مبنای قیمت‌گذاری ارز در بازار چیست؟

کد خبر 48138 1399-07-19 00:15
زمان تقریبی مطالعه 2دقیقه
یک مقام اسبق بانکی گفت: در حالی که ارز مسافری یا اسکناس ارزی مورد نیاز تنها ۵ درصد از کل گردش ارزی را تشکیل می‌دهد، این ارز مبنای قیمت‌گذاری در بازار شده است.
بهاءالدین حسینی هاشمی افزود: متاسفانه قیمت ارز در ایران طی کمتر از ۶ ماه روند صعودی شدیدی را تجربه کرده است. وی متذکر شد: عواملی که امروز تاثیر خود را نشان داده اند، تشدید تحریم های اقتصادی، تحریم فروش نفت از سوی ایران، قرارگیری در لیست سیاه اف ای تی اف و همچنین دیگر عواملی است که از سوی خارجی ها به ما تحمیل شده است. این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: دسته ای دیگر نیز به کارکرد سیستمی نادرست نظام بانکی و... در سال های طولانی باز می گردد.
وی تصریح کرد: سالیان طولانی است ایران از نظام چند نرخی ارزی رنج می برد، اما همواره گروه های ذینفع مانع اصلاح این سیاست شده است. این کارشناس اقتصادی خاطرنشان کرد: ناکارآمدی بانک ها نیز سبب شد این نهادها به جای فعالیت در حوزه تخصصی شان، به بنگاه داری روی بیاورند و نتیجه چیزی شده است که می بینید، در حالی برخی به اقتصاد آزاد حمله می کنند و این نکته را عامل بحران می دانند که با اقتصادی سراسر دستور و بخشنامه و کنترل مواجهیم.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | نفت | بانک | بحران |
این مطلب را برای دوستانتان هم ارسال کنید :

بیشتر بخوانید

سکه ۱۱ میلیون تومان شد هم‌اکنون‌ هر دلار آمریکا 25000 تومان!

اعطای هر گونه تسهیلات به اشخاص حقیقی‏‏‏‏‏ حقوقی صرفاً پس از تکمیل اطلاعات درخواستی در سامانه متمرکز الکترونیکی تسهیلات و تعهدات (سمات) و دریافت شماره پیگیری از سامانه مذکور، مجاز خواهد بود.

دعوای تکراری بر سر دلارهایی که گم شد _ دلار جهانگیری و سونامی فساد