صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

دپوی برنج‌های در معرض فساد در بندر شهید رجایی و بوشهر/ مشکل ربطی به شرایط نگهداری در بنادر ندارد

کد خبر 56518 1399-08-11 10:44
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
معاون سازمان بنادر گفت که برنج های در معرض فساد، در بنادر شهید رجایی و بوشهر قرار دارند و این مشکل ناشی از شرایط نگهداری در بنادر نیست بلکه تاریخ مصرف این محموله‌ها رو به اتمام است.
دپوی برنج‌های در معرض فساد در بندر شهید رجایی و بوشهر/ مشکل ربطی به شرایط نگهداری در بنادر ندارد

به گزارش خبرنگار مهر، موضوع دپوی برنج‌های وارداتی در روزهای اخیر به یکی از چالش‌ها میان وزارت صمت، گمرک و بانک مرکزی تبدیل شده است؛ اگرچه دلیل اصلی معطل ماندن ۲۰۰ هزار تن برنج در بنادر و گمرکات، مشکل تخصیص ارز از سوی بانک مرکزی است اما برخی نیز شرایط نگهداری و دپوی این حجم از برنج در انبارهای بنادر را از عوامل احتمالی در معرض فساد قرار گرفتن آن عنوان می‌کنند؛ گمانه‌ای که سازمان بنادر و دریانوردی آن را رد می‌کند و می‌گوید که این برنج‌ها در کاورهای مخصوص نگهداری می‌شوند.
فرهاد منتصر کوهساری، معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر درباره اینکه برنج‌های وارداتی، در انبارهای کدام بنادر دپو شده‌اند؟، گفت: سازمان بنادر و دریانوردی صرفاً نگهدارنده کالاهاست و بخش مهمی از کالاهای اساسی در انبارهای بنادر نگهداری می‌شود که شامل غلات، جو، گندم، ذرت و برنج در بنادر امام خمینی (ره)، چابهار، بوشهر و شهید رجایی شده و انواع کالاهای اساسی در این بنادر نگهداری می‌شوند.
وی افزود: ۳ میلیون تن کالای اساسی در بنادر نگهداری می‌شوند.
معاون امور بندری سازمان بنادر و دریانوردی درباره اینکه آیا شرایط نگهداری برنج‌ها طوری بوده که برنج‌ها در حال فسادند؟ گفت: تاریخ مصرف این کالاها در حال اتمام است و ارتباطی به شرایط نگهداری ندارد.
منتصر کوهساری افزود: هر کالایی تاریخ مصرف دارد و هر گاه عمر آن به پایان برسد، آسیب می بیند.
وی ادامه داد: برخی کالاها در انبارها و برخی دیگر در سیلوهای متعلق به سازمان بنادر نگهداری می‌شود؛ صاحب کالا باید محموله را ترخیص و از گمرک و سازمان بنادر خارج کند؛ این سازمان هیچ مشکلی برای خروج کالاهای اساسی ندارد.
این مقام مسئول گفت: اگر کالایی دپو شده، به این خاطر است که صاحب کالا نتوانسته ارز مورد نیاز را تأمین و محموله را ترخیص کند.
وی یادآور شد: برنج‌ها عمدتاً در دو بندر شهید رجایی و بوشهر و در گونی‌های مخصوص نگهداری می‌شود؛ البته بخشی از برنج‌ها همچنان در کانتینر نگهداری می‌شوند.

کلمات کلیدی » صمت | بانک | بانک مرکزی | واردات |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


کلیدی که اقتصاد ایران را به این روز کشانده خروج اقتصاد از برجام و وین، یک دروغ بزرگ یا یک برنامه عملی؟
شواهد نشان می‌دهد که اقتصاد ایران به شدت به تنش‌های سیاست خارجی اش گره خرده است. این ارتباط تا به جایی است که اصولا جدا کردن اقتصاد ایران از مسائل دیپلماتیکی مانند برجام ممکن به نظر نمی‌رسد.

عوامل تورم ۴۰ درصدی از نظر رئیس کل بانک مرکزی ویدئو
رئیس‌کل بانک مرکزی در گفت‌وگویی تلویزیونی گفت: وقوع همه‌گیری کرونا درآمدهای ارزی و درآمدهای دولت را دچار شوک کرد و همچنین فشارهای حداکثری نیز عامل دوم وقوع این تورم می‌باشد.

اختصاص ۴۰۰ میلیارد تومان برای خرید واکسن کرونا
سازمان هدفمندسازی یارانه ها، ۴۰۰ میلیارد تومان از منابع نقدی این نهاد را برای خرید ۱۰ میلیون دز واکسن کرونا اختصاص داد.

عیدی و پاداش، بیشترین خواسته کارگران در سال گذشته
بررسی خواسته های کارگران در هیات های تشخیص نشان می دهد که سال گذشته سنوات خدمت، عیدی و پاداش و حقوق معوقه بیشترین تعداد خواسته در هیات های تشخیص را به خود اختصاص داده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید