسی دارند.
این آمار نشان می دهد که ۲۸ میلیون و ۷۵۶ هزار خط تلفن ثابت در کشور توسط شرکت مخابرات ایران دایر است و ضریب نفوذ تلفن ثابت هم اکنون ۳۴.۲ درصد ارزیابی می شود.

گزارش رگولاتوری در خصوص فعالیت شرکت های FCP و servco  نیز نشان می دهد که شرکت های FCP در مجموع یک میلیون و ۵۱۰ هزار خط تلفن ثابت در کشور نصب کرده اند که حدود ۳۲۶ هزار و ۸۲۸ خط هم اکنون دایر است. همچنین شرکت های SERVCO نیز ۱۱ هزار و ۸۴ خط منصوبه در کشور دارند.
در حوزه تلفن همراه نیز رگولاتوری وضعیت خطوط فعال ۳ اپراتور و تعداد سایت های نصب شده در کشور را منتشر کرده است. این آمار نشان می دهد که در مجموع ۱۲۵ میلیون خط تلفن همراه هم اکنون در کشور فعال است و ضریب نفوذ موبایل در آستانه ۱۵۰ درصد قرار دارد.


در این گزارش به خلاصه عملکرد هر یک از اپراتورهای موبایل از نظر تعداد خطوط واگذار شده و فعال، ضریب نفوذ به تفکیک هر استان، وضعیت شاخص های کیفی درون اپراتوری و برون اپراتوری و نیز ترافیک ورودی و خروجی اپراتورها و تعداد پیامک های صادره و وارده اشاره شده است.
در حوزه خدمات پهن باند، گزارش رگولاتوری مربوط به توسعه ارتباطات پهن باند ثابت و سیار در کشور تا پایان ۳ ماهه دوم سال ۹۹ است.
این ارزیابی برمبنای فناوری هایی مانند XDSL ، FTTX ، وای فای و TDLTE در حوزه پهن باند ثابت و نیز فناوری ۳G و ۴G در حوزه پهن باند سیار انجام شده است.

برآوردهای رگولاتوری نشان می دهد که ضریب نفوذ اینترنت پهن باند ثابت در کشور ۱۱.۲۸ درصد است و ۹ میلیون و ۴۷۹ هزار نفر در کشور از فناوری های اینترنت ثابت استفاده می کنند. این درحالی است که ضریب نفوذ اینترنت سیار به ۹۱ درصد رسیده و ۷۶ میلیون و ۵۳۱ هزار نفر در کشور مشترک اینترنت موبایل هستند.
در این گزارش تعداد مشترکان پهن باند ثابت و سیار به تفکیک استان ها و به تفکیک نوع کاربری و فناوری که از آن برای اتصال به اینترنت استفاده می کنند، دیده می شود.
در همین حال تعداد مشترکان خانگی و تجاری ارتباطات پهن باند ثابت تا پایان ۳ ماهه دوم سال ۹۹ به شرح زیر است.

در حوزه پهن باند سیار نیز تعداد مشترکان به تفکیک استان، اپراتور و تعداد سایت های فعال شبکه تلفن همراه آمده است.
در حوزه خدمات پستی نیز رگولاتوری، گزارش ترافیک مرسولات و تعداد واحدهای پستی را به تفکیک استان ها منتشر کرده است.
جزئیات کامل از این گزارش فصلی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این آدرس است.

کلمات کلیدی » ایران | طلا | بازار | ترافیک | شاخص |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید