اکونومی نیوز / سیاسی

سوپرمن‌بازی در ارز جهانگیری و خرده‌گیری به طرح معیشتی مجلس!

کد خبر 56447 1399-08-11 09:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
روزنامه کیهان نوشت: اگر در حوزه خصوصی‌سازی و ترویج اقتصاد آزاد یا دخالت‌های دولت در بازار - هر دو - سوءتدبیرهای فاحشی دیده می‌شود، هر دو زیر سر دولت است.
سوپرمن‌بازی در ارز جهانگیری و خرده‌گیری به طرح معیشتی مجلس!


روزنامه کیهان نوشت: روزنامه اجاره ای اعتماد مصوبه مجلس برای دادن کوپن و تامین کالاهای اساسی برای طبقات ضعیف را با واگذاری 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی مقایسه کرد که اغلب عاید رانت خواران شد!
این روزنامه که زمانی نه چندان دور به مدت طولانی، وعده رونق اقتصادی بی سابقه به واسطه توافق با آمریکا را می داد، ضمن تخطئه مصوبه معیشتی مجلس می نویسد: «شرایط اقتصادی و ناتوانی تیم اقتصادی دولت موجب راه حل های کوتاه مدت و پرآسیبی شده است. در شرایط فعلی افزایش یارانه را مجلس ضرورت دیده که با نگاهی به آسیب های قبلی لازم است مهیای ملزومات آن باشیم.  رودربایستی ها را کنار بگذاریم و بپذیریم که اقتصاد به چنین روزهایی رسیده است. هر چند نظام توزیع مجدد نیاز به زیرساخت هایی دارد که بتواند با بانک های اطلاعاتی، درآمد مالیات از دهک های بالای درآمدی و ثروتمندان را برای رفع فشار به مردم تحت فشار سرازیر کند. معمولا، نه درآمد دولت معلوم است و نه مصارف درآمدها مشخص است.  لذا در غیاب شفافیت و اعراض کشور از کنترل توسط کارشناسان و پژوهشگران و اصحاب رسانه، راه حل شفاف گویا فعلا یارانه افزایش یافته است تا فشارهای شدید اقتصادی اخیر بر دهک های پایین درآمدی که وضعیت معیشتی این قشر از جامعه را در تنگنا قرار دارند را کمی التیام بدهد. هر چند مقدارش بسیار کم و عوارضش هم در طرح فعلی بسیار باشد. اقتصاد طوری اداره می شود که رانت خواران برای اقتصاد دولتی یک سناریو دارند که منجر به سوپرمیلیاردر شدن شان می شود و اقتصاد اگر آزاد باشد باز هم چنین است؛ کوپنی هم باشد چنین است.  چیزی که در ذهن مردم در درازمدت به غلط یا درست تقویت شده این است که تغییرات اقتصادی برای ارایه سود بیشتر به صاحبان ثروت های یک شبه در ایران است. عرض می کنم هر تغییری. من معتقد نیستم آقای جهانگیری ارز 4200 تومانی را برای اهالی قدرت در نظر گرفته بودند. نیتش خیر بود. اما چه افتضاحی درست شد؟ در ایران جایگزین اقتصاد دولتی اقتصاد بازار با سرمایه داران حلال خور نیست. باید نظام اقتصادی مبتنی بر اعتمادسازی چه در تحریم و چه خارج از آن در شکل برنامه توسعه محور، جایگزین تصمیمات مقطعی شود و این شتر، گاو، پلنگ اقتصاد قابل کنترل و پیش بینی شود. مقایسه غلط واگذاری کوپن برای تامین کالاهای اساسی طبقات پایین، با طرح 18 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی(دولتی) در حالی است که اولا همین روزنامه اعتماد اوایل سال 97 به هنگام شروع واگذاری ارز 4200 تومانی، آقای جهانگیری را _ به عنوان اعلام کننده این تصمیم _ در شکل سوپرمن برای پایین آوردن قیمت ارز تصویر کرده بود!! اما حالا از آن به عنوان افتضاح یاد می کند. این افتضاح و افتضاح های مشابه در دولت در حالی رخ می داد که مدیر روزنامه اعتماد، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس دهم بود اما برای سوءتدبیرهای دولت در روزنامه خود نوشابه باز می کرد. ثانیا مصوبه مجلس برای پرداختن یارانه نیست بلکه مبلغ در نظر گرفته شده مستقیما برای خرید کالاهای اساسی است. ثالثا این مصوبه اضطراری _ و شاید نامطلوب در شرایط عادی _ برای جبران خسارت بی تدبیری های دامنه دار دولت نسبت به معیشت مردم است که به جای رونق اقتصادی، تورم چندصد درصدی را در طول چند سال بر سر سفره مردم آورده است. ثالثا اگر در حوزه خصوصی سازی و ترویج اقتصاد آزاد یا دخالت های دولت در بازار _ هر دو _ سوءتدبیرهای فاحشی دیده می شود، هر دو زیر سر دولت است که مدعیان اصلاحات و اعتدال آن را نماد انحصاری تدبیر و عقلانیت و کاربلدی جا می زدند. و بالاخره این که در ماجرای ارز 4200 تومانی رانتی 130 هزار میلیاردی تولید شد که در جیب افراد خاص _ و نه عامه مردم _ رفت.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » مجلس | کمیسیون اقتصادی |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


آمریکا سامانه‌های پدافندی جدید در فرودگاه اربیل و سفارتش در بغداد فعال کرد
یک منبع امنیتی امروز شنبه فاش کرد آمریکا سامانه پدافندی جدیدی در فرودگاه اربیل مستقر کرد. این تحول بعد از حمله چهارشنبه است که فرودگاه شاهد بود.

عمران خان: اروپا توهین به پیامبر اسلام (ص) را ممنوع کند
نخست‌وزیر پاکستان با تأکید بر جایگاه ویژه رسول‌الله میان مسلمانان، از کشورهای اروپایی خواست تا توهین به پیامبر اسلام (ص) را ممنوع کنند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید