اکونومی نیوز / سیاسی

مجازات‌هایی برای توهین به قومیت‌ها و ادیان الهی تعیین شد

کد خبر 56549 1399-08-11 11:27
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تامین نظر شورای نگهبان مجازات‌هایی را برای توهین به قومیت های ایرانی و ادیان الهی مصرح در قانون اساسی تعیین کردند.
مجازات‌هایی برای توهین به قومیت‌ها و ادیان الهی تعیین شد

به گزارش خبرنگار مهر،  نمایندگان در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی با طرح الحاق دو ماده به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده)  به منظور تامین نظر شورای نگهبان موافقت کردند.
براین اساس یک ماده به عنوان ماده (۴۹۹مکرر) به کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی (تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده) با ۱۹۲ رأی موافق، ۷ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۲ نماینده حاضر در صحن علنی به‌شرح زیر الحاق ‌شد:
هرکس از طریق توهین به ادیان الهی یا مذاهب اسلامی مصرح در قانون اساسی یا قومیت‌های ایرانی و یا از طریق طرح مطالب خلاف واقع یا نسبت‌های ناروا درخصوص مسائل قومی، دینی یا مذهبی موجب ایجاد تفرقه یا خشونت در جامعه گردد، چنانچه مشمول حد نباشد به حبس و جزای نقدی درجه پنج یا یکی از این دو مجازات محکوم می‌شود.
در تبصره این ماده آمده است: چنانچه جرم موضوع این ماده در قالب گروه مجرمانه سازمان‌یافته ارتکاب یابد و یا از سوی مأموران یا مستخدمان دولتی یا عمومی در حین انجام وظیفه یا به مناسبت آن واقع شود و یا از طریق نطق در مجامع عمومی یا با استفاده از ابزارهای ارتباطی در فضای واقعی یا مجازی منتشر شود، مجازات مقرر به میزان یک درجه تشدید می‌شود.
براین اساس بند یک ماده ۵۰۰ مکرر با ۱۹۶ رأی موافق، یک رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر در جلسه اصلاح شد که متن آن به شرح ذیل است:
هر اقدامی که موجب تسلط روانی یا جسمی بر دیگری شود به نحوی که فرد مورد بهره‌کشی و سوءاستفاده جنسی، جسمی یا مالی واقع شود و یا در اثر آسیب‌رسانی به قدرت تصمیم‌گیری فرد و تشویق وی به ارتکاب جرائمی از قبیل اعمال منافی عفت، ‌ مصرف مشروبات الکلی، مواد مخدر و یا مواد روان‌گردان، خودآزاری یا دیگرزنی، فرد مرتکب این اقدامات گردد.
براساس این گزارش ردیف های ۲_۲ و ۲_۳ متن ذیل با ۱۹۷ رأی موافق، یک رأی مخالف و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۲ نماینده حاضر در صحن علنی به انتهای تبصره ۳ ماده ۵۰۰ مکرر موضوع ماده ۲ مصوبه الحاق شد.
در صورتی که مشخص شود اموال متعلق به دیگری بوده یا دیگری نسبت به آن صاحب حق باشد و آن اموال به منظور افعال مجرمانه در اختیار اشخاص و گروه های مذکور قرار نگرفته باشد اموال منظور به مالک و صاحب حق مسترد و مرتکب معادل ارزش آن به جزای نقدی محکوم می شود.

کلمات کلیدی » ایران | مجلس | دولت | مجازی |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


تهران در شرایط نارنجی است به امید واکسن نباید مراقبت‌ها کاهش یابد
رییس جمهور گفت: ما به کانال ۵۰۰ نفر فوتی در روز نزدیک شده بودیم و حتی به ما می‌گفتند که وضعیت بدتر نیز می‌شود اما امروز به کانال ۳۰۰ نفر بازگشتیم و امیدواریم از این نیز کمتر شود.

شورای عالی امنیت ملی پشت مجلس درآمد بیانیه دبیرخانه پیرامون تصویب قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها
 دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی با انتشار بیانیه‌ای، توضیحاتی را پیرامون حاشیه‌سازی‌هایی که طی روزهای اخیر پیرامون تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم» ایجاد شده است، ارائه کرد. 

هشدار لاوروف در مورد وضعیت خلیج فارس و تحرکات تل آویو
وزیر امور خارجه روسیه در نشست مجازی «گفتگوهای مدیترانه‌ای» درباره وضعیت موجود در خلیج فارس و اقدامات خودسرانه رژیم صهیونیستی هشدار داد.

توضیحات شورای عالی امنیت ملی درباره مصوبه هسته‌ای مجلس
دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی توضیحاتی را پیرامون حاشیه‌سازی‌هایی که طی روزهای اخیر پیرامون تصویب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از حقوق مردم» ایجاد شده است ارائه کرد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید