اکونومی نیوز / سیاسی

تحریم چه تاثیری بر سفره مردم گذاشته است؟

کد خبر 56403 1399-08-11 00:18
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
اقتصاد سیاسیعضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت:تحریم و کرونا قدرت خرید طبقه متوسط و طبقه فقیر را با کاهشی جدی روبرو کرده‌اند.
تحریم چه تاثیری بر سفره مردم گذاشته است؟

 عباس آرگون، در گفتگو با خبرگزاری خبرآنلاین با تاکید بر اینکه در بعد اقصادی باید دلایل عمده رشد تورم و مشکلات متعددی که گریبان اقتصاد را گرفته است، مورد بررسی قرار گیرد، گفت: ما باید تحریم را از دو منظر مورد بررسی قرار دهیم. یکی تبعات سیاسی تحریم و دیگری تبعات اقتصادی آن.  او در توضیح این مطلب ادامه داد: قتی می‌خواهیم موضوع تحریم را بررسی کنیم، با دو نوع نگاه داخلی و خارجی مواجه هستیم، به هر حال در بعد بیرونی، ادبیات ما باید به گونه‌ای باشد که موفقیت‌هایمان در این عرصه نمود داشته باشد و طبیعی است که ما در حوزه برخورد با تحریم موفقیت‌هایی را داشته‌ایم که کمتر کشوری قادر به کسب آن است.  آرگون ادامه داد: اگر از توفیق‌های سیاسی و مقاومت در این بخش بگذریم، به واقعیات اقتصادی می‌رسیم و می‌بینیم به هر حال زحماتی غیرقابل انکار را برایمان به همراه داشته است، واقعیت این است که تحریم سبب شده است دسترسی ما به نظام اقتصادی جهان از میان برود و نتوانیم طبق قواعد عادی با دنیا کار کنیم، در عین حال هزینه نقل و انتقال پول، هزینه صادرات کالا، هزینه واردات کالا افزایش می‌یابد و در عین حال ریسک کشور نیز در تجارت بالا می‌رود.  او گفت: ما به دلیل مشکلات ناشی از تحریم، با افزایش هزینه حمل و نقل مواجه می‌شویم، مجبوریم جنس را به قیمت پایین‌تر بفروشیم و البته با قیمت بالاتر هم بخرمی در ضمن همان طور که گفتم ریسک‌ها افزایش می‌یابد چرا که ممکن است پول را تحویل بدهی اما نتوانی کالا را بگیری و ممکن است کالا را تحویل بدهید اما نتوانی پول را دریافت کنید.آرگون افزود: هزینه نقل و انتقال پول نیز از عرف بانکی بالاتر است البته اگر بتوانید به نظم بانکی دسترسی داشته باشید. او با اشاره به اینکه در حوزه نفتی نیز وضعیت همین طور است و کشور ما سال‌ها بخشی از درآمد خود را از محل فروش نفت تامین کرده است، ادامه داد: تحریم نفتی تاثیر سنگین خود را اشکار کرده است و می‌بینیم ارز ۴ هزار تومانی بعد از تحریم نفتی به ۲۷ هزار تومان رسیده است به این ترتیب کسانی که در صدد انکار مشکلات تحریم هستند، باید بدانند واقعیات اقتصادی را نباید نادیده گرفت.  عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی اضافه کرد: ما با بحرانی روبرو هستیم که در اثر ان امکان فروش نفت را نداریم و حتی اگر نفت بفروشیم نمی‌توانیم به منابع حاصل از آن دسترسی داشته باشیم. حالا کرونا نیز این وضعیت را تشدید کرده و تبعات بسیار سنگین آن در اقتصاد نمود پیدا کرده است.  وی گفت: این اتفاقات دست به دست هم داده و قدرت خرید بخش مهمی از مردم را کاهش داده است، در اثر رشد قیمت‌ها طبقه متوسط و طبقات آسیب‌پذیر با مشکلات عینی روبرو شده‌اند و هم حقوق‌بگیران و هم صاحبان کسب و کار با مشکل مواجه هستند.  وی در توضیح این مطلب ادامه داد: در اثر شیوع کرونا بیش از شش ماه است که بسیاری از کسب و کار ها با حداقل ظرفیت فعالیت می کنند و با کاهش شدید درآمد روبرو هستند و دولت نیز در مضیقه واقعی قرار دارد چرا که درآمدهای نفتی از دست رفته و به دلیل تبعات ناشی از شیوع کرونا نیز احتمال عدم تحقق بخشی از درآمدهای مالیاتی دولت وجود دارد. وی گفت: پس می‌بینیم تحریم درآمدهای نفتی را نشانه رفته و کرونا درآمد مالیاتی را تحت تاثیر قرار داده است، پس نوع کسری بودجه خود می‌تواند تورم‌زا باشد که همه این‎ها در نهایت مردم را با کاهش قدرت خرید مواجه خواهد کرد.  بیشتر بخوانید:تحریم و قرارگرفتن در لیست سیاهFATF قیمت ارز را به ۲۷ هزار تومان رساند. ۲۲۳۲۲۳
بازنشر از خبرآنلایـن

کلمات کلیدی » کرونا | بحران | حقوق | تومان |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / سیاسی


روش ترور موساد با سازمان سیا چه تفاوت‌هایی دارد؟ از پرستو تا سیگار انفجاری
حوزه عمل سیا وسیع‌تر از موساد است. موساد بیشتر در خاورمیانه در حال انجام عملیات خرابکارانه است، در حالیکه سیا ماموران بسیاری در استرالیا، روسیه، چین و کره شمالی و آمریکای لاتین دارد.

رئیس جمهور لبنان خواستار مساعدت بین المللی برای عبور از بحران شد
رئیس جمهور لبنان دریافت کمک بین المللی جهت فائق آمدن بر بحران اقتصادی در این کشور را «بی نهایت مهم» خواند.

سیاهی لشکران آژانس چرا امضای پروتکل الحاقی برای دیگر کشورها چندان مهم نیست؟
قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» دیروز درحالی ابلاغ و دولت مکلف به توقف اجرای پروتکل الحاقی شد که تاکنون 153کشور آن را تصویب، 150کشور امضا و 136کشور نیز آن را به اجرا گذاشته‌اند.

سازمان ملل متحد پنج قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی تصویب کرد
مجمع عمومی سازمان ملل متحد شامگاه چهارشنبه با اکثریت آرا پنج قطعنامه علیه رژیم صهیونیستی به تصویب رساند.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید