صفحه اینستاگرام اکونومی نیوز گزیده خبرهای اکونومی نیوز را در اینستاگرام دنبال کنید .
قیمت ارز،طلا،بیت کوین ، خبرهای تجاری و اقتصادی
اکونومی نیوز / سیاسی

محمد بن سلمان در دادگاه آمریکایی ماجرا چیست؟

کد خبر 56504 1399-08-11 10:31
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
دادگاهی در پایتخت آمریکا، ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان و ۹ سعودی دیگر را فراخوانده است.
محمد بن سلمان در دادگاه آمریکایی ماجرا چیست؟


 القدس العربی نوشت: دادگاهی در پایتخت آمریکا، واشنگتن، ولی عهد سعودی، محمد بن سلمان و ۹ سعودی دیگر را فراخوانده است، که در بین آن ها بدر العساکر، مدیر دفتر او، سعود القحطانی، مشاور سابق دیوان پادشاهی، احمد العسیری، نایب رئیس سابق بخش اطلاعات، هستند و علت این احضار، تحقیق در مورد دعوی افسر سابق بخش اطلاعات، سعد الجبری مبنی بر متهم کردن، ولی عهد سعودی و تعدادی از افراد مرتبط با وی، برای تلاش در راستای ترور الجبری است.
در ادامه این مطلب آمده است: این مساله یک تحول جدید در مسیر پیگرد بن سلمان و گروه تروری است که جبری مدعی ارتباط آن ها با، ولی عهد سعودی است و افزون بر نشان قانونی آن، می تواند در رسوایی سیاست های بن سلمان در هدف گرفتن دشمنان سیاسی اش موثر باشد، همانطور که آوازه سیاه بن سلمان در مورد ترور و قطعه قطعه کردن جنازه جمال خاشقچی را تقویت می کند.
این اولین احضاریه برای بن سلمان در دادگاه های آمریکایی نیست، پیش از این نیز، ولی عهد سعودی یک دستور قضایی مبنی بر احضار ۱۳ نفر دیگر دریافت کرده بود و دلیل آن، اگاهی مسئولان آمریکایی از تفاصیل تلاش بن سلمان برای ترور الجبری بود.
پیش بینی می شود، ولی عهد سعودی و گروهی که همراه او متهم هستند، در دادگاه آمریکایی حاضر شوند و حتی بدتر از این، دستگیری نوه های الجبری، عمر و ساره، توسط دستگاه امنیتی بن سلمان است، آنچه که نشان دهنده تمسخر دستگاه های قضایی آمریکا از سوی سعودیهاست، علاوه بر اینکه نشان می دهد هیچ تغییر عملی در سیاست های امنیتی بن سلمان در قبال دشمنان داخلی و خارجی اش ایجاد نشده است، همانطور که شاهد افزایش تعداد زندانیان سیاسی در عربستان و شکنجه آن ها و نیز ادامه سیاست ترور مخالفان هستیم، بدین معنا، دشمنان، ولی عهد سعودی همچنان هدف تهدید و ترور قرار می گیرند.
می توان این سیاست خطرناک که هیچ عامل بازدارنده ای در بین قوانین جهان و پروتوکل های دیپلماتیک برای آن وجود ندارد را به این مساله ارتباط داد که بن سلمان و کادر امنیتی او تحت تاثیر سیاست های دونالد ترامپ و دولت او، احساس مصونیت می کردند، همچنانکه ترامپ پیش از این بر حمایت از بن سلمان تاکید کرده است. در ادامه، ولی عهد سعودی اکنون که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نزدیک است، احساس خطر می کند، چرا که در صورت پیروزی نامزد دموکرات، جو بایدن و تغییر سیاست خارجی آمریکا در قبال عربستان، این تغییر بر سیاست سعودی در مورد هدف گرفتن دشمنان داخلی و خارجی اش نیز منعکس می شود.
در این شرایط، بعید نیست که دولت جدید آمریکا و بایدن از دادگاه های آمریکایی برای محکومیت بن سلمان، براساس اطلاعاتی که دستگاه های امنیتی ایالات متحده در مورد اقدامات، ولی عهد سعودی در اختیار دارند، استفاده کند، تا به این وسیله بر شاهزاده جوان فشار وارد کرده و تلاش کنند وی مسئولیت برخی اقداماتی که با کمک کادر امنیتی اش انجام داده است را بپذیرد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » آمریکا | عربستان سعودی | طلا | دونالد ترامپ | بن سلمان | پایتخت |



مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


بایدن علاقه مند به تاثیرگذاری در نتیجه انتخابات ایران است واشنگتن به دنبال پیروزی نامزدی است که راحت با او کنار بیاید
یک کارشناس مسائل آمریکا گفت: آمریکا می‌خواهد فردی در دولت بعدی ایران سرکار بیاید تا راحت‌تر با آن‌ها کنار بیاید.

روحانی در دوره اول موفق بود کروبی طرفدار مشارکت در انتخابات است ۵ کاندیدای اصلی داریم توهین‌های احمدی‌نژاد، ریشه وقایع ۸۸ بود
غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب اصلاح‌طلب کارگزاران سازندگی و از چهره‌های اصلی جریان اصلاحات در گفتگو با خبرفوری، به بررسی مسائل روز انتخابات پرداخت.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید