اکونومی نیوز / سیاسی

توهین‌کنندگان به ادیان به حبس و جزای نقدی محکوم می‌شوند

کد خبر 56568 1399-08-11 12:02
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
نمایندگان مجلس مقرر کردند: هرکس از طریق توهین به ادیان الهی یا مذاهب اسلامی موجب ایجاد تفرقه یا خشونت در جامعه شود، چنانچه مشمول حد نباشد به حبس و جزای نقدی محکوم می‌شود.


 نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز_ یکشنبه_ طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تعزیرات و مجازات های بازدارنده اعاده شده از شورای نگهبان را با ۱۹۷ رای موافق ۱رای مخالف  و ۶ رای ممتنع از ۲۰۴  آرای ماخوذه را تصویب کردند.
در ماده واحده این طرح آمده است: هرکس از طریق توهین به ادیان الهی یا مذاهب اسلامی مصرح در قانون اساسی یا قومیت های ایرانی و یا از طریق طرح مطالب خلاف واقع یا نسبت های ناروا درخصوص مسائل قومی، دینی یا مذهبی موجب ایجاد تفرقه یا خشونت در جامعه گردد، چنانچه مشمول حد نباشد به حبس و جزای نقدی درجه پنج یا یکی از این دو مجازات محکوم می شود.
بر اساس تبصره این ماده، چنانچه جرم موضوع این ماده در قالب گروه مجرمانه سازمان یافته ارتکاب یابد و یا از سوی مأموران یا مستخدمان دولتی یا عمومی در حین انجام وظیفه یا به مناسبت آن واقع شود و یا از طریق نطق در مجامع عمومی یا با استفاده از ابزارهای ارتباطی در فضای واقعی یا مجازی منتشر شود، مجازات مقرر به میزان یک درجه تشدید می شود.
نمایندگان همچنین مقرر کردند: هر اقدام غیرقانونی یا نامشروعی که موجب تسلط روانی یا جسمی بر دیگری شود به نحوی که فرد مورد بهره کشی و سوءاستفاده جنسی، جسمی یا مالی واقع شود و یا در اثر آسیب رسانی به قدرت تصمیم گیری فرد و تشویق وی به ارتکاب جرائمی از قبیل اعمال منافی عفت، مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و یا مواد روان گردان، خودآزاری یا دیگرزنی، فرد مرتکب این اقدامات گردد.
نمایندگان همچنین تصویب کردند: تأمین مالی و یا هر نوع حمایت مادی دیگر از گروههای موضوع این ماده با آگاهی از ماهیت آنها موجب محکومیت به حبس درجه پنج و جزای نقدی معادل دو تا پنج برابر ارزش کمک های مالی و حمایت های مادی ارائه شده می باشد. چنانچه مرتکب شخص حقوقی باشد به انحلال و پرداخت جزای نقدی مذکور محکوم می گردد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » مجلس | دولت | حقوق | مجازی |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


بایدن: آماده رهبری جهان هستیم
جو بایدن که رسانه های آمریکا وی را به عنوان رئیس جمهور آینده این کشور معرفی کرده اند گفت که تیم وی آماده رهبری جهان است.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به بحرین می رود
رسانه های صهیونیستی از سفر هفته آینده وزیر خارجه این رژیم به بحرین که اخیرا توافق سازش با تل آویو امضا کرده است، خبر دادند.

رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰ درصد رسید/ پیشنهاد شناور شدن ساعات
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم به ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیده که بسیار امیدوار کننده است.

ظریف در گفتگو با همتای سوئدی: استقلال و حاکمیت خود را فدای آمریکا نکنید
وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با همتای سوئدی خود، ضمن انتفاد از ناتوانی کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات خود در برجام،‌ به دولت سوئد توصیه کرد که استقلال و حاکمیت خود را قربانی سیاست‌های آمریکا نکند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید