اکونومی نیوز / سیاسی

عربستان به بهانه سرمایه گذاری به دنبال تسلط بر خاک عراق است

کد خبر 56468 1399-08-11 09:31
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یک نماینده پارلمان عراق با اشاره به واگذاری پروژه‌هایی به عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در این کشور، گفت: عربستان به بهانه سرمایه گذاری به دنبال تسلط بر خاک عراق است.
عربستان به بهانه سرمایه گذاری به دنبال تسلط بر خاک عراق است

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الفرات نیوز، «نعیم العبودی» نماینده پارلمان عراق به واگذاری برخی پروژه ها به عربستان سعودی برای سرمایه گذاری در این کشور واکنش نشان داد.
بر اساس این گزارش، وی در یک پست توئیتری اعلام کرد: عربستان به بهانه سرمایه گذاری به دنبال تسلط بر خاک عراق است.
این نماینده پارلمان عراق افزود: پروژه ای سعودی وجود دارد تا از طریق آن به بهانه سرمایه گذاری، ریاض بر مناطق گسترده از خاک عراق در استان های انبار، نجف، مثنی و کربلا مسلط شود.

وی در ادامه گفته است: ما اهداف آنها را به خوبی می شناسیم و می دانیم که این پروژه چه خطراتی برای سرزمین عراق و ملت آن درپی دارد. ما مخالف این پروژه هستیم و از عراقی های دلاور می خواهیم که برای ناکام گذاشتن این پروژه با هر ابزاری که می توانند وارد عمل شوند.
پیشتر نیز ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری المالکی با انتشار بیانیه‌ای نسبت به ماهیت سرمایه گذاری عربستان سعودی در عراق هشدار داد و آن را راهی برای استعمار توصیف کرد.
در این بیانیه از مقامات مسئول عراقی خواسته شده است که مانع پروژه واگذاری زمین‌هایی برای سرمایه گذاری به سعودی‌ها در کربلا، مثنی و نجف گرفته شود و تاکید شده است که این اقدام پیامدهای خطرناکی برای امنیت و حاکمیت عراق خواهد داشت و به ذخایر راهبردی آب‌های زیرزمینی عراق نیز آسیب می‌زند.
در این بیانیه ضمن تاکید بر ضرورت توقف واگذاری ۱۵۰ هزار دونم از اراضی بادیه عراق، از عشایر اصیل عراقی و تمام نیروهای ملی این کشور خواسته شده است که با این پروژه مخالفت کرده و جلوی آن را بگیرند.

کلمات کلیدی » عربستان سعودی | عراق | دولت |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


سایه پهپاد حزب الله بر سر مراکز فرماندهی رژیم صهیونیستی
شبکه المنار تصاویر ضبط شده توسط یک پهپاد وابسته به مقاومت لبنان از مراکز فرماندهی نظامی رژیم صهیونیستی را پخش کرد.

کلیپ‌های ادعایی ضرب و شتم اتباع افغان قدیمی و غیرواقعی است
سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل تاکید کرد: ویدئوهای ادعایی مربوط به ضرب و شتم اتباع افغان یکی مربوط به کشوری جز ایران و دیگری مربوط به پنج سال پیش است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید