اکونومی نیوز / سیاسی

ترامپ چطور می‌تواند انتخابات آمریکا را در دادگاه به چالش بکشد

کد خبر 56629 1399-08-11 13:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
حتی اگر جو بایدن در انتخابات سوم نوامبر آمریکا پیروز شود، مساله اینکه چه کسی رئیس جمهور آمریکا خواهد بود، در حالی که دونالد ترامپ دورنمای مبارزه حقوقی را مطرح کرده، ممکن است حل نشده باقی بماند.
ترامپ چطور می‌تواند انتخابات آمریکا را در دادگاه به چالش بکشد


پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری قبلی باز هم دونالد ترامپ را از زیر سوال بردن مشروعیت آن بازنداشت و اینکه آمریکا گرفتار همه گیری کروناویروس شده، ممکن است احتمال این که او دوباره چنین کاری را انجام دهد بیشتر کند.
ترامپ رفتن به دادگاه ها به جهت خودداری از ترک آرام کاخ سفید را در نظر خواهد داشت مگر آنکه رقیب دموکرات او به یک پیروزی بی چون و چرا دست پیدا کند.
رئیس جمهور جمهوریخواه آمریکا از متعهد شدن به انتقال قدرت صلح آمیز در صورت شکست در انتخابات خودداری کرده در حالی چنین اقدامی سابقه بیش از دو قرن را به چالش خواهد کشید.
ترامپ در خصوص "انتخابات همراه با تقلب" هشدار داده در حالی که بسیاری این صحبت او را تلاشی از جانب وی برای مشروعیت زدایی از نتیجه ای که بر اساس نظرسنجی ها قرار نیست به نفع وی باشد تفسیر کرده اند.
او همچنین بدون سند و مدرک دموکراتها را متهم به استفاده از "کووید برای دزدیدن انتخابات" کرده و بخش زیادی از انتقادهایش را متوجه رای گیری پستی کرده است.
ترامپ مدعی شده – به غلط – در آرای پستی "اختلافات و مشکلات بزرگ" وجود خواهد داشت و اصرار کرده مجموع نهایی شمارش آرا در سوم نوامبر اعلام شود.
اما برخی ایالتها همچنان به شمردن آرای پستی تا چند روز ادامه خواهند داد و بسیاری هم هشدارهای او را تلاشی برای ایجاد بی اعتمادی به یکپارچگی انتخابات می بینند.
در حالی که دموکراتها بر رای گیری پستی در ضمن نگرانی های مربوط به رفتن به حوزه های رای گیری در طول همه گیری بیماری مسلط هستند، منتقدان معتقدند که رئیس جمهور آمریکا در حال ایجاد یک چالش بالقوه در این جبهه است.
کمپین جو بایدن خودش را آماده می کند تا نامزد جمهوریخواهان با مشاهده به اصطلاح "تغییر آبی" در آرا، زمانی که با شمارش آرای پستی مجموع آرای دموکراتها افزایش یابد، ادعای دزدیده شدن انتخابات با تقلب را مطرح سازد.
تا کنون چالشهایی در دادگاه عالی از بابت آرای پستی و در ارتباط با این انتخابات در پنسیلوانیا و ویسکانسین مطرح شده اما هر چالش بزرگی در خصوص آن احتمالا در ارتباط با جزئیاتی است که هنوز مشخص نیستند.
ترامپ در ماه سپتامبر خودش گفت: من فکر می کنم این مساله به دادگاه عالی کشیده خواهد شد.
او بعدا اضافه کرد: من مطمئنا روی آنها برای بررسی برگه های رای حساب باز کرده ام.
ترامپ در پی مرگ روث بیدر گینزبرگ، از ضرورت جانشینی برای او حرف زد که سبب شود تعداد قضات حاضر در این دادگاه به ۹ نفر برسد و امکان بروز یک رای گیری مساوی در آن وجود نداشته باشد.
ایمی برت، نهمین قاضی این دادگاه سومین قاضی است که از سوی ترامپ برای این دادگاه برگزیده شد.
انتصاب او به این سمت در ماه گذشته میلادی با توجه به اینکه در نزدیکی انتخابات رخ داد به طور ویژه مناقشه برانگیز شده و توازن محافظه کاران در این دادگاه را به شش نفر در برابر سه نفر رساند.
با این حال اتخاذ هرگونه تصمیم بر مبنای گرایشهای حزبی منجر به سیاسی شدن هر چه بیشتر این دادگاه می شود و یکی از نکات مهم برای تماشا کردن تصمیمات جان رابرتز، قاضی ارشد دادگاه که در زمینه مسائل جنجالی طرف لیبرالها را گرفته، خواهد بود.
آیا قبلا دادگاه عالی در انتخابات مداخله کرده است؟ بله و قضات نقشی کلیدی در انتخابات به چالش کشیده شده سال ۲۰۰۰ در رقابت بین جورج دبلیو. بوش و ال گور ایفا کردند.
این رقابت به حدی نزدیک بود که از نتیجه ایالت فلوریدا تاثیر پذیرفت و در نهایت اختلاف چند صد رای بین این دو به وجود آمد.
نزاع های حقوقی شدیدی بعد از آن به وجود آمد و در جریان بازشماری آرا، اختلافاتی بر سر پرفراژ ناقص آرا بالا گرفت.
اما رای گیری پنج به چهار به نفع بوش در دادگاه عالی به این بازشماری پایان داد و جورج دبلیو. بوش در نهایت پیروز انتخابات شده و رقیب دموکراتش شکست را پذیرفت.
جو بایدن گفته که اظهار نظرهای رقیبش درباره مساله انتقال قدرت "غیرمنطقی" هستند و کمپین او خودش را برای هر گونه "نابکاری" از جانب رئیس جمهور آماده می کند.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | آمریکا | طلا | دونالد ترامپ | ویروس | حقوق | کووید19 |از پرونده ها بخوانید
» ترامپ: واکسن کرونا باید «ترامپسن» نامگذاری شود!
» سوپر یکشنبه انتخاباتی آمریکای لاتین
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


عراقچی از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصد در ایران خبر داد
معاون سیاسی وزات امور خارجه و مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان از آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی خبر داد.

اخطار روسیه به ناوهای آمریکایی در دریای سیاه
روسیه امروز (سه شنبه) به آمریکا هشدار داد که به نفع خودشان است که مطمئن شوند کشتی‌های جنگی‌اشان از شبه جزیره کریمه دور میشوند. مسکو استقرار آنها در دریای سیاه را به منزله اقدامی تحریک آمیز علیه روسیه دانست.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید