اکونومی نیوز / اجتماعی

مرگ‌های کرونایی تا کجا پیش خواهد رفت؟ تلفات ممکن است سه برابر شود

کد خبر 56472 1399-08-11 09:32
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
محققان بر این باورند که ارقام اصلی مرگ و میر کرونا بالاتر از اعداد و ارقامی است که دولت‌ها اعلام می کنند.
مرگ‌های کرونایی تا کجا پیش خواهد رفت؟ تلفات ممکن است سه برابر شود


محمدرضا رضایی دانشجوی میکروبیولوژی، در ترجمه مطلبی از «نیچر» آورده است: محققان بر این باورند که ارقام اصلی مرگ و میر کرونا بالاتر از ارقام اعلامی توسط دولت ها است و در صورتی که اقدامات جدی صورت نگیرد این میزان ممکن است تا سه برابر افزایش یابد.
بیش از ۹ ماه از شیوع ویروس کرونا در جهان می گذرد و آمار رسمی مرگ ومیر جهانی به بیش از یک میلیون نفر رسیده است. با این حال محققان هشدار می دهند که رقم واقعی جان باختگان ویروس کرونا بیشتر از مقدار اعلامی است.
حالا در یک سناریوی بدبینانه، یک گروه از مدل سازان اپیدمیولوژی اظهار داشتند که آمار مرگ می تواند تا ژانویه ۲۰۲۱ به بیش از ۳ میلیون نفر برسد.
«آندره گومز آئورا» اپیدمیولوژیست دانشگاه سانتیاگو می گوید: بسیاری از مرگ های مربوط به ویروس کرونا به ویژه در کشورهایی که آزمایش تشخیص کرونا به طور گسترده انجام نمی شود، گزارش نشده است.
وی معتقد است با افزایش ظرفیت تشخیصی در سراسر جهان، شمار کشته شدگان افزایش خواهش یافت.
«نائومی راجرز» مورخ پزشکی در دانشگاه ییل در نیوهاون کنتاکی می گوید: «این یک لحظه مهم است. این نمونه واضحی از ویرانی این همه گیری خاص است، که عادی سازی و عادت به آن، آسان است.»
«علی مقداد» اپیدمیولوژیست مؤسسه سنجش سلامت دانشگاه واشنگتن می گوید: «ما می توانستیم از بسیاری از این مرگ ها جلوگیری کنیم. در ایالات متحده که بیشترین میزان تلفات با بیش از دویست هزار نفر را دارد، این احتمال وجود دارد که استفاده اجباری از ماسک به کاهش انتقال ویروس کرونا کمک می کرد و مانع تعدادی از مرگ ها می شد.»وی می افزاید، تعداد مرگ های ماه های آینده به نحوه واکنش دولت ها به این همه گیری بستگی خواهد داشت.
مؤسسه سنجش سلامت آمریکا(IHME) با استفاده از داده های رسمی مربوط به بیماری کووید ۱۹ از کشورهای مختلف، چندین سناریو تأثیرپذیری جهانی همه گیری را پیش بینی کرده است.
محققان تخمین می زنند اگر روندهای فعلی ادامه یابد، تا ماه ژانویه تعداد کل مرگ و میرها به ۲.۵ میلیون نفر خواهد رسید. این رقم در صورت استفاده همگانی از ماسک در هر کشور می تواند به ۱.۸ میلیون نفر کاهش یابد. مدل های آنها حاکی از آن است که اگر حداقل ۹۵ درصد از مردم ظرف ۷ روز ماسک بزنند، متوسط تعداد مرگ روزانه که انتظار می رود تا ژانویه به بیش از ۳۳ هزار نفر برسد به حدود ۱۷ هزار نفر کاهش یابد. اما در شرایطی خاص وضعیت می تواند بدتر شود. اگر دولت ها اقدامات احتیاطی مانند فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت در اجتماعات را لغو کنند، تعداد کشته ها می تواند بیشتر شود و با آمار مرگ روزانه در حدود ۷۲۷۰۰ تا ژانویه ۲۰۲۱ به ۳.۳ میلیون نفر برسد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | آمریکا | قم | دولت | مردم | آمار | ماسک | کووید19 |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اجتماعی


هنوز سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک در آموزش و پرورش تشکیل نشده است
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی آموزش گفت: سال گذشته، اساسنامه سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، تصویب و به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شد؛ اما هنوز این سازمان در مجموعه آموزش و پرورش تشکیل نشده است.

تاکید بر نقش راهبری معلمان مؤلّف و فرهنگیان پیشرو در تعالی مدرسه
وزیرآموزش و پرورش در پیامی به مناسبت جشنواره «معلمان مؤلّف»، گفت: نباید از نقش راهبری معلمان مؤلّف، هنرمند و فرهنگیان پیشرو در تعالی مدرسه، غافل شد.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید