اکونومی نیوز / سیاسی

پایان ضرب الاجل ۲ ماهه حماس به رژیم صهیونیستی

کد خبر 56570 1399-08-11 12:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
ضرب الاجل دو ماهه حماس به رژیم صهیونیستی برای اجرای توافق‌های اخیر در حالی به پایان رسیده که این رژیم طبق عادت، از پایبندی به تعهداتش سرباز می زند.
پایان ضرب الاجل ۲ ماهه حماس به رژیم صهیونیستی


 مهلتی که حماس به رژیم صهیونیستی برای اجرای توافق های اخیر از طریق میانجیگری قطر داده بود، به پایان رسید. رژیم صهیونیستی در طول دو ماه به اجرای هیچ کدام از پروژه های استراتژیک به جز اجازه دادن به ورود کمک های مالی قطر به غزه پایبند نبود.
گروه های فلسطینی به ویژه حماس خواهان پایان محاصره غزه هستند اما رژیم صهیونیستی تاکید دارد تا قبل از آزادی چهار سربازش که توسط گردان های القسام بازداشت شده اند، محاصره غزه را کاهش نمی دهد.
این اولین باری نیست که توافق هایی میان حماس و رژیم صهیونیستی با میانجیگری سازمان ملل، قطر یا مصر امضا می شود. حماس و دیگر گروه ها در غزه بعد از آغاز راهپیمایی های بازگشت در مارس ۲۰۱۸ به توافق هایی رسیدند اما رژیم صهیونیستی از اجرای آن خودداری می کند. فلسطینی ها معتقدند این رژیم به دنبال به دست آوردن زمان است.
اواخر ژوئیه اوضاع میدانی شاهد انفجار بود. گروه های مردمی بالن های آتش زا را به سمت اراضی اشغالی به پرواز درآوردند. در مقابل رژیم صهیونیستی پایگاه های نظامی و مناطقی را هدف قرار داد. همچنین حماس در پاسخ مناطقی از اراضی اشغالی را هدف قرار داد. در نهایت دو طرف اوت گذشته با میانجیگری قطر به توافق هایی دست یافتند.
عدم پایبندی رژیم صهیونیستی به اجرای توافق ها موجب وخامت اوضاع اقتصادی و اجتماعی شده است. خلیل الحیه، از رهبران حماس در سفر اخیر به قاهره تاکید کرد مهلت تعیین شده برای رژیم صهیونیستی به پایان خود نزدیک می شود و ما اجازه ادامه محاصره را نمی دهیم.
حسام الدجنی، استاد علوم سیاسی دانشگاه الامه در غزه گفت: رژیم صهیونیستی از طریق تعلل در اجرای این پروژه ها به دنبال به دست آوردن وقت بیشتر است تا اجازه تحقق دستاوردها را به حماس ندهد.
وی بعید دانست که به دلیل شیوع کرونا اوضاع میدانی وخیم شود.
وی گفت که مقاومت احتمالا به اقدامات محدودی از جمله به پرواز درآوردن بالن های آتش زا دست بزند.
مصطفی الصواف، تحلیلگر سیاسی و نویسنده گفت که سیاست و استراتژی مقاومت این است که اگر رژیم صهیونیستی پایبند نیست این جنبش نیز پایبند نخواهد بود.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید