صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

پول بده، سفیر شو! نقش اسپانسرهای کمپین‌های انتخاباتی آمریکا

کد خبر 56616 1399-08-11 13:02
زمان تقریبی مطالعه 6دقیقه
رؤسای جمهور دموکراتیک و جمهوری‌خواه آمریکا سال‌هاست سمت‌های عالی سفارت را در بین اسپانسرهای کمپین‌های انتخاباتی ثروتمند و متحدان سیاسی که هیچ‌گونه سابقه پیشین دیپلماتیک ندارند، پخش کرده‌اند.
پول بده، سفیر شو! نقش اسپانسرهای کمپین‌های انتخاباتی آمریکا


حالا یک قانون گذار ارشد آمریکایی این رویه را هدف گرفته و لایحه ای را مطرح کرده که چگونگی انتخاب سفیران را تغییر می دهد و بی تجربه ترین و بدون صلاحیت ترین افراد را قبل از آنکه نامزدی آن ها به سنا برسد، از گردونه خارج می کند.
این لایحه که از سوی "تیم کین" از ایالت ویرجینیا معرفی شده، سطح اعتبارات و تجربه مورد نیاز برای نامزدی پست های سفارت را افزایش داده و دولت های آینده را ملزم کرده که در خصوص کمک ها به مبارزات انتخاباتی که از سوی نامزدهای آن ها صورت می گیرد، شفاف تر عمل کنند.
بنا به گفته دیپلمات های پیشین و کارشناسانی که این مسائل را دنبال می کنند، این لایحه در صورت تصویب، یکی از مهم ترین اصلاحات فرآیند نامزدی سفیر در عرض چهار دهه را به نمایش خواهد گذاشت.
لایحه کین  برای جلوگیری از اشغال پست های سفارت آمریکا در سراسر جهان توسط گماشتگان سیاسی است؛ شیوه ای که جمعیت دیپلمات های کارکشته بامهارت را کم کرده و فرهنگ این بخش را در معرض سیاست زدگی قرار داده است.
کین خاطرنشان کرد: در حالی که کشور ما دارای برخی سفیران عالی بوده اما طی چند دهه اخیر، تعداد فزاینده ای از افراد کم اعتبار ، اما با اهدایی های گسترده به مبارزات انتخاباتی در این پست ها گماشته شدند. این لایحه رؤسای جمهور را ملزم می کند که نامزدهای غیرحرفه ای خود را با ارجاع به مهارت های خاص مرتبط آن ها، توجیه کنند و اجازه دهند نظارت عالی تری بر این گماشتگان وجود داشته باشد.
بنا بر نظر دیپلمات های پیشین و متخصصانی که این موضوع را مطالعه کرده اند، آمریکا تنها کشور در جهان توسعه یافته غربی است که شیوه معمول انتخاب پست های سفارتی را بر پایه اسپانسرهای مبارزات سیاسی اتخاذ کرده است. منتقدان می گویند این شیوه اساساً یک فساد سیاسی است_ که موقعیت های ارشد دولتی را به افرادی می دهد که تنها به دلیل  کمک مالی به مبارزات و بدون مهارتی خاص برگزیده شده اند .
اما مرز بحث میان دیپلمات های سیاسی و دیپلمات های کارکشته به طور واضح مشخص نشده است. حتی شدیدترین منتقدان این عمل در وزارت خارجه آمریکا می توانند به گماشتگان سیاسی اشاره کنند که سفیران و رهبران بسیار مؤثری در سفارت خانه از کار درآمدند؛ و در مقابل، دیپلمات های کارکشته و مجرب هم بوده اند که در سمت خود عملکرد ضعیفی را ایفا کردند. علاوه بر این، برخی دولت های خارجی سفیران اهداکننده سیاسی را ترجیح می دهند، کسانی که احتمالاً رویه مستقیم تری را، در حلقه درونی رئیس جمهور، نسبت به افسران سرویس خارجی پیش گرفته اند.
بر اساس پولیتیکو، در حالی که "الیزابت وارن"، سناتور دموکرات در جریان کارزار مقدماتی ریاست جمهوری خود با انتخاب اسپانسرها به عنوان سفیر فعالیت می کرد، کارزار جو بایدن، معاون رئیس جمهور سابق، این گونه نبود.
باراک اوباما، رئیس جمهور سابق بابت برخی نامزدان سفارت از جمله "جورج تسیونیس"، مرد بانفوذ عرصه هتل داری و اهداکننده مهم مبارزات انتخاباتی که به عنوان سفیر نروژ انتخاب شد، تحت بررسی قرار گرفت. تسیونیس در حالی به عنوان سفیر نروژ انتخاب شد که هرگز به این کشور سفر نکرده بود. وی همچنین در جلسه استماع نامزدی خود، به سؤالات ابتدایی درباره دولت نروژ، اشتباه پاسخ داد.
اما بنا بر گفته قانون گذاران و دیپلمات های سابق، دونالد ترامپ این شیوه را وارد سطوح جدیدی کرده است. رؤسای جمهور گذشته به طور متوسط دو سوم پست های سفارت را به دیپلمات های کارکشته اختصاص می دادند و یک سوم این سمت ها نیز به گماشتگان سیاسی می رسید. بر اساس داده های اتحادیه سرویس خارجی آمریکا، ترامپ به طرز قابل توجهی نرخ گماشتگان سیاسی را به حدود ۴۳ درصد، در مقابل ۵۷ درصد برای دیپلمات های کارکشته، افزایش داده است. اگر چه این اعداد متغیر هستند چرا که سفیران هم مدام تغییر می کنند.
ترامپ همچنین اسپانسرهای مبارزات انتخاباتی را برای پست های سفارت انتخاب کرده که معمولاً برای مجرب ترین دیپلمات ها یا متخصصان سیاست خارجی حفظ می شود. "کلی نایت کرفت" بعد از آنکه به همراه همسرش "جوزف کرفت سوم"، فرد با نفوذ زغال سنگ ایالت کنتاکی ۲ میلیون دلار به کارزار ۲۰۱۶ ترامپ و مراسم تحلیف او کمک کردند، به عنوان سفیر آمریکا در کانادا انتخاب شد. وی همچنین به عنوان نماینده ترامپ در سازمان ملل (بعد از یک جلسه استماع نامزدی ادامه دار) انتخاب شد؛ نخستین اهداکننده مهمی که در چنین سمت ارشدی ایفای نقش می کرد.
گماشتگان مقام سفارت از طرف ترامپ، شامل اسپانسرهای مبارزات انتخاباتی بحث برانگیز و اعضای کلوب نخبگان "مارلاگو"، و همچنین "گوردون سوندلند"، مرد بانفوذ عرصه هتل داری که به خاطر فعالیت هایش به عنوان سفیر اتحادیه اروپا، در محوریت تحقیقات استیضاح رئیس جمهور قرار گرفت، بودند.
لایحه بیل در صورت تصویب، دولت ها را ملزم می کند که بر مهارت های زبانی ویژه نامزدها و دانش یا تجربه آن ها برای کشوری که به عنوان سفیر آن انتخاب می شوند، تأکید کنند. این لایحه همچنین وزارت امور خارجه را ملزم می کند که مدارک صلاحیت و افشای مالی ۱۰ سال گذشته اهدا به مبارزات انتخاباتی را برای منصوبان خود منتشر کند، به طوری که همگی در یک وب سایت قابل دسترسی باشد.
این لایحه همچنین می تواند سطوح اولیه نظارت برای چنین سفیرانی را تعیین کند. دیده بان وزارت خارجه، دفتر بازرس کل، هرساله بازرسی از بخش خاصی از سفارت خانه های آمریکا در خارج کشور را در یک رویه چرخشی انجام می دهد و روحیه کارکنان، مسائل مدیریتی و کار سفیر را مورد ارزیابی قرار می دهد. سفارت خانه ها به طور متوسط هر هشت سال یک بار مورد بازرسی قرار می گیرند، به این معنی که بسیاری از سفیران گماشته سیاسی با چنین بررسی هایی روبه رو نمی شوند. لایحه کین دفتر بازرس کل را ملزم می کند که در هر سال مالی دست کم ۲۵ درصد بازرسی ها را در سفارت خانه هایی که از سوی سفیران گماشته سیاسی اداره می شوند، انجام دهد.
مطالعات اخیر نشان می دهد گماشتگان سیاسی که برای پست های سفارت انتخاب شده بودند در گذر زمان، دارای اعتبار کمتر اما سابقه اهدای بیشتر به مبارزات انتخاباتی هستند. بر اساس مطالعه ای، متوسط اهدایی به کارزار برای یک اسپانسر سیاسی تحت ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ۱۴۰۰ برابر بیشتر از  ریاست جمهوری رونالد ریگان بوده است. دستیاران کنگره برای پشتیبانی از این موضوع، به آمار دیگری هم ارجاع می دهند: در دوران ترامپ تنها ۵ درصد از سفیران سیاسی سابقه زندگی یا کار در کشور محل  خدمت خود داشتند این آمار در زیمان ریگان ۲۶ درصد بوده است.
دیپلمات های کشته کار می گویند اسپاسنسرهای سیاسی که سفیر شده اند، بر اساس مجموعه متفاوتی از قوانین عمل می کنند؛ آن ها می توانند به اتهامات سوء مدیریت یا سوء استفاده از منابع وزارت خارجه بی اعتنا باشند و می توانند بدون عواقبی که برای دیپلمات های کارکشته پیش می آید، بر سر جنجال های خود در دادگاه حاضر شوند.
تقریباً هر رئیس جمهور مدرنی با رسوایی هایی که در آن ها یک اسپانسر سیاسی منصوب به عنوان سفیر درگیر بوده، روبه رو شده است. این در حالی است که ترامپ از همه رؤسای جمهور آمریکا بیشتر با چنین مواردی روبه رو شده و از جمله آن ها می توان به سفیران او در آفریقای جنوبی، ایسلند، هلند، آلمان و انگلیس اشاره کرد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » دونالد ترامپ | جهان | نماینده |از پرونده ها بخوانید
» مردم ایران سناریوهای انتخاباتی آمریکا را شکست خواهند داد
» ترامپ: واکسن کرونا باید «ترامپسن» نامگذاری شود!
مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


روحانی در دوره اول موفق بود کروبی طرفدار مشارکت در انتخابات است ۵ کاندیدای اصلی داریم توهین‌های احمدی‌نژاد، ریشه وقایع ۸۸ بود
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب کارگزاران سازندگی و از چهره‌های اصلی جریان اصلاحات در گفتگو با خبرفوری، به بررسی مسائل روز انتخابات پرداخت.

آتش زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا ویدئو
منابع خبری خبر دادند که افرادی به آتش زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا اقدام کرده‌اند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید