اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

شیوه‌نامه واردات در برابر صادرات بزودی از سوی رئیس جمهور ابلاغ می‌شود

کد خبر 56526 1399-08-11 10:50
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
وزیر صمت گفت: رئیس جمهوری طی یکی دو روز آینده، شیوه‌نامه واردات در برابر صادرات را ابلاغ می‌کند.
شیوه‌نامه واردات در برابر صادرات بزودی از سوی رئیس جمهور ابلاغ می‌شود

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت صمت، علیرضا رزم‌حسینی در نخستین نشست هم اندیشی با صادرکنندگان کشور که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین المللی تهران برگزار شد، تصریح کرد: در یک ماه گذشته اولین و مهم‌ترین مأموریت تعریف شده در وزارت، باز کردن قفل صادرات کشور بوده است.
وزیر صمت افزود: از زمان خروج آمریکا از معاهده برجام و زیر پا گذاشتن تمام تعهدات مربوطه و همچنین آغاز تحریم‌های یک طرفه علیه کشورمان، اولین تأثیر آن روی درآمدهای ارزی و نرخ ارز در بازار بود.
وی با بیان اینکه در پنج جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت، موضوع تأمین ارز از محل صادرات غیر نفتی به عنوان نقطه حیات اقتصادی کشور مورد توجه قرار گرفت، گفت: تا یکی دو روز آینده شیوه نامه جدید واردات در مقابل صادرات از سوی رئیس جمهور ابلاغ می‌شود.
رزم حسینی گفت: لیست ارقام وارداتی مورد نیاز کشور تهیه شده که در اختیار صادرکنندگان قرار می‌گیرد و همه صادر کنندگانی دارای تعهد ارزی از سال ۹۸ می‌توانند یک واردکننده را معرفی و یا خود اقلام مورد نیاز کشور را واردات انجام دهند.
وی اضافه کرد: از این طریق پیمان‌سپاری ارزی محقق شده و رفع تعهد نیز انجام خواهد شد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تهیه و ابلاغ این شیوه نامه را یک حرکت خردمندانه برای حمایت از صادرات و گشایش مسیر برای توسعه صادراتی و افزایش تولید در کشور عنوان کرد و گفت: تأمین مواد اولیه تولید با این روش تسهیل می‌شود و خوشبختانه با حمایت شخص رئیس جمهور شیوه نامه مدنظر ابلاغ خواهد شد.
رزم حسینی تصریح کرد: در این شیوه نامه پیش بینی شده است که مباحث تعهدات ارزی اقلام کالایی گروه‌های ۲ و ۳ همانند گذشته با بانک مرکزی خواهد بود و تخصیص ارز نیز از این مسیر انجام می‌شود.
رزم حسینی گفت: در خصوص ارز اشخاص نیز هر فردی که اعلام عدم نیاز به ارز داخل کشور داشته باشد و همچنین افرادی که واردات را برای صادرات مجدد انجام می‌دهند با همین فرآیند امکان پذیر است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: در شرایط حاضر باید دست به دست هم بدهیم تا بتوانیم مسیر توسعه صادرات را هموار کنیم.
رزم حسینی گفت: ضرورت دارد زمینه‌های لازم با همکاری وزارت امور خارجه برای تسهیل شرایط جهت افزایش مبادلات تجاری با کشورهای همسایه فراهم شود.
وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان تأمین کننده کالا و زمینه‌ساز اشتغال در کشور، در شرایط جدید همه گونه فشار را متحمل می‌شود و خود را مسئول معیشت مردم می‌داند و دنبال ایجاد فراوانی کالا در سطح بازار و عرضه است.
رزم حسینی تصریح کرد: این مهم نیازمند باز گذاشتن مسیر صادرات و واردات کالاهای ضروری موردنیاز مردم در شرایط حاضر است.
وی گفت: در این شیوه نامه، بخشی که مربوط به کالاهای اساسی و نیازمند ارز ترجیحی است باید از طریق بانک مرکزی تأمین شود و بخشی که نیازمند ارز نیمایی است افراد می‌توانند در خصوص این ارز، در صف تأمین ارز باشند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: افرادی که ارز متقاضی در اختیار دارند از طریق تهاتر می‌توانند قطعات و مواد اولیه بخش تولید را تأمین و روند کار را پیش ببرند و از این طریق می‌توانیم جلوی رسوب کالاها را در گمرکات بگیریم.

کلمات کلیدی » وزارت صنعت ، معدن و تجارت | صمت | آمریکا | نفت | بازار | بانک | بانک مرکزی | واردات | صادرات |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


آخرین مهلت نامزدی اشخاص حقوقی برای حضور در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی
سازمان بورس و اوراق بهادار در اطلاعیه‌ای آخرین مهلت اعلام تقاضای اشخاص حقوقی برای نامزدی هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را ۱۰ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ اعلام کرد.

بهره‌مندی ۹۶ درصدی ایران از گاز طبیعی آمار بی‌نظیری در دنیاست
مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر لزوم توجه به پایداری شبکه و ایجاد و استفاده از فرآیندها گفت: بهره‌مندی ۹۶ درصدی ایران از گاز طبیعی آمار بی‌نظیری در دنیاست.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید