اکونومی نیوز / سیاسی

چه کسانی می توانند در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شوند؟ اینفوگرافی

کد خبر 56485 1399-08-11 10:02
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس، اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری را به دلیل اهمیت آن در دستورکار خود قرارداده بود که با اتمام بررسی‌ها، این طرح در دستور صحن علنی مجلس قرار گرفته است.

 اعضای کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی، اصلاحات و تعریف های جدیدی را در قانون انتخابات ریاست جمهوری با هدف شفاف تر شدن قانون و تسهیل در نحوه اجرای آن در نظر گرفته اند و شرایط سنی، تحصیلی و عملکردی را برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری لحاظ کرده اند تا مانند سنوات گذشته شاهد حضور تعداد بسیاری در روز ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری نباشیم، از جمله اقداماتی که در این طرح انجام شده، تعریف «رجال سیاسی و مذهبی» است. بر اساس مصوبه این کمیسیون تخصصی، دواطلب حضور در انتخابات ریاست جمهوری علاوه بر اینکه باید در تعریف رجال سیاسی و مذهبی قرار بگیرد باید مدیر و مدبر بوده، ایرانی الاصل باشد و حسن سابقه، امانت و تقوای آن قابل احراز و اثبات باشد. اگر کسی قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کاندیداتوری کند، باید دارای حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد باشد. همچنین حداقل 45 سال و حداکثر 75 سال در زمان ثبت نام داشته باشد. علاوه بر این ها لازم است 8 سال سابقه کار در مناصب مدنظر این قانون داشته باشد؛ مناصبی چون مقام سیاسی موضوع بندهای «الف» تا «ج» ماده (71) قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال 86، که در واقع روسای سه قوه، معاون اول رئیس جمهور، نواب رئیس مجلس شورای اسلامی و اعضا شورای نگهبان یا وزیر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و معاونین رئیس جمهور را شامل می شود. البته اگر داوطلبان در سمت هایی چون معاون رؤسای قوای سه گانه، دبیر شورای عالی امنیت ملی یا دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست کل بانک مرکزی، رئیس دیوان محاسبات کشور، استاندار استانهای بالای دو میلیون نفر جمعیت، شهردار شهرهای بالای سه میلیون نفر جمعیت، ریاست سازمان ها و نهادهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی در سطح ملی، فرماندهان عالی نیروهای مسلح با جایگاه سرلشگری و بالاتر و ریاست دانشگاه آزاد اسلامی در سطح کشور خدمت کرده اند، می توانند به عنوان داوطلب در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کنند. علاوه بر این پیش شرط ها، در زمان ثبت نام نیز کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باید مدارکی به غیر از شناسنامه و کارت ملی ارائه دهند. در واقع طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری از دواطلب ریاست جمهوری می خواهد که در هنگام ثبت نام برای هریک از حوزه های«فرهنگی_اجتماعی»، «سیاسی»، «اقتصادی»، «بین المللی» و «امنیتی _ دفاعی» هرکدام حداقل 1 نفر (مجموعا5 نفر) به عنوان مشاور به هنگام ثبت نام معرفی کنند. مشاوران کاندیداها باید رضایت نامه کتبی داده باشند و هر فرد صرفاً برای یکی از نامزدها می تواند به عنوان مشاور معرفی شود. در این جا برای تقویت احزاب استثنایی در نظر گرفته شده و تاکید شده اگر داوطلب ریاست جمهوری از سوی احزاب ملی یا جبهه های سیاسی موضوع قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه های سیاسی، در کارزار انتخابات حضور پیدا کند از معرفی مشاورین موضوع این ماده معاف خواهد بود.  
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » مجلس | دولت |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


بایدن: آماده رهبری جهان هستیم
جو بایدن که رسانه های آمریکا وی را به عنوان رئیس جمهور آینده این کشور معرفی کرده اند گفت که تیم وی آماده رهبری جهان است.

وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به بحرین می رود
رسانه های صهیونیستی از سفر هفته آینده وزیر خارجه این رژیم به بحرین که اخیرا توافق سازش با تل آویو امضا کرده است، خبر دادند.

رعایت پروتکل های بهداشتی به ۹۰ درصد رسید/ پیشنهاد شناور شدن ساعات
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: بر اساس گزارش‌های دریافتی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بین مردم به ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیده که بسیار امیدوار کننده است.

ظریف در گفتگو با همتای سوئدی: استقلال و حاکمیت خود را فدای آمریکا نکنید
وزیر امور خارجه کشورمان در گفتگوی تلفنی با همتای سوئدی خود، ضمن انتفاد از ناتوانی کشورهای اروپایی در عمل به تعهدات خود در برجام،‌ به دولت سوئد توصیه کرد که استقلال و حاکمیت خود را قربانی سیاست‌های آمریکا نکند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید