صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

ایران از واردات سالانه ۵۰۰میلیون قطعه تخم چشم زده بی نیاز می شود

کد خبر 56540 1399-08-11 11:13
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
رئیس­ موسسه تحقیقات علوم شیلاتی پیش بینی کرد: اجرای برنامه اصلاح نژاد قزل آلای رنگین کمان در­­سه تا چهار سال آینده ایران از واردات سالانه ۴۵۰ تا ۵۰۰ میلیون قطعه تخم چشم زده بی نیاز می شود.
ایران از واردات سالانه ۵۰۰میلیون قطعه تخم چشم زده بی نیاز می شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، محمد پورکاظمی با اعلام این مطلب گفت: در سال ۹۶ بیش از ۵ میلیون دلار برای واردات تخم چشم زده قزل آلای رنگین کمان ارز از کشور خارج شد.
وی افزود: برنامه اصلاح نژاد قزل آلای رنگین کمان با همکاری سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) و کشور نروژ انجام می‌شود و سند کلی این برنامه تهیه و به زودی مراحل عملیاتی آن آغاز می‌شود.
پور کاظمی اظهار داشت: در صورت حمایت از این پروژه احتمال خودکفایی در تولید تخم چشم زده ماهی قزل آلا در کشور وجود دارد.
وی از تولید ۴ هزار جفت میگو عاری از بیماری تا پایان امسال خبر داد و اظهار داشت: اصلاح نژاد میگوی وانامی یکی از پروژه‌های این مؤسسه است که در این راستا یک سند ملی را با همکاری شرکت دانش بنیان و مرکزSPF مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور در بوشهر تهیه شده است.
پورکاظمی تصریح کرد: ما در سال گذشته در قالب این پروژه ۳ هزار جفت میگو با قابلیت رشد بهتر و عاری از بیماری تولید کردیم.
وی اصلاح نژاد ماهی کپور معمولی را از دیگر پروژه‌های این مؤسسه نام برد و گفت: یک میلیارد تومان از هزینه‌های این پروژه توسط استانداری خوزستان، ۶۰۰ میلیون تومان از سوی مرکز همکاری‌های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و ۴۰۰ میلیون تومان نیز توسط این مؤسسه تأمین می‌شود.
رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور با بیان اینکه پروژه سه ساله اصلاح نژاد ماهی کپور معمولی با همکاری مجارستان انجام می‌شود، اضافه کرد: سند ملی این پروژه نیز تدوین شده و در راستای اجرای آن ۵۰۰ هزار عدد تخم چشم زده اصلاح نژاد شده وارد کشور شده ضمن آنکه ما نژادهای بومی کشور را جمع آوری و پلاک گذاری و به اهواز منتقل کرده ایم.
وی گفت: کار این پروژه از سال گذشته آغاز و سال ۹۸ به پایان می‌رسد.
پورکاظمی به پروژه‌SPF‌قزل آلای رنگین کمان نیز اشاره کرد و افزود: دستیابی به دانش فنی و تولید مولد عاری از بیماری‌های خاص از اهداف این پروژه است.
وی ادامه داد: در حوزه قزل آلای رنگین کمان، بیماری‌های خطرناکی مانندVHS‌وجود دارد که موجب تلفات زیادی می‌شود.
پورکاظمی اعتبار این پروژه مهم را ۶ میلیارد تومان عنوان و تصریح کرد: ۳ میلیارد تومان از اعتبارات این پروژه را معاونت علمی ریاست جمهوری، ۱.۵ میلیارد تومان استانداری مازندران و ۱.۵ میلیارد تومان دیگر را مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور تأمین می‌کند.
وی گفت: مرحله نخست این پروژه تمام شده و امسال دانش فنی تولید مولد عاری از بیماری خاص ماهی قزل آلای رنگین کمان را به بخش خصوصی واگذار خواهیم کرد.
رئیس مؤسسه تحقیقات علوم شیلاتی کشور درباره وضعیت ذخایر آبزیان در آب‌های جنوب کشور افزود: مطالعات و بررسی‌های ما در زمینه پایش و ارزیابی آبزیان آب‌های جنوب کشور در سال گذشته نشان داد که جمعیت بعضی از گونه‌هایی مانند یال اسبی کاهش و در برخی مناطق جمعیت ماهی حلوا سفید افزایش جزئی داشته است.
وی در مورد ذخایر فانوس ماهیان نیز تصریح کرد: مطالعات و بررسی‌های سال‌های قبل این مؤسسه حاکی از ۲.۳ میلیون تن ذخیره فانوس ماهیان در آب‌های دریای عمان است و از این رو ما پیشنهاد صید سالانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ هزار تن از این گونه ماهی را پیشنهاد دادیم.
پورکاظمی افزود: عمر این ماهیان کوچک حدود ۳۶۲ روز است و اگر صید نشوند می‌میرند و تجزیه می‌شوند.
وی گفت: تاکید ما بر این است که صید و بهره برداری از فانوس ماهیان نباید به سایر گونه‌ها آسیب وارد کند، زیرا هر یک از گونه آبزیان، وضعیت ذخایر متفاوتی دارند.
پور کاظمی بیان کرد: فانوس ماهیان در لایه‌های میانی آب و در عمق بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ متر زندگی می‌کنند.

کلمات کلیدی » دلار | ارز | واردات | وزارت | تومان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


کلیدی که اقتصاد ایران را به این روز کشانده خروج اقتصاد از برجام و وین، یک دروغ بزرگ یا یک برنامه عملی؟
شواهد نشان می‌دهد که اقتصاد ایران به شدت به تنش‌های سیاست خارجی اش گره خرده است. این ارتباط تا به جایی است که اصولا جدا کردن اقتصاد ایران از مسائل دیپلماتیکی مانند برجام ممکن به نظر نمی‌رسد.

عوامل تورم ۴۰ درصدی از نظر رئیس کل بانک مرکزی ویدئو
رئیس‌کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: وقوع همه‌گیری کرونا درآمدهای ارزی و درآمدهای دولت را دچار شوک کرد و همچنین فشارهای حداکثری نیز عامل دوم وقوع این تورم می‌باشد.

اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان برای خرید واکسن کرونا
سازمان هدفمندسازی یارانه ها، ۴۰۰ میلیارد تومان از منابع نقدی این نهاد را برای خرید ۱۰ میلیون دز واکسن کرونا اختصاص داد.

عیدی و پاداش، بیشترین خواسته کارگران در سال گذشته
بررسی خواسته های کارگران در هیات های تشخیص نشان می دهد که سال گذشته سنوات خدمت، عیدی و پاداش و حقوق معوقه بیشترین تعداد خواسته در هیات های تشخیص را به خود اختصاص داده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید