اکونومی نیوز / سیاسی

پوتین لایحه تشکیل شورای فدراسیون را به دوما تقدیم کرد

کد خبر 56664 1399-08-11 14:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رئیس جمهور روسیه لایحه‌ای را درخصوص تشکیل شورای فدراسیون (مجلس علیا) به دوما تقدیم کرده که امتیازی را برای رئیس جمهور جهت انتصاب سناتورهای مادام‌العمر در نظر می‌گیرد.
پوتین لایحه تشکیل شورای فدراسیون را به دوما تقدیم کرد


پاول کراشنیکوف، رئیس کمیته توسعه و قانون گذاری دوما گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه بسته دیگری از لایحه ها را با هدف اجرای مفاد اصلاح شده قانون اساسی به دوما تقدیم کرد.  
وی افزود: نسخه جدید این قانون درخصوص روند تشکیل شورای فدراسیون در امتداد متمم های قانون "وضعیت عضو شورای فدراسیون و وضعیت معاون دومای مجلس فدرال فدراسیون روسیه" تدوین شده است.
سرویس مطبوعاتی کمیته توسعه و قانون گذاری دوما گفت: علاوه بر نمایندگان قوه مقننه و مجریه، روسای جمهور سابق روسیه نیز قرار است وارد شورای فدراسیون شوند و در کنار ۳۰ نماینده فدراسیون روسیه که توسط رئیس جمهور منصوب می شوند به سناتورهای مادام العمر تبدیل می شوند و از این تعداد نماینده تنها هفت تن از آنها مادام العمر خواهند بود.
این لایحه تاکید دارد که سناتورها که نمایندگان فدراسیون روسیه هستند با حکم ریاست جمهوری برای یک دوره شش ساله یا مادام العمر منصوب می شوند. رئیس جمهور نمی تواند بیش از هفت سناتور مادام العمر انتخاب کند. انتصاب سناتورها یکی از امتیازهای ریاست جمهوری است اما یک وظیفه محسوب نمی شود به همین خاطر می تواند از آن هر زمانی استفاده کند.
الزامات برای روسای جمهور سابق در بند مجزایی در نظر گرفته شده است. رئیس جمهور روسیه که دوره تصدی اش به پایان رسیده، از زمانی که درخواست خود را با تمامی اسناد و مدارک لازم که ضمیمه پرونده شده به شورای فدراسیون ارسال کند، جایگاه یک سناتور را بدست می آورد. این درخواست ظرف سه ماه پس از خروج رئیس جمهور از دفتر ریاست جمهوری ارائه خواهد شد. به علاوه، رئیس جمهوری که دوره تصدی اش پیش از تصویب این لایحه پایان یافته باشد، درخواست خود را ظرف سه ماه از زمان به اجرا درآمدن این قانون ارائه می کند.
براساس این لایحه، فردی می تواند عضو شورای روسیه شود که بالای ۳۰ سال سن داشته باشد، از شهرت خوبی برخوردار باشد، ساکن دائمی روسیه باشد و شهروند هیچ کشور خارجی دیگری نباشد و اجازه سکونت دائمی در هیچ کشور خارجی دیگری نداشته باشد.
افرادی که به جرائم متوسط محکوم شده اند، واجد شرایط برای این سمت نیستند. این در حالی است که قانون کنونی تنها به جرائم جدی یا بسیار جدی اشاره دارد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ولادیمیر | روسیه | مجلس | پرونده |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


منابع عراقی: داعش یک چاه نفت را در شمال عراق منفجر کرد
منابع عراقی گزارش دادند که عناصر سازمان تروریستی داعش یکی از چاه‌های نفتی استان کرکوک را منفجر کرده‌اند.

بازداشت دیپلمات اوکراینی توسط سرویس امنیتی روسیه به اتهام دریافت اطلاعات محرمانه
سرویس امنیتی فدرال روسیه (FSB) روز شنبه اعلام کرد که یک دیپلمات اوکراینی حین ارتکاب جرم در سن‌پترزبورگ و در حالی که سعی داشته اطلاعات طبقه‌بندی شده را از یک شهروند روس کسب کند، دستگیر شده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید