اکونومی نیوز / اقتصاد ایران

آدرس سیف به همتی درباره منشا افزایش قیمت دلار

کد خبر 45468 1399-07-11 21:40
زمان تقریبی مطالعه 3دقیقه
رئیس کل پیشین بانک مرکزی آدرس منشا تشدیدکننده نوسان در بازار ارز رادر قالب یادداشتی به عبدالناصر همتی رئیس‌کل بانک مرکزی ارائه کرد.
آدرس سیف به همتی درباره منشا افزایش قیمت دلار


ولی الله سیف در این یادداشت به نوسانات ارزی اخیر واکنش نشان داد و این نوسانات را بی سابقه ارزیابی کرد.
او در این یادداشت با اشاره به بازار فردایی ارز تاکید کرد:«بانک مرکزی باید با اختیارات کامل، اعتماد به نفس و اطمینان از حمایت های حاکمیت به شیوه مناسب در این بازارها ورود کرده و سعی کند در عمل کنترل آنها را به دست گیرد.»
در این یادداشت که پس از مدت ها سکوت در کانال تلگرامی  ولی الله سیف منتشر شده ، آمده است: در شرایط حاضر شاهد شدت التهاب در بازار ارز هستیم که موجبات نگرانی مسؤلین، فعالین اقتصادی و آحاد مردم را فراهم کرده است. این پدیده جدیدی نیست و در گذشته هم سابقه داشته است ولی می توان گفت از حیث شدت و دامنه نوسانات و همچنین طول دوره زمانی، در مقایسه با گذشته بی سابقه است. از اوایل سال ۹۷ تا به حال نرخ ارز بیش از ۴۰۰ درصد افزایش را به خود دیده است و علاوه بر آن شاهد نوسانات شدیدی هم بوده ایم که فعالیت های اقتصادی را به شدت تحت تأثیر قرار داده و ظاهراً همچنان ادامه دارد.   
وی تاکید کرده است: تردیدی نیست دلیل اصلی این امر، محدودیت های ناشی از تحریم و همچنین تورم شتابنده ای است که در اقتصاد با آن مواجه هستیم. درعین حال عواملی وجود دارند که در صورت عدم کنترل، موجب افزایش شدت و دامنه نوسانات می شوند. یکی از مهمترین عوامل تأثیرگذار، بازارهای غیر رسمی هستند که در شرایط نوسانی و التهاب در بعضی از نقاط تهران، برخی شهرستان ها و برخی کشورهای همسایه توسط سفته بازان و نوسان گیران ایجاد شده و رونق می گیرند.
در بخش دیگری از این یادداشت آمده است: بی تردید در صورتی که حاکمیت نسبت به این عوامل بی تفاوت باشد و آنها را به حال خود رها کند، سفته بازان اعلام نرخ ارز در بازار را به دست گرفته و عملاً کنترل بازار را از دست بانک مرکزی خارج می کنند. 
مهمترین این بازارها، بازار معاملات فردایی است که متأسفانه این روزها شاهد رونق مجدد فعالیت آن هستیم. البته در این مجال قصد تبیین علمی اهمیت این بازارها و نحوه عملکرد و تاثیرگذاری آنها بر اقتصاد کشور را ندارم. در مورد عوامل و متغیرهای میان و بلند مدت تأثیرگذار بر بازار ارز هم در فرصتی دیگر نکاتی را به عرض خواهم رساند.  
اما آنچه در کوتاه مدت و به فوریت باید انجام شود این است که بازار غیر رسمی معاملات فردایی _که تجربه نشان داده، علیرغم دستورات و اقدامات قهری توانسته است به فعالیت های خود ادامه دهد و عملاً با استفاده از کانال های تلگرامی و شبکه مجازی تعیین کننده نرخ ارز در اقتصاد باشد، به نوعی تحت کنترل بانک مرکزی قرار گیرد. 
بانک مرکزی باید با اختیارات کامل، اعتماد به نفس و اطمینان از حمایت های حاکمیت به شیوه مناسب در این بازارها ورود کرده و سعی کند در عمل کنترل آنها را به دست گیرد و به دلالان و نوسان گیرانی که برای تامین منافع خود، اقتصاد کشور را با چالش روبرو می کنند اجازه ضربه زدن به اقتصاد ملی را ندهد.
223223
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » بازار | بانک | بانک مرکزی | مردم |مطالب دیگر از اکونومی نیوز / اقتصاد ایران


رشد تولید کارگاه های بزرگ صنعتی به ۱۰.۷ درصد رسید
رئیس کل بانک مرکزی اعلام کرد که نتایج مقدماتی محاسبات آماری این بانک نشان می‌دهد رشد سه ماهه سوم تولید کارگاه‌های بزرگ صنعتی حدود ۱۰.۷ درصد و رشد نه ماهه آن حدود ٨ درصد بوده است.

قدردانی از سرعت عمل گارد امنیت پرواز ‌سپاه در خنثی‌سازی هواپیماربایی پرواز ۳۳۴
سخنگوی سازمان هواپیمایی گفت: مراتب قدردانی از زحمات ارزشمند گارد امنیت پرواز سپاه در حفاظت از جان مسافران، خدمه پرواز و خنثی‌سازی توطئه هواپیماربایی پرواز ۳۳۴ اعلام می‌کنیم.

واریز دو یارانه تا پایان سال آخرین مرحله یارانه کرونا کی واریز می‌شود؟
در دو هفته باقیمانده از اسفند ماه، دو یارانه به حساب مردم واریز می‌شود. یکی یارانه نقدی که هفته سوم اسفند به حساب سرپرستان خانوار واریز می‌شود و دیگری یارانه معیشتی کرونا که موعد واریز آن هفته چهارم اسفند ماه است.

با موافقت بایدن، منابع پولی ایران در عراق آزاد شد
دبیرکل پیشین اتاق بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد: دولت آمریکا با آزادسازی منابع ایران در بانک تجارت عراق موافقت کرده است.


پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید