اکونومی نیوز / سیاسی

یک اندیشکده آمریکایی اظهار کرد توهم آمریکایی‌ها در استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران سوخته

کد خبر 45467 1399-07-11 21:31
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
تحلیلگر مشهور آمریکایی نوشت: سیاست فشار حداکثری ترامپ طی دو سال گذشته نه تنها نتیجه نداشته بلکه باعث افزایش فعالیت‌های هسته‌ای تهران هم شده است.
یک اندیشکده آمریکایی اظهار کرد توهم آمریکایی‌ها در استفاده از مکانیسم ماشه علیه ایران سوخته


اندیشکده «Responsible Statecraft» در تحلیلی به قلم پائل پیلار نوشت: وسواس دولت ترامپ در مورد ایران مدتی پیش تبدیل به خصومتی بی هدف شد، خصومتی که عملا نتیجه ای جز افزایش تنش نداشته است. سیاست فشار حداکثری ترامپ طی دو سال گذشته نه تنها نتیجه نداشته بلکه باعث افزایش فعالیت های هسته ای تهران هم شده است. جدا از افزایش فعالیت های هسته ای، فشار آمریکا بر شدت اقدامات تهاجمی ایران در خاورمیانه، هم افزوده است. نکته دیگر و مهم اینکه اقدامات ترامپ عملا موضع تندرو ها در داخل ایران را تقویت کرده است.
در ادامه این مطلب آمده است: ترامپ با سیاست هایش نه تنها جامعه بین الملل را علیه ایران بسیج نکرده بلکه خودش در انزوای کامل قرار گرفته است. اکنون نیز دولت ترامپ در حالی بر استناد به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل تاکید می کند که عملا هیچ کشور دیگری این اقدام را به رسمیت نمی شناسد. قطعنامه ۲۲۳۱ در سال ۲۰۱۵ به اتفاق آرا تصویب شد.
مکانیسم ماشه نوعی مهندسی دیپلماتیک مبتکرانه است که به جامعه بین الملل اطمینان می دهد در صورت نقض توافق از سوی ایران، تحریم ها می تواند به سرعت و بدون نیاز به هیچ مذاکره ای بازگردد. بر اساس این مکانیسم، اگر هر یک از کشور های عضو برجام اعلام کند که ایران در حال نقض توافق است، ۳۰ روز بعد تحریم ها به طور خودکار دوباره اعمال می شوند، مگر اینکه شورای امنیت تحریم ها را با قطعنامه جدیدی به حالت تعلیق درآورد که البته باز هم آمریکا یا هر عضو دائم دیگر شورا می تواند آن را وتو کند.
آنچه باعث می شود تا این اقدام آمریکا در نظر اکثر کشور های جهان مسخره بیاید این است که دولت ترامپ در تلاش است تا از بند های توافقی استفاده کند که پیش از آن خودش صراحتا از آن خارج شده است.
این اقدام آمریکا از جهاتی دیگر هم بی معنی است چرا که این دولت ترامپ بود که توافق نامه را نقض کرد نه ایران. تهران تنها پس از افزایش تدریجی محدودیت های توافق شده که یک سال پس از خروج آمریکا از برجام آغاز شد روی به کاهش تعهدات خودش آورد که البته آن هم عملا نقض برجام نیست.
اکنون دولت آمریکا بدون در نظر گرفتن واقعیات به گونه ای رفتار می کند که گویا تمام تحریم های سازمان ملل علیه ایران مجددا اعمال شده است. چندی پیش شورای امنیت سازمان ملل صراحتا با قطعنامه آمریکا مخالفت کرد و آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان نیز اعلام کرد که تفسیر قطعنامه های این سازمان با اکثریت قریب به اتفاق اعضای شورای امنیت است و اکنون نیز شورا تشخیص داده که هیچ بازگشت سریع تحریمی وجود ندارد.
البته دولت ترامپ در رابطه با تحریم های آمریکا هر کاری که بخواهد انجام خواهد داد، این کشور قبلاً نیز هر چیزی که فکر می کرد مربوط به ایران باشد، تحریم کرده بود. واشنگتن همچنین از تحریم های ثانویه برای دلسرد کردن سایر کشور ها از تجارت با ایران استفاده کرده و به نظر نمی رسد اقدامات بیشتری برای انجام مانده باشد.
تمام آنچه که گفته شد تنها بخشی از تلاش دولت ترامپ برای نابودی برجام است، برجامی که ترامپ هرگز آن را دوست نداشت چرا که بزرگترین دستاورد سیاست خارجی باراک اوباما بود. اکنون به نظر می رسد امید اساسی و به نوعی آخرین تاکتیک دولت این باشد که ایران را وادار به خروج از توافق کند.
با این اوصاف سازوکار هایی از نوع مکانیسم ماشه احتمالاً بعنوان گزینه ای برای توافقات آینده با ایران و شاید با سایر کشور ها در مورد موضوعات دیگر کارایی خود را از دست بدهد. با توجه به اقدام ترامپ تصور اینکه ایران یا سایر طرف های برجام به تکرار این نوع از مهندسی دیپلماتیک تن دهند تقریبا نزدیک به صفر است.
همچنین لازم است آسیب گسترده تری به قدرت و جایگاه آمریکا به عنوان عضوی دائمی شورای امنیت در نظر گرفته شود. حتی تندرو ترین سیاست مداران آمریکایی از جمله جان بولتون هم معتقدند استفاده آمریکا از مکانیسم ماشه ایده خوبی نبوده و این نشان می دهد که اقدام صورت گرفته از سوی دولت ترامپ تا چه حد ناپخته بوده است.
قدرت آمریکا در وتوی قطعنامه های شورای امنیت یکی از عناصر اصلی مکانیسم ماشه است، اما اهمیت حق وتو در نهایت بیشتر به اهمیت و احترام به هر یک از قطعنامه های این شورا بستگی دارد. دولت با زیر پا گذاشتن اراده شورا و خاتمه دادن به روش خود در مورد مسائل مربوط به ایران عملا به این اهمیت و احترام لطمه می زند. در هر حال علیرغم بی احترامی دولت ترامپ نسبت به سازمان های بین المللی و چند جانبه گرایی، تلاش این کشور برای استناد به مفاد قطعنامه ۲۲۳۱، مضحک به نظر می رسد.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » ایران | آمریکا | دولت | جهان |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید