اکونومی نیوز / بازار و تجارت

حجم نقدینگی در ایران ۲.۸۹۵میلیارد تومان فراتر رفت

کد خبر 56685 1399-08-11 15:21
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
بازرگانی بر اساس آمارهای بانک مرکزی،‌حجم نقدینگی در شهریور ۹۹ به نسبت مدت مشابه سال قبل؛ ۳۶.۲درصد افزایش داشته است.
حجم نقدینگی در ایران ۲.۸۹۵میلیارد تومان فراتر رفت

، بر اساس جدیدترین ارقام متغیرهای پولی و بانکی در گزارش گزیده آمارهای اقتصادی بانک مرکزی حجم نقدینگی در پایان شهریور ماه سال جاری به ۲ هزار و ۸۹۵ هزار و ۸۹۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به شهریور ماه سال گذشته ۳۶.۲ درصد و در ۶ ماهه اول امسال ۱۷.۱ درصد رشد داشته است. از این نقدینگی، ۲ هزار و ۲۹۵ هزار و ۱۹۰ میلیارد تومان سهم شبه پول و ۶۰۰ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان سهم پول بوده است. میزان اسکناس و مسکوک در دست اشخاص هم با ۱.۹ درصد کاهش نسبت به ماه مشابه سال قبل، ۵۹ هزار و ۹۶۰ میلیارد تومان درج شده است. حجم پایه پولی در پایان شهریور به ۳۷۲ هزار و ۶۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل ۲۶.۱ درصد و در ۶ ماهه اول سال جاری ۵.۴ درصد رشد داشته است.  رشد پایه پولی در یک سال منتهی به خرداد ماه امسال ۳۹.۶ درصد بود و درواقع نشان می‌دهد نرخ رشد پایه پولی در شهریور ماه نسبت به خرداد ماه ۱۳.۵ درصد کاهش داشته است. ضریب فزاینده هم در پایان این ماه به ۷.۷۸ رسیده است که با توجه به سیاست بانک مرکزی برای افزایش نرخ سپرده قانونی از مهر ماه امسال، به نظر می‌رسد این نرخ در ماه‌های بعد کاهش یافته و به تبع آن از نرخ رشد نقدینگی هم کاسته شود. ۲۲۳۲۲۴
بازنشر از خبرآنلایـن

کلمات کلیدی » بانک | بانک مرکزی | خرداد | پول |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / بازار و تجارت


بیت کوین در شکستن سد مقاومتی ناکام ماند
در حالی که امروز بیت کوین حتی به زیر ۶۱ هزار دلار رسیده بود، اما تلاش کرد تا مقاومت ۶۲ هزار دلاری را بشکند، هرچند در این زمینه ناکام بوده است.

گرانی مرغ ربطی به قاچاق جوجه ندارد مسئولان آدرس غلط ندهند
یک مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق با بیان اینکه مسئولان درباره قاچاق جوجه آدرس غلط می‌دهند، گفت: گرانی مرغ بدلیل احتکار مرغ منجمد توسط واسطه‌هاست و ربطی به قاچاق جوجه یکروزه ندارد.

جدیدترین قیمت میوه و صیفی موز ٣۴ هزار تومان شد
مشاهدات میدانی حاکی از آن است که بازار میوه و صیفی نسبت به هفته های گذشته تغییر چندانی نداشته و تنها ورود برخی از نوبرانه ها بازار را کمی تکان داده است.

ساده ترین روش ها برای پاک کردن لکه لوازم آرایشی از فرش
وقتی عجله دارید، ریختن مقداری پودر سایه چشم، سرمه، کرم پودر، ریمل و ... بر روی فرش های زیبا و تمیز معمولا اتفاق می افتد و بسیار دردناک است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید