اکونومی نیوز / سیاسی

چرا الکاظمی نگران تعطیلی سفارتخانه‌های خارجی است؟ سناریوی خطرناکی که ممکن است عراق دچار آن شود

کد خبر 45448 1399-07-11 18:02
زمان تقریبی مطالعه 4دقیقه
دولت عراق تلاش می‌کند ایالات متحده و دولت‌های اتحادیه اروپا را از فکر تعطیلی سفارتخانه‌های خود در عراق، که به دنبال حملات موشکی به سفارت واشنگتن در بغداد اتفاق افتاد، منصرف کند.
چرا الکاظمی نگران تعطیلی سفارتخانه‌های خارجی است؟  سناریوی خطرناکی که ممکن است عراق دچار آن شود


ولید الخزرجی در عربی ۲۱ نوشت: تحلیلگران و کارشناسان در گفتگو با عربی ۲۱ می گویند: «در صورتی که دولت مصطفی الکاظمی نتواند به تعهدات خود در حمایت از هیئت های دیپلماتیک در کشورش، در برابر حملات موشکی پایبند باشد، سناریو های فاجعه باری منتظر عراق است».
در همین رابطه، مثنی امین، از اعضای پارلمان عراق در گفتگو با عربی ۲۱ گفت: «اگر عراق نتواند به تعهداتش در مورد حمایت از فرستاده های دیپلماتیک عمل کند، جامعه بین الملل با این کشور به عنوان یک دولت خونریز، تعامل کرده و علیه آن، وارد عمل می شود.»
امین معتقد است که عراق سناریو های خطرناکی را در سطح اقتصادی پیش رو دارد و همچنین، واقعیت سیاسی و امنیتی ان تحت تاثیر قرار گرفته و جامعه عراق وارد یک هرج و مرج و جنگ داخلی می شود.
این نماینده بازگشت شرایط عراق به فصل هفتم و قرار گرفتن آن تحت قیمومیت بین المللی را بعید ندانسته و از حکومت خواست تا حملات موشکی به هیئت های دیپلماتیک در عراق را متوقف کند.
این در حالی است که کارشناس مسائل قانونی علی التمیمی، در گفتگو با عربی ۲۱ گفت: «طبق توافق وین سال ۱۹۶۱، عراق ملزم به حمایت از سفارتخانه ها و کنسولگری هاست، چرا که توافق مشتمل بر ضرورت حمایت از سفارت و اعضای آن، در کشور میزبان است و عراق این توافق را در سازمان ملل امضا کرده است».
التمیمی افزود: «طبق قانون بین المللی، زمانی که به تعهدات بین المللی ضربه ای وارد شود، کشور مسئول، در معرض تحریم قرار می گیرد، علاوه بر اینکه طبق توافق، سفارت بخشی از کشوری محسوب می شود که به آن منسوب است و تعدی به سفارت، تعدی به همان دولت تلقی می شود».
در همین رابطه، دکتر احسان الشمری، رئیس مرکز سیاسی «التفکیر» در توئیتی نوشت: «با ترک عراق از سوی هیئت های دیپلماتیک، دخالت بین المللی برای براندازی نظام یا تحمیل قیمومیت بر عراق، نزدیکترین سناریو خواهد بود».
در خصوص بازگشت عراق به بند هفتم منشور سازمان ملل متحد، التمیمی به عربی ۲۱ گفت: «این مساله به معنای قرار گرفتن عراق تحت وصایت و قیمومیت بین المللی است، بر این مبنا، عراق کشوری با حق حاکمیت ناقص محسوب می شود، همانطور که در زمان حاکمیت پل پریمر بر عراق، شرایط به همین منوال بود».
التمیمی حتی فراتر رفته و می گوید: «شورای امنیت می تواند نیرو های بین المللی را به عراق بفرستد، تا عملیات نظامی انجام دهند، چرا که در این شرایط عراق به کشوری تبدیل می شود که صلح و امنیت بین المللی را تهدید می کند».
وی تاکید کرد: «در صورتی که عراق تحت وصایت بین المللی قرار بگیرد، این مساله به معنای فروپاشی نظام سیاسی فعلی ان است، چرا که سازمان ملل می تواند یک حاکم از طرف خود را برای اداره امور عراق و اجرای انتخابات، تعیین کند».
التمیمی تصریح می کند که هدف گرفتن هیئت های دیپلماتیک در عراق تاثیر اقتصادی در این مرحله حساس دارد، به این دلیل که هر دلاری که وارد عراق می شود، از کانال ایالات متحده عبور می کند و به این ترتیب، ارز داخلی عراق به شدت سقوط می کند، همانطور که در لبنان و ایران این اتفاق افتاد.
التمیمی خاطر نشان کرد که حکومت عراق و رهبران سیاسی آن بخوبی می دانند که خروج دیپلمات های خارجی از این کشور در نتیجه حملات موشکی، نتایج وخیمی برای عراق دارد، از این رو، دولت ملزم به دستگیری طرف هایی است که این حملات را انجام دادند، چرا که رفتن هیئت های دیپلماتیک از عراق، به معنای شمارش معکوس برای فاجعه های اقتصادی و امنیتی و وقوع هرج و مرج است».
این در حالی است که مصطفی الکاظمی روز چهارشنبه در جریان استقبال از سفرای ۲۵ دولت، متعهد به حمایت از دیپلمات های خارجی شده و این مساله را وظیفه دولت دانسته و تاکید کرد که از این گروه ها حمایت می کند.
براساس بیانیه ای که به دست عربی ۲۱ رسیده، به گفته الکاظمی، حکومت عراق به ریاست او، انعکاسی از شرایط اجتماعی به دلیل مدیریت نادرست در عراق برای یک مدت طولانی است. وی همچنین تاکید کرد که برای نجات عراق از این شرایط، عهده دار حکومت شده است.
الکاظمی افزود: «شرایط سخت اقتصادی و مدیریت نادرست در عراق، که متکی بر نفت است، سقوط قیمتها، شیوع کرونا و چالش های امنیتی، همگی مواردی است که دولت باید در مسیر حل و بهبود آن قدم بردارد».
نخست وزیر عراق تاکید کرد که هدف از حملات به هیئت های دیپلماتیک، تضعیف دولت و تمرکز بر چالش های اساسی کشور در وهله اول و به عزلت کشاندن عراق از صحنه جامعه بین الملل در وهله دوما است.
بازنشر از خبرفـوری

کلمات کلیدی » کرونا | ایران | عراق | دلار | ارز | نفت | دولت | وزیر | اقتصاد |

پربیننده های ماه
پر بیننده های هفته
خبرهای مرتبط را دنبال کنید